Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3 września 1939 na Zduńską Wolę spadły pierwsze bomby. Tak było w Zduńskiej Woli podczas II wojny światowej ZDJĘCIA ARCHIWALNE

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
II wojna  światowa zaczęła się dla mieszkańców Zduńskiej Woli od bombardowania 3 września 1939 roku. Pierwsze bomby spadły na teren sąsiadujący z kościołem, m.in. na ulice Belwederską ( obecnie Złotnickiego), Browarną, Paprocką, Dolną i Złotą.
II wojna światowa zaczęła się dla mieszkańców Zduńskiej Woli od bombardowania 3 września 1939 roku. Pierwsze bomby spadły na teren sąsiadujący z kościołem, m.in. na ulice Belwederską ( obecnie Złotnickiego), Browarną, Paprocką, Dolną i Złotą. mat. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, fotopolska.eu
84. lata temu, 3 września 1939 roku na Zduńską Wolę spadły pierwsze bomby, a trzy dni później oficjalnie rozpoczęła się dla zduńskowolan okupacja nazistowskich Niemiec. II wojna światowa zakończyła się 21 stycznia 1945 roku. Przez te 6 lat nasze miasto straciło swój wielokulturowy i przemysłowy charakter. W galerii zdjęć prezentujemy, jak podczas II wojny światowej zmieniało się nasze miasto i jak żyli zduńskowolanie.

II wojna światowa zaczęła się dla mieszkańców Zduńskiej Woli od bombardowania 3 września 1939 roku. Pierwsze bomby spadły na teren sąsiadujący z kościołem, m.in. na ulice: Kościelną, Belwederską ( obecnie Złotnickiego), Paprocką, Dolną i Złotą. Z informacji jakie są w zduńskowolskim muzeum wynika, że podczas tego bombardowania mogło zginąć ponad 20 osób. Między 3 a 5 września zbombardowane zostały tereny kolejowe.
Oficjalnie okupacja w Zduńskiej Woli rozpoczęła się 6 września 1939 roku, gdy miasto zostało zajęte przez wojska hitlerowskie. Nazwę miasta zmieciono na Freichaus.

Podczas okupacji Polakom przeznaczono, jak wyraził się na spotkaniu z mieszkańcami w Zduńskiej Woli namiestnik III Rzeszy w Kraju Warty Artur Greiser rolę służących (knechtów). Polityka Greisera była prosta: zniemczyć Kraj Warty, usuwając z niego wszystkich uznanych za element niepożądany. Ci z mieszkańców Zduńskiej Woli, zamienionej urzędowo na Freihaus, którzy uznani zostali za etnicznych Niemców z własnej woli lub pod przymusem zapisywali się na Niemiecką Listę Narodowościową (DVL). Procent ich niemieckości określany był za pomocą specjalnych kategorii, na które podzielono DVL. W zdecydowanej większości zduńskowolanie kwalifikowani byli do grupy drugiej.

Już prawdopodobnie pod koniec 1939 roku stworzone zostało getto żydowskie, a ostatecznie zamknięto je jesienią 1940 roku. Jego granice przebiegały w widłach ulic Juliusza oraz obecnej Getta Żydowskiego, aż do ul. Sieradzkiej, obejmowały zachodnią i północną stronę placu Wolności ( dawnego Rynku). Od północnej strony miasta dochodziły do zbiegu ulic Opiesińskiej i Szadkowskiej, ciągnęły się wzdłuż rowu do ul. Narwiańskiej, a następnie Sieradzkiej.
W dniach 24-26 sierpnia 1942 getto zostało zlikwidowane, a jego mieszkańcy zamordowani, m.in. w obozie w Chełmnie nad Nerem.

Do wyzwolenia Zduńskiej Woli spod nazistowskiej okupacji doszło między 19 a 21 stycznia 1945 r, gdy do miasta wjechały radzieckie czołgi. Za oficjalną datę wyzwolenia Zduńskiej Woli spod okupacji hitlerowskich Niemiec przyjmuje się 21 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto