Wybierz region

Wybierz miasto

  Rencista prowadzący działalność gospodarczą zapłaci ZUS

  Autor: (sow)

  2006-11-22, Aktualizacja: 2006-11-22 07:30 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Renciści, którzy prowadzą działalność gospodarczą, od 1 stycznia będą musieli zapłacić od niej składkę ZUS. Rząd chce poprawić przepisy, tak aby opłaty refundował im Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób ...

  Renciści, którzy prowadzą działalność gospodarczą, od 1 stycznia będą musieli zapłacić od niej składkę ZUS. Rząd chce poprawić przepisy, tak aby opłaty refundował im Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale wiele wskazuje na to, że zmian nie uda się wprowadzić przed końcem roku.

  Na razie renciści biznesmeni obowiązkowo płacą tylko składkę zdrowotną (niecałe 170 zł). Gdyby przyszło im do tego zapłacić składkę emerytalną, rentową, wypadkową i na Fundusz Pracy, musieliby co miesiąc wysupłać ponad 700 zł.

  - Oprotestowaliśmy ten pomysł, w ten sposób zlikwiduje się tysiące miejsc pracy i ludzie przejdą na państwowy garnuszek - mówi Tadeusz Staniewski, sekretarz generalny Krajowej Partii Emerytów i Rencistów. - Schorowany człowiek nie pójdzie w szarą strefę, on po prostu zrezygnuje z działalności gospodarczej.
  Przepisy miały wejść w życie 1 czerwca, ale Sejm odroczył je o pół roku. Teraz rząd próbuje poprawić ustawę: składki miałby refundować PFRON. Są jednak warunki: rencista musiałby składkę opłacić, i to w terminie. Wczoraj projekt rządowej poprawki przyjął Komitet Stały Rady Ministrów, ale nie wiadomo, kiedy zajmąĺ się nim rząd i Sejm.

  W Polsce renty bierze około 1,5 mln osób, z czego w regionie łódzkim około 94 tys. ZUS nie wie, ilu rencistów prowadzi działalność gospodarczą.

  - W naszej bazie danych renciści prowadzący działalność gospodarczą nie są wyodrębnieni - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

  Sonda

  Czy kary dla pijanych kierowców są za niskie?

  • tak (87%)
  • nie (11%)
  • nie wiem (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.