Wybierz region

Wybierz miasto

  Wierni uczestniczący we mszach zostaną policzeni

  Autor: (ani)

  2006-11-17, Aktualizacja: 2006-11-17 06:14 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  W najbliższą niedzielę we wszystkich polskich kościołach katolickich będą liczeni wierni, uczestniczący we mszach oraz przyjmujący komunię. Parafie w naszym regionie już się do tego przygotowują.

  W najbliższą niedzielę we wszystkich polskich kościołach katolickich będą liczeni wierni, uczestniczący we mszach oraz przyjmujący komunię. Parafie w naszym regionie już się do tego przygotowują.

  W łódzkiej parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej dwóch wolontariuszy będzie liczyło osoby wychodzące z kościoła, a ministranci wiernych przystępujących do komunii.

  Liczenie wiernych odbyło się też w ubiegłym roku. Okazało się, że najmniej w Polsce (29,9 proc.) katolików chodziło na niedzielne msze w archidiecezji łódzkiej. Dla porównania w diecezji tarnowskiej odsetek ten wyniósł aż 70,7 proc.

  - Nie spodziewam się, że w tym roku liczba wiernych biorących udział w niedzielnej mszy świętej w archidiecezji łódzkiej gwałtownie wzrośnie. Może pójść w górę najwyżej o kilka procent, bo przecież to nie jest jeden z sondaży politycznych, które rosną z dnia na dzień - mówi ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie, który od 1979 r. prowadzi badania dominicantes, czyli uczestnictwa w mszach oraz communicantes, tzn. przyjmowania komunii.

  W archidiecezji łódzkiej najwyższa frekwencja (ok. 50 proc.) na niedzielnych mszach była w okolicach Piotrkowa, Wolborza i Krzepczowa.

  W Wolborzu, rodzinnej parafii ks. abp. Władysława Ziółka, w dniu liczenia wiernych na msze przyszło 36 proc. parafian, a ponad połowa z nich przyjęła komunię.

  Najmniejsze dominicantes notuje się na dużych łódzkich osiedlach, np. Retkini, gdzie wynosi ono zaledwie 20 proc.

  W diecezji łowickiej w mszach uczestniczyło 34,9 proc. wiernych, w archidiecezji częstochowskiej - 42,4 proc., w diecezji radomskiej - 49 proc., we włocławskiej - 37,9 proc., a w kaliskiej - 48,6 proc. Średnia communicantes w całej Polsce wyniosła 45 proc.

  Sonda

  Czy kary dla pijanych kierowców są za niskie?

  • tak (87%)
  • nie (11%)
  • nie wiem (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.