Wybierz region

Wybierz miasto

  Z trzeciej strony: W sprawie standardów

  Autor: Jerzy Witaszczyk

  2006-12-04, Aktualizacja: 2006-12-04 02:27 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  W Sejmie co rusz jakaś partia poucza inne partie w kwestiach moralnych, dając do zrozumienia, że sama nie ma sobie nic do zarzucenia. Wręcz jest wzorcem do naśladowania, jak przykładowa miara metra z Sevres pod Paryżem.

  W Sejmie co rusz jakaś partia poucza inne partie w kwestiach moralnych, dając do zrozumienia, że sama nie ma sobie nic do zarzucenia. Wręcz jest wzorcem do naśladowania, jak przykładowa miara metra z Sevres pod Paryżem. Na początku zeszłego tygodnia SLD pouczał, co należy zrobić z Janem Rokitą, w sobotę zaś Szymon Pawłowski z LPR wezwał Iwonę Śledzińską-Katarasińską do rezygnacji z mandatu poselskiego. Jeżeli sama nie zrezygnuje, PO powinna usunąć ją z partii. Jak wiadomo, sąd grodzki skazał łódzką posłankę za prowadzenie samochodu i spowodowanie kolizji po spożyciu alkoholu. Tu trzeba sprawiedliwie zaznaczyć, że przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu było minimalne.

  Występując z apelem, Pawłowski powołał się na inicjatywę PO z 2004 roku, kiedy z kolei ta partia grywała w sejmowym teatrzyku niepokoju moralnego rolę jedynego sprawiedliwego. Sejm miał wtedy przyjąć ustawę, że poseł z wyrokiem sądu, traci mandat. Mimo poparcia wszystkich partii, inicjatywa umarła śmiercią naturalną, pewnie ze względu na ważny interes państwa. Jej przyjęcie groziło paraliżem ustawodawczym - takie byłyby straty osobowe w Sejmie IV kadencji. W tej kadencji też nie byłoby lekko, a może jeszcze ciężej.

  Strzelając z grubej rury poseł Pawłowski zapomniał o innej inicjatywie PO. W maju poseł Cezary Grabarczyk zaproponował, aby kierowcy skazani za jazdę po pijanemu umieszczali na swoich pojazdach napis: "Uwaga - jeździłem po pijanemu".

  Nie można mieć złudzeń, dlaczego ta inicjatywa też nie przeszła. Z historii polskiego parlamentaryzmu od 1989 roku wynika, że najwięcej takich samochodów stałoby przy Sejmie. Tam, gdzie co rusz jakaś partia poucza inne partie, jak spełniać standardy moralne i żyć w zgodzie z prawem.

  Sonda

  Czy kary dla pijanych kierowców są za niskie?

  • tak (87%)
  • nie (11%)
  • nie wiem (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.