Wybierz region

Wybierz miasto

  Żałoba w szkołach po tragicznej śmierci czternastolatki

  Autor: (pz)

  2006-10-27, Aktualizacja: 2006-10-27 07:26 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  W związku z tragiczną śmiercią czternastoletniej Ani, uczennicy gdańskiego gimnazjum, dzisiejszy piątek jest dniem żałoby w szkołach całego kraju. Przypomnijmy: dramat rozegrał się podczas lekcji języka polskiego, ...

  W związku z tragiczną śmiercią czternastoletniej Ani, uczennicy gdańskiego gimnazjum, dzisiejszy piątek jest dniem żałoby w szkołach całego kraju.

  Przypomnijmy: dramat rozegrał się podczas lekcji języka polskiego, gdy nauczycielka opuściła pracownię. Pięciu uczniów rzuciło Anię na ławkę, rozebrało ją i symulowało gwałt. Jeden chłopiec nagrywał scenę kamerą w telefonie komórkowym.

  Gdy dziewczynce w końcu udało się wyrwać napastnikom, uciekła do domu. Dzień później powiesiła się na skakance.

  O godz. 11 w szkołach odbędą się apele, minutą ciszy zostanie uczczona pamięć Ani. Na szkolnych budynkach pojawią się biało-czerwone flagi przewiązane kirem. Zaapelował o to minister edukacji. - Wychowawcy zostali zobowiązani do przeprowadzenia zajęć na temat tej tragedii - mówi Jadwiga Jakóbczyk z łódzkiego Kuratorium Oświaty.

  W łódzkim Gimnazjum nr 24 decyzja o zorganizowaniu takich lekcji zapadła jeszcze przed poleceniem ministra. Przez trzy dni z kolejnymi klasami będą rozmawiali szkolny psycholog i koordynator promocji zdrowia. - Chcemy mówić o różnorodności przejawów krzywdzenia. Wyświetlimy też film pokazujący, jak rozmawiać o tak trudnych problemach - informuje pedagog Urszula Kordelska.

  W Gimnazjum nr 42 w Łodzi odbędą się specjalne lekcje wychowawcze. Poprowadzi je pedagog z uprawnieniami psychologa. - Najważniejszym zadaniem jest dla nas teraz wysłuchanie dzieci, tego, co sądzą o tym tragicznym wypadku i odpowiednie pokierowanie ich sądami
  - mówi dyrektor Jadwiga Kubiak.

  Na doniesienia o tragedii natychmiast zareagowali nauczyciele z Gimnazjum nr 5 w Zduńskiej Woli, gdzie wczoraj szkolny pedagog Anna Dróżdż rozmawiała o tym z uczniami. Kolejne spotkania poświęcone przemocy odbędą się w przyszłym tygodniu.

  Uczniowie z Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu będą dziś modlić się w intencji Ani i jej kolegów. - To tragedia, która dotknęła wiele osób. Wspólnie z nauczycielami rozmawialiśmy, co zrobić, abyśmy w przyszłości nie musieli przeżywać podobnej - stwierdził dyrektor ks. Radosław Kobiela.

  Marek Parada, dyrektor tomaszowskiego Gimnazjum nr 7, podkreśla, że działania dotyczące przemocy nie powinny być prowadzone okazjonalnie. - Postępy w walce z przemocą można uzyskać tylko systematyczną pracą z uczniami.

  Przeprowadzenie apeli i godzin wychowawczych poświęconych tragedii planują dyrektorzy większości szkół w województwie.

  Minister Roman Giertych zapowiedział powołanie od 1 września 2007 r. szkół o zaostrzonym rygorze.

  Sonda

  Czy kary dla pijanych kierowców są za niskie?

  • tak (87%)
  • nie (11%)
  • nie wiem (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.