Aleksandra Barcka z II LO na podium Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć” [zdjęcia]

red.
Martyna Paluszkiewicz
Aleksandra Barcka, reprezentantka II LO w Zduńskiej Woli wywalczyła podium w 5. edycji Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć”. Dobrze w konkursie poradzili sobie też inni zduńskowolanie. Miejscem finałowej rywalizacji 5. edycji Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć był Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku”. Natomiast tematem przewodnim były „Dzieje II Rzeczypospolitej”.

Festiwal Historyczny „Tradycja i Pamięć" ma zasięg międzywojewódzki. W piątej edycji udział wzięli uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych oraz gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich z województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.
- Każdy finał ma inną lokalizację, nawiązującą do tematyki konkursowej – powiedział Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego, z którego inicjatywy pięć lat temu wystartował Festiwal Historyczny „Tradycja i Pamięć”. – W tej edycji spotkaliśmy się w dworku zbudowanym w 1932 r. Ignacy Mościcki będąc na kuracji w Ciechocinku, był nim tak zachwycony, że zapragnął zbudowania tu letniej rezydencji.

Uczniowie zmierzyli się w turnieju wiedzy. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wygrała Julia Iwanek z Nakła. Na podium uplasowali się również kutnianin Rafał Kanas i Aleksandra Barcka z II LO w Zduńskiej Woli. Zduńskowolanie dobrze spisali się również w kat. szkół podstawowych i gimnazjalnych – na czwartym miejscu sklasyfikowany został Szymon Gąsiorowski z SP nr 4. Zwycięzcą tej kategorii została Wiktoria Trała z Czarnożył

Podczas finału Stowarzyszenie Historyczne 37. Pułk zaprezentowało umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza polskiego w 1939 r., a na zakończenie uczestnicy zjedli posiłek w kuchni polowej.