AMI kończy realizację projektu „Skuteczna komunikacja przejawem samodzielności”

Artykuł sponsorowany
Dzięki pozyskanym środkom finansowym z PFRON oraz środkom z 1% podatku Fundacja AMI ma możliwość zrealizowania trzyletniego projektu „Skuteczna komunikacja przejawem samodzielności”. Jeszcze do marca 2015 roku trwa ostatni- trzeci okres projektu. Dzieci do tego czasu mogą jeszcze bezpłatnie skorzystać z indywidualnego, intensywnego min. 3 godziny tygodniowo wsparcia specjalistów.

W projekcie bierze czynny udział 26 beneficjentów terenu z województwa łódzkiego oraz wielkopolskiego, którzy posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Zajęcia prowadzi wysoko wyspecjalizowana kadra, tj. psycholodzy, logopedzi/neurologopedzi, oligofrenopedagog, zajęcia w aparatach AVS – służących do stymulacji audiowizualnej. Oferowana pomoc ze strony AMI w ramach projektu kierowana jest w stronę dzieci w Zduńskiej Woli w Ośrodku Rehabilitacyjnym ale również w Przedszkolu Integracyjnym w Kaliszu. W ramach projektu realizowane są następujące formy wsparcia: Terapia pedagogiczna, Terapia logopedyczna, Terapia psychologiczna, Zajęcia w aparatach AVS – wszystkie zajęcia prowadzone są indywidualnie i dostosowane odpowiednio dla każdego beneficjenta. W trakcie trwania projektu udało się zrealizować około 10 tys. nieodpłatnych zajęć.

Stałe i intensywne działania terapeutyczne przyczyniają się do poprawy funkcjonowania dziecka, poprawy jego stanu psychofizycznego, tym samym samodzielnej egzystencji w codziennym życiu.

Każde z prowadzonych zajęć są nietypowe i innowacyjne. Ośrodek rehabilitacyjny AMI mieszczący się przy ul. Łaskiej 29, jako jedyny w powiecie posiada nowoczesne technologie do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Do zajęć logopedycznych wykorzystano specjalistyczne, nowoczesne oprogramowania: AFA system, cyfrowy Korektor mowy, eduSensus Logopedia, Eduterapeutyka, i inne pomoce. Wsparciem dla psychologów jest Gra JEDI, system Neuroset. A oligofrenopedagodzy pracujący nad koncentracją i wyciszeniem wykorzystują wysokiej klasy aparaty AVS.

Dzięki podejmowaniu czynnych i aktywnych działań względem dzieci i młodzieży- uczestników projektu Fundacja AMI przyczyniła się do przełamania u dzieci barier w komunikacji interpersonalnej, podejmowaniu inicjatywy własnej i motywacji do działania, kształtowania umiejętności percepcyjnych: wzrokowych, słuchowych i czuciowych. Warto zaznaczyć, iż nieodzownym a zarazem bardzo przydatnym elementem w kontakcie z drugim człowiekiem jest komunikacja. Podejmując pracę z dzieckiem niepełnosprawnym rozwinięta została potrzeba nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi. Dzieci stają się bardziej otwarte, zaktywizowanie, skoncentrowane na konkretnym zadaniu, chętne do współpracy.

Początkowo beneficjenci projektu mieli problemy z wyrażaniem swoich odczuć, emocji, nawiązywania prawidłowej komunikacji interpersonalnej, brak koncentracji uwagi, skupienia, relaksu.

Z chwilą systematycznego udziału w zajęciach nastąpiła poprawa ich stanu psychofizycznego i ogólnego funkcjonowania. Dzieci nabyły umiejętności aktywnego słuchania, wypowiadania się, odpowiedniego sygnalizowania własnych potrzeb, wzbogacenia słownictwa, budowania sygnałów służących do porozumiewania się.

Fundacja AMI oferując bogaty wachlarz specjalistycznych usług przyczynia się do zmodyfikowania pewnych zachowań u dzieci, których często osoby postronne nie są w stanie zrozumieć, tym bardziej zaakceptować. Do Fundacji AMI zgłasza się coraz więcej dzieci, przyjeżdżają z całego województwa .

Aby zastosować odpowiednie formy wsparcia dla dziecka Fundacja proponuje bezpłatne konsultacje
u psychologa i fizjoterapeuty.
To właśnie oni oceniają stan zdrowia dziecka, starają się do każdego dziecka dostosować odpowiednie, indywidualne formy terapii i rehabilitacji.

Ponadto w Niepublicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej działającej przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym AMI, prowadzonym przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym AMI zarówno w Sieradzu przy ul. Warckiej 3 oraz w Zduńskiej Woli, ul Łaska 29(od lutego 2015 ul. Getta Żydowskiego 34) prowadzone są zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Każde dziecko z problemami zdrowotnymi, rozwojowymi, dziecko niepełnosprawne ma prawo do uzyskania takiego wsparcia. Organizowane bezpłatne zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju są dostosowane indywidualnie do każdego dziecka. Wymiar prowadzonych zajęć to od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka. Dlatego też ważne jest, aby w pracy z dzieckiem zorganizować jak najlepsze wsparcie, zastosować odpowiednie narzędzia i metody pracy aby rezultaty były widoczne w przyszłości i prowadziły do poprawy funkcjonowania dzieci z deficytami rozwojowymi w społeczeństwie.

Projekt realizowany dzięki środkom PFRON i środkom z 1% podatku dla Fundacji AMI KRS0000246136. Również to dzięki Twojemu 1 % możliwa jest realizacja tak dużego wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych. Zastanawiasz się na co jest wykorzystywany twój 1 procent, to tylko jeden z licznie realizowanych działań. Wejdź i przekonaj się sam www.ami.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto