W marcu przetarg na budowę, a w kwietniu wbita pierwsza łopata - taki jest plan dotyczący budowy krytego basenu w Zduńskiej Woli. Finansowana częściowo będzie z obligacji.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli, które ma się zajmować budową krytej pływalni w mieście, ma już przygotowany harmonogram prac oraz opracowany montaż finansowy przedsięwzięcia.

Prezes MPWiK Grzegorz Szmyt twierdzi, że wszystkie szczegóły przedstawi Radzie Miasta na sesji w lutym. Także te dotyczące możliwości finansowania przez spółkę budowy obiektu rekreacyjnego. Prezydent Piotr Niedźwiecki przygotuje natomiast dla radnych projekt uchwały, którym miasto powierzałoby zadania z zakresu kultury fizycznej i turystyki spółce MPWiK.

Jak zapewnia prezes Szmyt, pełna dokumentacja projektowa basenu jest w rękach spółki. MPWiK czeka na pozwolenie na budowę, o jakie wystąpił do Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli. Decyzja spodziewana jest na początku lutego.

Przetarg na wybudowanie basenu MPWiK zamierza ogłosić na początku marca i jeszcze w tym samym miesiącu wyłonić wykonawcę.

- W kwietniu powinniśmy już fizycznie wbić łopatę w ziemię - przekonuje Grzegorz Szmyt.

MPWiK ma także opracowany plan finansowania przedsięwzięcia. Szacowany koszt to 22 mln zł. Około 10 mln zł pochodzić będzie z pieniędzy spółki zgromadzonych na lokatach. O kolejnych 5 mln zł będzie ubiegała się w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a pozostałą kwotę sfinansuje obligacjami wewnętrznymi z okresem wykupu 15 lat.

- Spółka może emitować obligacje wewnętrzne nabywane przez bank, który będzie oczywiście wyłoniony w przetargu - tłumaczy prezes Szmyt. - W ten sposób uwalniają się środki finansowe na przyspieszenie rozbudowy kanalizacji.

Według prezesa, obligacje powodują, że spółka może zaangażować minimalne środki własne na budowę basenu i nie zaniedba planu rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Grzegorz Szmyt zamierza swoją koncepcję przedstawić radnym i prosić ich o akceptację.

Prezydent Niedźwiecki zapewnia, że miasto ma opinie prawne, które potwierdzają, że spółka może wydatkować pieniądze na inwestycję, co było jedną z wątpliwości zgłaszanych przez radnych.

Basen kryty w Zduńskiej Woli ma powstać na terenie przy ul. Kobusiewicza. Działki zostały zakupione przez MPWiK od spółki MOSiR w likwidacji. Na obszarze, gdzie obecnie jest tzw. górka i korty tenisowe, wybudowana zostanie pływalnia oraz parkingi. Górka jednak nie zostanie zlikwidowana, a tylko przebudowana z użyciem ziemi z wykopów budowlanych. Korty mają zostać przeniesione.


Cały obiekt będzie zajmował około 3 tys. metrów kwadratowych. Sam basen będzie miał trzy różne niecki i park wodny.

Największa niecka będzie miała długość 25 metrów oraz szerokość 16 metrów, co ma pozwolić nie tylko na rekreacyjne wykorzystanie, ale i na rozgrywanie na basenie w Zduńskiej Woli zawodów sportowych.

Druga, mniejsza niecka, ma mieć nowatorska budowę. Chodzi o ruchome dno.Basen będzie mógł mieć maksymalnie 2 metry głębokości, ale będzie też można dno niemal wypłaszczyć. Co to da? Przede wszystkim w basenie będzie można uczyć pływania, ale również prowadzić rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Będzie także miejsce, które będzie służyło do zabawy w wodzie. Ma być to tak zwany park wodny z urządzeniami służącymi do pluskania się w niecce, ale bez zjeżdżalni rurowej.

Wraz z krytą pływalnią, ma pojawić się nowe zagospodarowanie terenu. Między innymi parking na 200 samochodów. W koncepcje budowy basenu w tym miejscu wpisuje się też plan, jaki miasto ma na przebudowę dróg.

Czytaj także

  Komentarze (7)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  olek (gość)

  baseny dobrze a gdzie geotermia i planowane odwierty czyżby to była, znowu ściema żaden zakład nie powstał w naszym mieście ale słabe działanie niby wielkich ludzi z marginesowymi działaniami na rzecz rozwoju miasta .a gdzie ta rozbudowa dworca i tego terenu czyżby zapomniano o tych projektach które wygrały w mieście

  Zduńskowolanin (gość)

  Zamiast tego basenu lepiej by było jakby powstały nowe miejsca pracy a nie pare fabryk w Zduńskiej Woli na dzień dzisiejszy co płacą psie grosze . No i oczywiście nie wiem po jaką cholere biorą się za park na to też pójdzie pare ładnych milionów a są ludzie w naszym mieście co w swoich domach nawet WC nie mają palą w starych piecach a potem się dziwią że jest smog lepiej by ludziom dołożyli do tych pieców ale z czym do ludzi smród , bród i ubóstwo ale będzie basen i park po prostu super proponuję jeszcze w parku na wysepce kolejną biedronke postawić Zduńska Wola to jedna wielka nora zbiorowisko kolesi i nierobów Sieradzowi niedorasta do pięt.

  sieradzak (gość)

  Widać ze wreszcie coś się ruszyło w webrowie basen się wam przyda tylko zeby buraki szadkoskie nie wjezdzaly do was webrowo wtedy byłoby przyjemne nie czuloby się tego gnoju szadkoskiego pedalskiego

  Z.et (gość)

  Hm, a ile miasto będzie dokładać co roku na utrzymanie tego "kompleksu" - 5, 10, 15 milionów zł ??? Czy ktoś to uwzględnił lub robił takie kalkulacje ? Pytam jako podatnik i klient MPWiK-u.