Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje w komendzie policji w Zduńskiej Woli?

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Funkcjonariusze chorują. Choć kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli twierdzi, że nie ma to wpływu na działanie jednostki, to wraz z nieobsadzonymi etatami w mieście brakuje w służbie około 40 mundurowych.

W policji trwa akcja protestacyjna. Funkcjonariusze w całej Polsce prowadzą ją już od lipca tego roku. Zaczęli od oflagowania komisariatów, komend oraz pojazdów. Teraz sytuacja się zaostrza. Policjanci biorą zwolnienia lekarskie i to masowo.

Podobna sytuacja jest w Zduńskiej Woli. Anonimowi policjanci twierdzą, że w niektórych wydziałach Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli praktycznie nie pracuje nikt. Przy biurkach zostało tylko kierownictwo, a na ulice nie ma kogo wysłać.

- Kryminalny praktycznie nie istnieje. Drogówka nie istnieje - alarmuje funkcjonariusz.

- Prawdą jest, że obecnie około 30 funkcjonariuszy KPP w Zduńskiej Woli przebywa na zwolnieniach lekarskich; przy stanie etatowym jednostki 126 funkcjonariuszy - przyznaje Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli, do której skierowaliśmy pytania o sytuację w jednostce. - Nie jest prawdą, że w Wydziale Kryminalnym oraz w Wydziale Ruchu Drogowego w pracy są jedynie naczelnicy tych wydziałów. Nie jest prawdą, że na zwolnieniach lekarskich są wszyscy policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego, poza kierownictwem - zapewnia kierownictwo KPP. - Pomimo zwiększonej absencji chorobowej w Komendzie Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli zapewniona jest ciągłość służby. Świadczyć o tym może pomyślnie zakończona akcja "Znicz", która została prawidłowo zabezpieczona. Ponadto w razie konieczności służby są przeorganizowywane tak, aby płynność służb została zachowana.

"Psia grypa" to określenie, jakiego coraz częściej używa się na potoczne określenie sytuacji w policji. Funkcjonariusze nagle, masowo zaczęli zgłaszać się do lekarzy, a ci wysyłają ich na chorobowe.

Związkowcy policyjni w Zduńskiej Woli twierdzą, że pójście na zwolnienie lekarskie jest indywidualną decyzją każdego funkcjonariusza. Jeśli się na to zdecydowali, to znaczy że są przepracowani i przemęczeni.

Obecnie w KPP Zduńska Wola, jak przyznaje kierownictwo jednostki na etatach mundurowych powinno być zatrudnionych 126 osób. Z tych etatów 11 jest obecnie nieobsadzonych. Taka sytuacja utrzymuje się od początku roku. Na przełomie roku 2017/2018 w zduńskowolskiej policji było 13 wakatów.

CZYTAJ: Policja szuka chętnych do pracy, bo funkcjonariusze poszli na emerytury

Razem z brakami spowodowanymi zwolnieniami lekarskimi, w komendzie w Zduńskiej Woli jest za mało o około 40 osób. To jedna trzecia stanu osobowego policji w mieście.

Może być jeszcze gorzej, bo mundurowi zapowiadają akcję "Poleje się krew". 9 i 10 listopada prowadzona będzie zbiórka krwi. Policjanci mają ją oddawać masowo i brać należny krwiodawcy dzień wolny.

Czego domagają się policjanci?

Policyjne związki domagają się zwiększenia nakładów na motywacyjny wzrost uposażeń policjantów w roku bieżącym i w następnym rok. Odmrożenia waloryzacji uposażeń policjantów.

Oczekują też przywrócenia systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do dnia 31 grudnia 2012 r. i przywrócenia pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej nieprzekraczający 30 dni w roku.

Z uwagi na rosnącą liczbę wakatów i wiążących się z tym obciążeń, związki domagają się także płacenia za nadgodziny.

Jakie jest stanowisko ministerstwa?

Resort spraw wewnętrznych przedstawił związkom projekt porozumienia, który zakłada: dodatkowe podwyżki, płatne nadgodziny, rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę oraz 30 dni pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego dla funkcjonariuszy z pierwszej linii. Warunkiem jest jednak znalezienie odpowiedniej kwoty w budżecie państwa. Ministerstwo zobowiązuje się także do przygotowania pakietu odpowiednich ustaw. I powołać zamierza zespół, który ma stwierdzić jakie są możliwości spełnienia postulatów.

- Zarówno minister Joachim Brudziński jak i wiceminister Jarosław Zieliński podkreślają, że Ministerstwo w każdej chwili jest gotowe podpisać porozumienie ze związkami zawodowymi - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto