Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sędziejowice. Nowy herb z opóźnieniem

Sławomir Wójcikowski
Radni podjęli uchwałę, która aby była prawomocna musi być ogłoszona w Dzienniku Urzędowym. Sęk w tym, że jeszcze jej tam nie ma. Ponadto stosowny zapis musi się jeszcze uprawomocnić

Pod koniec stycznia 2013 miał obowiązywać nowy herb gminy Sędziejowice. Jego utworzenie i zatwierdzenie poprzedziły kilkumiesięczne prace heraldyków i grudniowa uchwała Rady Gminy. – Przedłużający się termin nie ma wpływu na prace naszego urzędu. Śledzimy na bieżąco stronę internetową i czekamy na stosowny zapis. Od momentu ukazania się w Dzienniku Urzędowym musi jednak upłynąć jeszcze czternaście dni, aby wszystko było zgodne z prawem – mówi Mirosław Potasiak sekretarz gminy Sędziejowice. Opóźnienia są spowodowane bardzo dużą ilością uchwał podejmowanych pod koniec 2012 roku we wszystkich gminach województwa. Dlatego też łódzcy urzędnicy mają więcej pracy niż zwykle i trzeba cierpliwie czekać.
Nowy herb ma inny wygląd niż dotychczas obowiązujący. Rada Gminy głosując za jego przyjęciem jednocześnie podjęła uchwałę w sprawie dalszych jego elementów składowych tj. flagi, bannera i trzech okolicznościowych pieczęci. Radni w tym względzie byli jednomyślni. Herb gminy Sędziejowice przedstawia w polu czerwonym dwie kosy srebrne z drzewcami złotymi w krzyż skośny; na prawo, lewo i u góry od skrzyżowania po lilii srebrnej; pod nim wąż, pełzający, z jabłkiem złotym w pysku, i złotą koroną nad głową. Gmina Sędziejowice ma bogatą historię, dlatego też nie dziwi symbolika w herbie. W uzasadnieniu pozytywnej opinii heraldycznej czytamy:„Potrójna lilia oraz wąż nawiązują do najważniejszych właścicieli ziemskich w gminie. Same Sędziejowice oraz trzy inne miejscowości gminy należały do Kapituły Gnieźnieńskiej, która pieczętowała się właśnie trzema liliami. Kapituła ufundowała na terenie gminy dwa z trzech historycznych kościołów parafialnych. Z kolei wąż był godłem herbowym rodu Wężyków, którzy właśnie na terenie gminy, w Woli Wężykowej mieli swoje gniazdo rodowe. W Woli urodził się Jan Wężyk, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski. Dwie skrzyżowane, osadzone na sztorc kosy, to odwołanie do zwycięskiej dla Polaków bitwy pod Sędziejowicami, rozegranej w czasie powstania styczniowego, w której znaczącą rolę odegrali kosynierzy. Do bitwy tej nawiązywał także dotychczasowy herb gminy”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto