Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowy sygnał TV dotarł do śląskich miast. Do 31 lipca 2013 r. opanuje cały region

Sławomir Cichy
Pamiętacie jak 1 stycznia 2000 roku przestały nagle działać stacje radiowe na "ukaefie" w starych odbiornikach? Aby je przywrócić do życia, trzeba było oddać radio do przestrojenia, albo kupić nowe. Teraz czeka nas podobna zmiana. Tyle, że bardziej skomplikowana bo chodzi o telewizję.

Dokładnie za dwa lata, aby oglądać swoje ulubione programy nie wystarczy dotychczasowy stary telewizor i zwykła antena. Trzeba będzie zaopatrzyć się w specjalne dekodery-przystawki, albo tak jak w przypadku radia dekadę temu, kupić nowy odbiornik, bo sygnał analogowy zostanie wyłączony.

Na razie równolegle nadawany jest obraz w starym systemie i w niektórych miejscowościach odbierany jest też sygnał cyfrowej telewizji DVB-T. Od jutra będą mogli go testować w naszym województwie nie tylko ci, którzy mają zasięg z nadajników czeskich, słowackich i na Skrzycznym.

Również mieszkańcy aglomeracji dzięki nadajnikowi w Kosztowach, jeśli mają nowe telewizory przystosowane do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, zobaczą kryształowy obrazem bez smug, śnieżenia, które często powodują dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują.

Rewolucja cyfrowa dotyczy także liczby odbieranych programów. Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program. W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD, oferowanej dotychczas tylko przez operatorów telewizji kablowych albo cyfrowej telewizji za spore pieniądze.

Również dźwięk w systemie DVB-T przesyłany jest cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo mając odpowiedni telewizor możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital i poczuć się jak w kinie.

Oprócz najwyższej jakości obrazu i dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję dziś niedostępne w telewizji analogowej, jak choćby elektroniczny przewodnik po programach, dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać, bez uruchamiania telegazety poszczególnych stacji.

W ramach tv cyfrowej można w woj. śląskim oglądać na razie Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News.

Oto w jaki sposób można zacząć odbierać telewizję w formacie cyfrowym

Jeśli korzystasz ze starego telewizora z kineskopem, nawet radzieckiego rubina lub elektrona, nie musisz ich wyrzucać. Wystarczy zastosować jeden z trzech sposobów by nadal działały.

Sposób pierwszy: Kup antenę i dekoder do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Jaki model będzie najlepszy doradzą ci w sklepie ze sprzętem RTV. Nie daj się jednak naciągać na drogie gadżety. Dziś podstawowy zestaw kosztuje ok. 150 zł. To wszystkie Twoje jednorazowe koszty. Kiedy w całym województwie śląskim zacznie działać telewizja cyfrowa, ceny tych urządzeń na pewno spadną.

Sposób drugi: Podpisz umowę na dostarczanie oferty programowej przez telewizję kablową. Monter na miejscu podłączy twój telewizor do sieci. Koszt podłączenia do analogowej telewizji jest zwykle symboliczny a wysokość opłat abonamentowych nie powinien przekroczyć 50 zł miesięcznie.
Sposób trzeci: Skontaktuj się z dostawcą telewizji cyfrowej. Największe sieci to Cyfrowy Polsat, n, Cyfra+ ale usługę oferują operatorzy telewizji kablowej i dostawcy internetu w tym tpsa, netia czy dialog. W tym wypadku jednak przygotuj się na wyższe koszty instalacji i wyższe koszty miesięcznego abonamentu niż w wypadku kablówki analogowej.

Jeśli masz w swoim mieszkaniu płaski telewizor plazmowy, LCD albo LED z systemem MPEG-4, nie musisz nic robić. Jest on przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Koniecznie jednak sprawdź w instrukcji obsługi urządzenia ów magiczny skrót MPEG-4 lub czy znajduje się informacja o przystosowaniu go do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Jeszcze przed rokiem niektóre sklepy sprzedawały w promocjach płaskie telewizory które nie miały fabrycznie montowanych tych dekoderów. Jeśli kupiłeś taki telewizor, niestety musisz postępować tak jakbyś miał stary odbiornik ze zwykłym kineskopem.

Pamiętaj, że ostatecznym terminem zaprzestania emisji analogowego sygnału TV jest połowa 2013 r. Jest więc trochę czasu na decyzję o zakupie nowego TV, co jest najprostszym rozwiązaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto