Gmina Widawa

Artykuł sponsorowany
Pierwsza wzmianka o miejscowości Widawa pochodzi z 1370 r. i dotyczy podkomorzego sieradzkiego Jakuba z Widawy. W XIII wieku była tu komora celna, tędy przebiegał szlak handlowy. W 1388 r. król Władysław Jagiełło nadał Widawie prawa miejskie. Do połowy XV wieku osiągnęła znaczny stopień rozwoju gospodarczego i przestrzennego. Na początku XVII w powstała tu pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego szkoła zwana Akademią Widawską, słynąca z wysokiego poziomu nauczania. Ciało rektora akademii – dr filozofii Michała Płaczkowskiego spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Do najważniejszych zabytków gminy należą:

- barokowy Kościół Podwyższenia Krzyża Św. z 1638 r. i klasztor pobernardyński, w którego części mieści się muzeum parafialne
- Kościół Św. Marcina w Widawie, pierwotnie gotycki (1446)
- kaplica Św. Rocha na cmentarzu w Widawie z 1893 r.

Miejscowość podupadła po groźnym pożarze w 1802 r., który strawił dużą część miasta wraz zabytkowymi kościołami, ratuszem i akademią. W 1870 r. miasto utraciło prawa miejskie.

Gmina Widawa leży w południowo– zachodniej części woj. łódzkiego w powiecie łaskim. Graniczy z gminami: Sędziejowice, Zapolice, Burzenin, Konopnica Rusiec, Szczerców i Zelów. Gminę Widawa zamieszkuje 7816 mieszkańców (stan na dzień 31.12.2010 r.). Obszar Gminy Widawa wynosi 178, 33 km2. Na terenie gminy znajduje się 41 sołectw obejmujących 48 miejscowości o zróżnicowanej wielkości.

Połączenia komunikacyjne drogowe Gminy Widawa, to: wojewódzkie z Wieluniem, Łodzią, Szczercowem i Sieradzem, powiatowe z Działoszynem i Zduńską Wolą. Środkową część gminy przecina linia kolejowa Gdynia – Katowice, ze stacją kolejową w Chociwiu Łaskim oddaloną od Widawy o 4 km.

Przez teren gminy przepływają rzeki Widawka i Nieciecz, zaś zachodnią granicę gminy stanowi rzeka Warta. Ponadto, mają tu swój bieg: rzeka Grabia w swym ujściowym odcinku do Widawki oraz Chrząstawka, zaś na pograniczu Gminy z gminą Rusiec, do Widawki wpada Krasówka - niewielka rzeczka o bystrym nurcie.
Gmina Widawa stanowi bardzo atrakcyjny pod względem walorów krajobrazowych i przyrodniczych fragment województwa. Duża jej część, tj. 54, 7 % ogólnej powierzchni znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Wschodnia część obszaru gminy znajduje się w strefie chronionego krajobrazu,, Chrząstawsko – Widawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu”.

Dla zachowania najcenniejszych walorów przyrodniczych Parku utworzono na jego terenie rezerwaty przyrody i obiekty przyrodnicze. W obrębie Gminy Widawa występuje rezerwat florystyczny „Winnica”.

W Gminie Widawa nie ma zlokalizowanego uciążliwego przemysłu, w związku z czym brak jest terenów zdegradowanych w wyniku działalności przemysłowej. W gminie zarejestrowane są 352 podmioty prowadzące czynną działalność gospodarczą.

Gmina Widawa ma charakter rolniczy z przewagą gospodarstw tradycyjnych. Użytki rolne zajmują ok. 71, 3 % a lasy i grunty leśne stanowią 19, 6 % ogólnej powierzchni gminy. Rolnictwo ukierunkowane jest głównie na uprawę zbóż, kukurydzy i ziół zaś w hodowli dominuje hodowla bydła z nastawieniem na produkcję mleka, chów bydła mięsnego i trzody chlewnej. Przetwórstwem płodów rolnych zajmują się działające na terenie gminy 3 masarnie i 4 piekarnie.
Funkcję edukacyjną spełnia 5 szkół podstawowych, 2 gimnazja, Zasadnicza Szkoła Wielozawodowa oraz przedszkole. W 2008 roku przy Zespole Szkół w Widawie oddano do użytku nowo wybudowany kompleks boisk sportowych. Z uwagi na trudną sytuację budżetową gminy, planuje się likwidację dwóch placówek oświatowych w Brzykowie i Restarzewie Cm. Dzięki połączeniu szkół, dzieci oprócz lepszych warunków nauczania, będą miały dostęp chociażby do sal gimnastycznych, czy dobrze wyposażonych pracowni komputerowych.

Od stycznia 2005 roku działa tu Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Widawie w skład którego wchodzą 3 przychodnie: w Widawie, Chociwiu i Brzykowie. Ponadto działalność swą prowadzi 1 niepubliczny ZOZ oraz niepubliczna przychodnia. W bieżącym roku rozpoczynają się prace przy przebudowie i rozbudowie budynku przychodni i budowie podjazdu dla niepełnosprawnych w miejscowości Brzyków.

Działalność kulturalna popularyzowana jest przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminną Bibliotekę Publiczną. Od jesieni 2006 roku w ramach organizacji pozarządowych działa w Widawie Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalno-Artystyczna Regionu „IKAR”. Jego założycielami jest małżeństwo Małgorzata i Jacek Frąckiewiczowie. W utworzonej tam galerii, oprócz wystaw malarskich i fotograficznych organizowane są warsztaty dziennikarskie, plastyczne, teatralne, wieczory autorskie czy koncerty. Tam też przy udziale środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich uruchomiona została ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem pracownia ceramiczna.

Turystów przemierzających szlaki turystyczne i wszystkich zainteresowanych pięknem naszych okolic, zapraszamy do odwiedzenia terenów Widawy. Szczególną okazją ku temu może być tradycyjnie już od dziesiątków lat organizowany w dniu 16 sierpnia, odpust z okazji Świętego Rocha. Uroczystości z nim związane odbywają się na terenie i wokół cmentarza rzymskokatolickiego, przyciągając ogromne rzesze mieszkańców Widawy i okolic oraz turystów i osób związanych z tą jakże piękną okolicą. 15 sierpnia natomiast, od kilku już lat cyklicznie organizowaną imprezą są DNI WIDAWY. Z tej okazji od czterech lat ogłaszany jest m.in. konkurs pn. WIDAWSKIE SMAKI mający na celu promocję lokalnych produktów i wyrobów kulinarnych. Spośród innych konkursów organizowanych w gminie, na uwagę zasługują m.in. konkurs na najpiękniejszą pisankę czy na najładniej zagospodarowaną posesję.

W latach 2009-2010 roku na terenie Gminy, w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich realizowane były działania integracyjne przyczyniające się do wzrostu aktywności społecznej mieszkańców. Ze środków PPWOW realizowano cały szereg różnorodnych działań, jak chociażby: utworzenie Punktu Interwencji Kryzysowej, Klubu Seniora, pracowni ceramicznej, różnorodnych kółek zainteresowań, organizowano spotkania integracyjne, wycieczki, pokazy, rajdy rowerowe i wiele, wiele innych działań.

Jednym z ważnych elementów a zarazem od wieków przyciągających na teren gminy są widawskie targi, o czym wiedzą nie tylko jej mieszkańcy. Odbywają się one w poniedziałki i tradycyjnie już zjeżdżają tu zarówno handlujący jak i kupujący, nierzadko z bardzo odległych okolic, a kupić i sprzedać można tu prawie wszystko. Dla mieszkańców Widawy targi są nieodłącznym elementem tradycji lokalnej, jak i tradycyjnym miejscem cotygodniowych spotkań i rozmów na wszystkie, aktualne tematy mające związek z życiem społecznym gminy i jej okolic. Ich specyficzny charakter podkreślają turyści przemierzający te tereny, a którym uda się przypadkiem odwiedzić Widawę podczas targowych poniedziałków. W większości, od tej pory nie jest to już jedyny poniedziałek spędzony w Widawie.

Począwszy od 2007 roku, Gmina Widawa corocznie bierze udział w Jarmarku Wojewódzkim, odbywającym się w pierwszy weekend września na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, prezentując na swym kolorowym stoisku to czym może się pochwalić, m.in. miody z prywatnej pasieki, oraz prace lokalnych twórców jak koronki czy rzeźby.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa Komisariat Policji oraz 9 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, z których jedna – OSP Widawa w roku 2005 obchodziła swoje 100-lecie. Przy jednostce działa strażacka orkiestra dęta.

Sieć wodociągowa w gminie liczy 155, 8 km, co daje 88 %, zwodociągowania terenu gminy zaś sieć kanalizacyjną posiada tylko - Widawa i Ligota, o łącznej długości 11 km co daje 4, 8 % skanalizowania gminy. W Widawie funkcjonuje oddana do użytku w 2000 r, oczyszczalnia ścieków. W bieżącym roku realizowana jest budowa sieci wodociągowej w miejscowościach Widawa i Podgórze.

Trwa realizacja kolejnego etapu prac przy projekcie pn. „Poprawa dostępności komunikacyjnej województwa łódzkiego poprzez przebudowę infrastruktury transportowej Północ-Południe w powiecie zduńskowolskim i łaskim” w ramach Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Roboty prowadzone są obecnie na odcinku Widawa – Górki Grabińskie oraz w miejscowości Zborów.

W bieżącym roku rozpoczął się długo oczekiwany remont mostu na Widawce w miejscowości Klęcz, na drodze wojewódzkiej nr 480 z Sieradza do Szczercowa. Stary most został zamknięty a jego rozebranie i wybudowanie nowego kosztować będzie niebagatelną kwotę, bo prawie 12 mln zł. Zakończenie robót planowane jest na 30 października 2011 roku.

4 czerwca minie pół roku od momentu objęcia funkcji przez nowego wójta - Jerzego Sylwestra Woźniaka. Obecna kadencja z pewnością nie będzie należeć do najłatwiejszych, a to z powodu trudnej sytuacji finansowej w jakiej gmina się znalazła, dlatego też trudno w tak krótkim czasie szczycić się już wielkimi osiągnięciami, niemniej jednak wspomniano tu jedynie niektóre działania podejmowane w ostatnim czasie, służące poprawie życia mieszkańców gminy. O dalszych planach i działaniach nowej władzy informować będziemy na bieżąco.

Urząd Gminy Widawa,
ul. Rynek Kościuszki 10, 98-170 Widawa
www.widawa.pl
e-mail:[email protected]
tel./fax 43672 10 34

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto