Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie dać się oszukać? Przestrogi dla seniorów od policji, jak nie paść ofiarą przestępstwa

Redakcja
Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż próbują oszukać, głównie starsze osoby. Chcą wyłudzić pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Zduńskowolscy policjanci przestrzegają mieszkańców przy okazji organizowanych spotkań.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli podczas spotkań z mieszkańcami przedstawiają metody działań telefonicznych oszustów, którzy wykorzystując ufność osób starszych, w różny sposób dążą do wprowadzenia ich w błąd i w rezultacie do wydania przestępcom gotówki.

Policja apeluje, by w związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, apelujemydo Państwa o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystują najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami podając się za osoby urzędowe np. pracownika opieki społecznej lub ZUS-u, hydraulika lub przedstawiciela fundacji, czy stowarzyszenia.

Podobne metody działania mogą być wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary, czy też osoby innej narodowości proszące o jałmużnę. Po podstępnym wejściudo mieszkania wykorzystują nawet chwilową nieuwagę i okradają domowników.

Nadal popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby.

Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Oszuści mogą także podszywać się pod funkcjonariuszy policji, informując np. że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy, aby zapłacić mandat lub że ktoś z bliskich popełnił przestępstwo lub wykroczenie. Jednocześnie sugerują, iż sprawę można załatwić polubownie poza „granicami prawa”. Chęć udzielenia pomocy bliskim powoduje, że osoby starsze płacą za te „wymyślone historie” znaczne sumy pieniędzy.

- Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważniei nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować policję - przestrzegają mundurowi. - Najlepszym miejscem przechowywania pieniędzy jest konto bankowe. Nie trzymajmy dużych sum gotówki w domu. Takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki,nie uchronią Waszych pieniędzy przed złodziejem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto