Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak radzić sobie z zaburzeniami adaptacyjnymi?

abcZdrowie.pl
by vasilennka / CC BY 2.0 (flickr)
Każdy z nas musi radzić sobie z problemami. Zobacz, czy nie reagujesz nadmiernym stresem i jak wyglądają zaburzenia adaptacyjne.

Zaburzenia adaptacyjne to groźna nazwa zjawiska, które może dotyczyć na różnych etapach życia w zasadzie każdego. Odnoszą się do sytuacji, kiedy dana osoba ma duże trudności z przystosowaniem się do stosunkowo nowych dla niej okoliczności. Chodzi tu np. o początek nauki w szkole,
rozpoczęcie nowej pracy, przeprowadzkę do innego miasta, obowiązki rodzicielskie, przejście na emeryturę i wiele innych. Jak sobie z nimi radzić?

Trudności w życiu przytrafiają się każdemu
Oczywiście każdy z nas musi dostosowywać się do nowych sytuacji i wyzwań życiowych. Niektórym przychodzi to łatwiej. Inni poświęcają na to więcej czasu. Nie znaczy to jednak, że pierwsza z tych grup ma zawsze „z górki”. W grę wchodzą jednak czynniki stresowe, które wytrącają organizm z wygodnej równowagi. To, jak szybko uporamy się z nimi, zależy od wielu kwestii. Zaburzenia adaptacyjne dotyczą również różnych kryzysów rozwojowych, kiedy człowiek powinien osiągnąć w swoim życiu pewien pułap – umiejętności, wiedzę, zrozumienie, sukcesy, poziom relacji międzyludzkich czy nawet stan posiadania – ale spełnienie ogólnie przyjętych norm jest dla niego bardzo trudne. Może nawet w osobistym odczuciu wydawać się niewykonalne.

Pewne wydarzenia wywołują destabilizację i silne uczucie niepewności. Takie stresory ingerują również w wyznawany system wartości (np. komuś może być trudno pogodzić się z bezsensowną śmiercią dzieci, które nikomu nie zawiniły lub – pomimo pracowitości – ktoś nie odnosi sukcesów zawodowych). Taka osoba traci poczucie wpływu i ciężko jest jej przyjąć do wiadomości, że jej starania nie zawsze są doceniane.

Objawy zaburzeń adaptacyjnych
Zaburzenia adaptacyjne objawiają się lękiem, zamartwianiem się, drażliwością, gwałtownymi wybuchami gniewu, dramatyzowaniem, nerwowością, wahaniami emocjonalnymi, napięciem psychicznym widocznym również w napięciu mięśni, apatią, przygnębieniem, poczuciem bezradności, zaburzeniami snu i utratą apetytu. Negatywne myśli napawają również niepewnością co do przyszłości. Nagromadzenie się powyższych czynników bardzo obciąża psychikę człowieka. Czasami ciężko wtedy dostrzec wsparcie, nawet jeśli ktoś je otrzymuje. Zdarza się także, że ludzie po prostu nie są jeszcze na nie gotowi i dopiero po czasie doceniają takie gesty.

Szczególnie wrażliwe na trudne sytuacje są dzieci. Ich prawidłowy rozwój emocjonalny uwarunkowany jest w dużym stopniu od rzeczywistego wsparcia, jakiego udzielili im rodzice. Najmłodsi mogą nie tylko reagować ucieczką bądź agresją, ale również cofnąć się do jednego z wcześniejszych etapów rozwojowych.

W jaki sposób można poradzić sobie z zaburzeniami adaptacyjnymi?
Nadzieją napawa fakt, że zaburzenia adaptacyjne mogą minąć samoistnie. Każdy człowiek posiada swoisty system reagowania na zmiany. Ten kształtuje się na przestrzeni lat. Przystosowanie się wymaga czasu. W przypadku traumy i dramatycznych wydarzeń losowych organizm przeżywa pewien szok, który objawia się najpierw zaprzeczeniem i gniewem. Później następuje próba poszukiwania rozwiązań i działania, smutek, a w końcu akceptacja zastanej sytuacji. Ten ogólny schemat przekłada się na wiele sytuacji, a kolejne etapy mogą trwać dłużej lub krócej w zależności od rangi problemu, ale i predyspozycji osobowościowych. Każdy musi przez nie przejść, by normalnie funkcjonować. Natomiast niektórzy potrzebują pomocy. Jeśli zaburzenia adaptacyjne przedłużają się, trwają ponad pół roku i zamiast słabnąć, nasilają się, mogą przerodzić się w stany depresyjne. Wówczas potrzebne jest wsparcie z zewnątrz. Należy wówczas rozważyć wizytę u specjalisty. Niekiedy potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Jeżeli taki stan ma charakter epizodyczny, być może jest to jednorazowa historia. Natomiast trzeba się z nim uporać, by nie utrudniał codziennego funkcjonowania.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto