Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerozolima. Bazylika Grobu Świętego [ZDJĘCIA]

Redakcja
Jerozolima. Bazylika Grobu Świętego
Jerozolima. Bazylika Grobu Świętego Tadeusz Sobczak
Jerozolima. Bazylika Grobu Świętego.Dla chrześcijan odwiedzających Jerozolimę obowiązkowym miejscem, które trzeba zobaczyć, jest Bazylika Grobu Pańskiego. To tu dokonało się zbawienie, o którym mówił w IV wieku św. Cyryl Jerozolimski w swoich katechezach, głoszonych właśnie w Bazylice Zmartwychwstania: „Świadkiem jest ta skała, świadkiem jest ten kamień, zamykający wejście do grobu, świadkiem jest to miejsce”.

Jerozolima. Bazylika Grobu Świętego,Dla chrześcijan odwiedzających Jerozolimę obowiązkowym miejscem, które trzeba zobaczyć, jest Bazylika Grobu Pańskiego. To tu dokonało się zbawienie, o którym mówił w IV wieku św. Cyryl Jerozolimski w swoich katechezach, głoszonych właśnie w Bazylice Zmartwychwstania: „Świadkiem jest ta skała, świadkiem jest ten kamień, zamykający wejście do grobu, świadkiem jest to miejsce”.

Bazylika Grobu Świętego

Z zewnątrz bazylika zasłonięta jest okolicznymi budynkami, wewnątrz panuje mrok, tłok i hałas. Jednak nawet jeśli w świątyni brak podniosłego nastroju, to przynajmniej nikt nie podważa twierdzeń, że stoi ona w prawdziwym miejscu ukrzyżowania, pogrzebania i zmartwychwstania Chrystusa. Na początku I wieku był tu nieużywany kamieniołom. Według Ewangelii św. Jana (19, 17 i 41-2) ukrzyżowanie Jezusa nastąpiło na przypominającym wyglądem czaszkę miejscu poza murami miasta i niedaleko grobu w ogrodzie. Archeolodzy odkryli groby pochodzące z tego okresu, więc miejsce to zgadza się z tekstem Ewangelii.

- Muszę przyznać, że większość rzeczy w Jerozolimie zupełnie inaczej wygląda na filmach, a inaczej w rzeczywistości. Świątynie są zabudowane. Często w jednym miejscu jest kilka z różnych czasów - opowiadał po powrocie z Jerozolimy Teofil Kowalski ze Zduńskiej Woli. - Dla mnie dużym przeżyciem było poznawanie miejsc, w których Chrystus był i nauczał. Trudno nie wzruszyć się, pokonując stacje drogi krzyżowej, choć wokół panuje gwar i trwa handel w sklepikach. Bazylika Zmartwychwstania to szczególne miejsce na modlitwę i zadumę. Sądzę, że każda osoba z naszej pielgrzymki odczuwała to inaczej, ale nie mniej silnie

.
O swoich wrażeniach z pobytu w Bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie opowiada sieradzanin Zbigniew Kołodziejski:

- Podczas naszego pobytu była bardzo długa kolejka do wejścia do samej groty. W bazylice było dużo osób. Ustawiliśmy się po prawej stronie od głównego wejścia bazyliki. Czekaliśmy chyba ponad dwie godziny. Akurat stale były przerwy, bo odbywały się obrządki kapłanów różnych wyznań chrześcijańskich. I my, pielgrzymi, musieliśmy czekać, aż skończą - wspomina sieradzanin. - Ale nie był to czas stracony. To był czas przeznaczony na przemyślenia o tym, co ważne, o tym, jakie miejsce w życiu pełni Jezus. Mimo że panował ścisk i było gorąco, nikt nie narzekał. Niektórzy modlili się półgłosem. Inni po cichu odmawiali różaniec

.
Nasz czytelnik wspomina, że tuż przed wejściem do groty, gdzie według przekazów historycznych znajdował się grób Chrystusa, stał strażnik.

- Kiedy pięć osób wyszło, następna piątka mogła wejść. W środku było ciemno. Nim wzrok się przystosował do mroku, stojący tam kapłan wskazał mały otwór w skale i przeszliśmy do małego pomieszczenia. Trudno opisać, co wtedy czułem. Pamiętam, że uklękliśmy i każdy się modlił się. Było bardzo cicho. Nie wiem, jak długo to trwało, gdy usłyszeliśmy kapłana nawołującego, żeby wychodzić. Nikt nie chciał tego zrobić, bo każdy chciał być jeszcze choć chwilę w miejscu, gdzie Jezus został złożony do grobu. Po ucałowaniu płyty granitowej zdążyłem zrobić zdjęcie i już musieliśmy wychodzić, bo byliśmy coraz bardziej ponaglani. Do końca życia nie zapomnę tego miejsca.

Bazylika Grobu Świętego jest położona w dzielnicy chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Pierwsza bazylika została wybudowana w IV w. na polecenie cesarza Konstantyna. W VII w. została zniszczona przez Persów, którzy zdobyli Jerozolimę, po czym - w mniejszych rozmiarach - odbudował ją cesarz Herakliusz. Po raz kolejny zniszczono ją w 1009 r. na polecenie kalifa Al-Hakima. W 1099 r. krzyżowcy zdobyli miasto i wznieśli nową świątynię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto