Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa wystawa w muzeum na 25. urodziny diecezji łowickiej [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek
Ks. Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki
Ks. Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki Rafał Klepczarek
W tym roku diecezja łowicka obchodzi ćwierćwiecze istnienia. Papież Jan Paweł II 25 marca 1992 roku ustanowił ją bullą "Totus Tuus Poloniae populus", podnosząc jednocześnie kolegiatę łowicką do godności katedry. Pierwszym biskupem został ks. Alojzy Orszulik. Obecnie ordynariuszem diecezjalnym jest jego następca ks. Andrzej F. Dziuba.

Z okazji diecezjalnej rocznicy w piątek, 24 marca w Muzeum w Łowiczu otwarta została wystawa „Pamiątki XXV-lecia diecezji łowickiej”. Wśród eksponatów znajdą się: papieska bulla ustanawiająca diecezję łowicką, dokumenty nominacyjne biskupów łowickich oraz tryptyk medalowy upamiętniający pielgrzymkę Jana Pawła II do Łowicza.

- Srebrny jubileusz diecezji ukazuje, w proponowanej wystawie, wymowne znaki materialne tych 25 lat – ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba napisał w broszurze związanej z rocznicowym wernisażem. – Urastają one do rangi symboli, które trzeba czytać w szerokim kontekście, tak historycznym jak i osobistym oraz kulturowym. Ich skromność i prostota są niezwykle wymowne, bo mają być narzędziami ku umocnieniu naszej wiary, nadziei i miłości.

W łowickim muzeum pojawili się nie tylko łowiccy biskupi, ale także przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz alumni diecezjalnej szkoły kapłanów. Wystawę można oglądać do 2 kwietnia.

W niedzielę, 26 marca władze kościelne diecezji i samorządowe miasta zapraszają natomiast na jubileuszowy koncert. O godz. 19 w świątyni na Starym Rynku z okolicznościowym repertuarem wystąpi Łowicka Orkiestra Kameralna oraz zespół ludowy Ksinzoki. Wstęp jest bezpłatny.

W skład diecezji łowickiej wchodzi 167 parafii rzymsko-katolickich. Swoim zasięgiem obejmuje ona dawne Księstwo Łowickie oraz ziemie: sochaczewską, rawską i kutnowską. Trzon diecezji stanowią parafie zachodniej części dawnej archidiecezji warszawskiej oraz kościelne jednostki administracyjne z diecezji łódzkiej i płockiej.

Najstarszą świątynią jest kościółek p.w. św. Idziego w Inowłódzu datowany na 1082 roku. Do najcenniejszych zabytków należy także archikolegiata w podłęczyckim Tumie (XII wiek) oraz bazylika katedralna w Łowiczu (datowana na rok 1100), nazywana „Wawelem Mazowsza”, gdyż w jej kryptach spoczywa 12 prymasów Polski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto