Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KIERUNEK SZTUKA. 85 lat tradycji muzealnych KUL. Skarby kultury polskiej w Muzeum Zamojskim(ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
Od 18 marca w Muzeum Zamojskim prezentowana jest wystawa "Kierunek sztuka. 85 Lat Tradycji Muzealnych KUL". To różnorodna i bogata kolekcja dzieł sztuki, zapoczątkowana przez darowiznę ks. kan. Jana Władzińskiego na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego. O tego czasu do kolekcji udało się włączyć ponad 1700 wyjątkowych i wartościowych eksponatów.

Największe emocje wśród obecnych wzbudziły prawdziwe skarby polskiej kultury (ale nie tylko one) m.in.: rzeźba św. Sebastiana z warsztatu Mistrza Ołtarza z Gościszowic oraz szafa ołtarzowa Wielkiej Świętej Rodziny z kościoła pw. Trzech Króli w Kliczkowie ( z 1520 roku). Na wystawie zaprezentowano barokowe rzeźby ołtarzowe oraz obrazy m.in.: Ecce Homo z ok. 1574 r., Sacra Conversazion z XVI w. czy Martena Van Valckenborch Wysokogórski pejzaż z Lotem i jego córkami z XVII wieku oraz wiele innych.

Najstarszy z prezentowanych eksponatów pochodzi z XIII wieku. To Dekret Gracjana czyli Zbiór Prawa Kanonicznego -rękopiśmienny iluminowany kodeks pergaminowy - bezcenny skarb BU KUL.Tekst dzieła, którego pełny tytuł brzmi Concordia discordantium canonum (czyli Harmonia nieuzgodnionych kanonów), powstał w Bolonii w latach 1140 – 1150. Za jego autora uważa się mnicha z bolońskiego klasztoru kamedułów św. Feliksa i św. Nabora o imieniu Gracjan, urodzonego w Carraria - Ficulle koło Chiusi na początku XII wieku. Wiadomo o nim niewiele. W roku 1143 służył on pomocą prawną w pewnym procesie przed sądem kościelnym. Tradycja bolońskiej szkoły prawa kanonicznego, szczególnie zaś Summa Paucapalei, określa Gracjana jako magistra. Zmarł prawdopodobnie około roku 1150.

Podczas wystawy prezentowane są obrazy i rysunki polskich wybitnych artystów m.in.: Jana Matejki, Leona Wyczólkowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Antoniego Piotrowskiego, Rafała Malczewskiego, Władysława Jarockiego, Marcelego Harasimowicza, Józefa Pankiewicza i Antoniego Michalaka.

Wśród zgromadzonych w Muzeum Zamojskim eksponatów znajduje się wybrana kolekcja wyrobów porcelanowych z czołowych europejskich manufaktur: miśnieńskiej, wiedeńskiej i berlińskiej.

Wernisaż wystawy odbył się 18 marca. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2017 roku.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do zwiedzania wystawy!

Zobacz: Wydarzenia towarzyszące wystawie
.

Kierunek sztuka. najcenniejsze zbiory KUL w Muzeum Zamojskim

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto