Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub genealoga, czyli jak szukać swoich przodków [zdjęcia]

jj
Jak i gdzie szukać swoich przodków? Jak przygotować drzewo genealogiczne swojej rodziny? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w działającym od niedawna Klubie Genealoga. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Prowadząca była Adriana Bryk z Archiwum Państwowego.

Pomysł, by w Zduńskiej Woli powstał Klub Genealoga poddali, jak mówi Tomasz Polkowski, dyrektor zduńskowolskiego muzeum, sami ludzie. - Przychodzą osoby, które pytają i szukają korzeni swoich rodzin. Wielu z nich nie za bardzo wie, jak się do tego zabrać, jednak widać, że jest tą tematyką spore zainteresowanie. To świetna sprawa. Na poszukiwanie rodziny jest spora moda w Europie - mówi Tomasz Polkowski.

Podczas pierwszego spotkania Klubu Genealoga na pytania, gdzie i jak szukać informacji o swoich przodkach mówiła Adriana Bryk, kierownik sieradzkiego oddziału Archiwum Państwowego w Łodzi.
- Trzeba zacząć od dokumentów zgromadzonych w archiwach rodzinnych. Trzeba przeszukać szafki, półki, by znaleźć akty zawarcia małżeństwa, akty zgonów swoich dziadków, pradziadków. Gdy dalej nie ,,ruszymy", jeśli nie ma dokumentów w domach, to istnieje szansa na ich odtworzenie w urzędach stanów cywilnego czy w Archiwum Państwowym w Łodzi, czy w oddziale w Sieradzu. Archiwa Państwowe przystąpiły do digitalizacji swoich zbiorów między innymi akt stanów cywilnego i w postaci kopii cyfrowych są one zamieszczane na stronach internetowych, m. in na stronie genealodzy.pl - mówi Adriana Bryk.

W Klubie Genealoga gośćmi byli także Stanisław Matusiak i Juliusz Madaliński, którzy robienie drzew genealogicznych mają już za sobą, przynajmniej w ogromnej części. Obaj pokazywali owoce swojej kilkuletniej czasami pracy. Pan Julian materiały zbierał przez 5 lat, a przez 3 lata pisał opracowanie, które udało się wydać w formie albumu. Znalazł powiązania rodzinne na przykład z rodami Orłowskich czy Kisielnickich.
- Wzięło się to stąd, że trzeba było uporządkować sporo rodzinnych dokumentów. Zrobiłem drzewo od strony ojca, od dziadków Orłowskich. Dziadek budował w latach 20-tych ubiegłego wieku port w Gdyni, a konkretnie infrastrukturę kolejową. Dostał później propozycję budowy kolei w Karsznicach i tak w latach 30-tych ubiegłego wieku sprowadził się do Karsznic - opowiada Juliusz Madaliński. - Szukanie korzeni to niesamowita przygoda, którą polecam każdemu.

Klub Genealoga działa w zduńskowolskim muzeum. Spotkania zaplanowane są raz na kwartał.

Więcej w jednym z najbliższych wydań Dziennika Łódzkiego.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto