Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2017. Ostatnie dni przed egzaminem [ZDJĘCIA]

Redakcja
Matura 2017. Ostatnie dni przed egzaminem
Matura 2017. Ostatnie dni przed egzaminem Tadeusz Sobczak
Matura 2017. Ostatnie dni przed egzaminem dojrzałości uczniowie z I LO w Sieradzu spędzają na odpoczynku oraz ostatnich powtórkach. Matura rozpocznie się w czwartek 4 maja, testami z języka polskiego. Dzień później maturzyści będą zmagać się z zadaniami z matematyki.

Matura 2017. Ostatnie dni przed egzaminem dojrzałości uczniowie z I LO w Sieradzu spędzają na odpoczynku oraz ostatnich powtórkach. Matura rozpocznie się w czwartek 4 maja, testami z języka polskiego. Dzień później maturzyści będą zmagać się z zadaniami z matematyki.

Ostatnie przypomnienie materiału

Jak ostatnie dni przez maturą spędzają trzecioklasiści z I LO w Sieradzu? To uczniowie tej szkoły od lat nie mają sobie równych w regionie sieradzkim, jeśli chodzi o wyniki z egzaminu dojrzałości.
Okazuje się, że w najlepszej sytuacji są laureaci olimpiad przedmiotowych. W tym gronie specjalistą jest Damian Płucienniczak. W ubiegłym roku był laureatem Olimpiady Historycznej, w tym roku zajął drugie miejsce w finale Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Świetne wyniki sprawiły, że już teraz może cieszyć się 100-procentowym wynikiem z egzaminu języka polskiego i historii na obu poziomach, podstawowym i rozszerzonym.
Ambitne zadanie postawiła przed sobą Ewa Olbińska z klasy III d. Sieradzka licealistka wybrała egzaminy na poziomie rozszerzonym z aż czterech przedmiotów.

- Na początek, jak wszyscy, zdaję na podstawie język polski, matematykę i język angielski. Z kolei na rozszerzeniu wybrałam język angielski, biologię, chemię i fizykę - wylicza Ewa. - W sumie przy rekrutacji na AGH, gdzie chcę studiować fizykę medyczną, w 80 procentach liczą się wyniki z rozszerzonej chemii, ale wybrałam więcej przedmiotów. Powody były dwa. Do końca nie byłam zdecydowana, jaki kierunek wybiorę na studiach. I wybierając większą liczbę przedmiotów, trochę się asekurowałam. Druga sprawa to fakt, że ja lubię te przedmioty. Poza tym jeszcze chciałam coś udowodnić rodzeństwu. Maturę w tym roku zdawać będzie także mój brat, tylko że w zduńskowolskim Elektroniku. On uczy się w technikum. Moja siostra zdała maturę wcześniej.

Ze względnym spokojem od matury podchodzi klasowy kolega Ewy - Igor Kłak. Licealista ma trochę ułatwione zadanie, bo ma już indeks na Uniwersytecie Jagiellońskim. To pokłosie jego ubiegłorocznych występów w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Zdobył tytuł laureata.

- Na rozszerzeniu zdaję chemię i biologię. Zawłaszcza z tego drugiego przedmiotu zdania maturalne są dość specyficzne. Z kolei na teście z chemii zadania są tak konstruowane, że może być dosłownie wszystko, czego uczyliśmy się w liceum. Ale podchodzę do matury bez zbytniej nerwowości. Przydaje się doświadczenie zdobyte podczas ubiegłorocznej olimpiady - mówi Igor Kłak. - Ostatnie dni poświęcę na powtórki materiału, z którego nie czuję się pewnie. Ale nie mam zamiaru poświęcać nauce całych dni. Na pewno dla odstresowania i dotlenienia mózgu będę grał w tenisa ziemnego. A dla relaksu będę słuchał muzyki klasycznej. Podobno utwory Bacha dobrze działają na synchronizację półkul mózgowych. Warto spróbować...

Paulina Szafran zamierza poświecić czas na powtórki z biologii. To właśnie ten przedmiot, oprócz języka polskiego, wybrała na poziomie rozszerzonym.

- Chcę studiować położnictwo, więc wynik z rozszerzonej biologii jest dla mnie kluczowy, by dostać się na wymarzony kierunek. Trochę się denerwuję, ale gdzieś w głębi czuję, że się wszystko uda. Jeszcze jest trochę czasu, bo egzamin z biologii na poziomie rozszerzonym jest zaplanowany na 12 maja - tłumaczy Paulina Szafran. - Nie stresuję się za to szczególnie, jeśli chodzi o język polski. Mimo że tego samego dnia jest egzamin z poziomu podstawowego i rozszerzonego. Zawsze z tego przedmiotu dobrze mi szło i nie miałam problemów.

Egzaminy na tegorocznej maturze będą przeprowadzone od 4 do 24 maja.
Obowiązkowe egzaminy w części ustnej: j. polski (bez określania poziomu), j. obcy (bez określania poziomu). Obowiązkowe egzaminy pisemne: j. polski (poz. podst.), matematyka (poz. podst.), j. obcy (poz. podst.), egzamin z przedmiotu dodatkowego (poz. rozszerzony). Aby otrzymać świadectwo trzeba uzyskać: min. 30 proc. pkt. z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej, min. 30 proc. pkt. z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej. Należy także przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto