Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parada Jeździecka w Atlas Arenie czyli konne święto w Łodzi

Redakcja
Goście Atlas Areny zobaczą dziewięć konkursów w skokach
Goście Atlas Areny zobaczą dziewięć konkursów w skokach Stanisław Heyda
Od 18 do 20 listopada Łódź stanie się stolicą konną Polski. Nikogo nie powinno to dziwić, bo to przecież w regionie łódzkim powstaje najdłuższy szlak konny w Europie, który liczy 1817 km i oplata całe województwo. W listopadowy weekend do stolicy regionu - Łodzi zjadą koniarze, profesjonalni jeźdźcy, polskie i międzynarodowe gwiazdy jeździectwa oraz miłośnicy koni, którzy wezmą udział w trzeciej edycji Parady Jeździeckiej 2011, która odbędzie się po raz pierwszy w Atlas Arenie.

Dlaczego Łódź?

Wczoraj w Stadzie Ogierów w Bogusławicach organizatorzy Parady Jeździeckiej i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podpisali List Intencyjny w sprawie współpracy przy organizacji tego wielkiego wydarzenia hippicznego.

Nie bez powodu impreza będzie się odbywać właśnie w Łodzi. Fakt, że w województwie łódzkim powstaje najdłuższy szlak konny w Europie, przekonał organizatorów, że jest to idealne miejsce na organizację trzeciej edycji Parady Jeździeckiej. Niemal dwieście ośrodków jazdy konnej na szlaku sprawia, że organizatorzy spodziewają się licznej publiczności z samego tylko regionu, nie wspominając o reszcie Polski.

- To pierwsza tak duża i widowiskowa impreza konna w województwie - mówi Piotr Wandachowicz, kierownik projektu.- Mamy nadzieję, że na stałe zagości u nas i będzie przyciągać nie tylko koniarzy i miłośników jeździectwa z województwa i kraju, ale także z zagranicy, będąc największym wydarzeniem hippicznym na Łódzkim Szlaku Konnym i w Polsce. Celem, jaki przyświeca temu wielkiemu wydarzeniu jest promocja aktywnego uprawiania jeździectwa - dodaje.

A możliwości uprawiania jeździectwa jest w Łódzkiem sporo - 1817 km równinnego szlaku, podzielonego na odcinki przebiegające przez lub w pobliżu atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Konno można przemierzać region nie tylko w siodle, ale także bryczkami, powozami, zaprzęgami. Wszystko to w zależności od upodobań i indywidualnych umiejętności. - To piękne tereny, zarówno pod względem przyrodniczym, krajobrazowym oraz kulturowym a dzięki wielojęzycznemu systemowi informacji zagraniczni goście przyszłych edycji Parady Jeździeckiej będą mogli poznawać uroki najdłuższego w Europie szlaku konnego - zapewnia Piotr Wandachowicz.

A w programie …

Podczas tegorocznej edycji parady, która będzie się składała z części pokazowej oraz zawodów, goście Atlas Areny zobaczą 45 pokazów, 9 konkursów w skokach z udziałem 160 koni.

Pierwszego dnia Parady Jeździeckiej wszyscy chętni do obejrzenia atrakcji konnych będą mogli bezpłatnie wejść na teren imprezy. W programie znajdą się nieoficjalne, międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody oraz dwa mecze dyscypliny nazwanej horseball, potocznie określanej koszykówką na koniach. Do zawodów zaproszone zostały reprezentacje Francji, Włoch i Hiszpanii.

W sobotę i niedzielę natomiast zaświecą na arenie gwiazdy. W konkurencji West wystąpią: Aleksander Jarmuła, który od lat kształtuje ten styl jeździectwa w Polsce i znany polski reiner - Lothar Koenig. Woltyżerkę przedstawią zawodnicy czeskiego klubu Lucky Drasov. Gwiazdą Parady Jeździeckiej będzie Jean Francois Pignon, znany z zapierających dech w piersiach pokazów konnych, które wykonuje od 25 lat. Ponadto widzowie zobaczą popisy akrobatyczne ukraińskich kozaków, którzy już po raz kolejny zawitają do Polski, tym razem, by wziąć udział w Paradzie Jeździeckiej 2011.

Poprzednie edycje

Pierwsza Parada Jeździecka odbyła się w 2008 roku w katowickim Spodku. Były konkursy jeździeckie, w tym prestiżowy PolishMasters oraz pokazy wyścigów zaprzęgów i kuców.

W 2010 roku impreza zawitała do Wrocławia, gdzie występy niekwestionowanej francuskiej gwiazdy - Lorenzo, który wystąpił w towarzystwie czternastu rumaków, czeskiej grupy Lucky Dresov, prezentującej niezwykłe, kilkuosobowe akrobacje na grzbietach galopujących koni czy pełen gracji występ mistrzyni olimpijskiej Anky van Grunsven budziły największe emocje publiczności i zapierały dech w piersiach. Widownia była pod wrażeniem umiejętności jeździeckich zaproszonych gwiazd, które czarowały nie tylko konie, ale także wszystkich zgromadzonych we wrocławskiej Hali Stulecia.

W listopadzie czas na Łódź. Zapowiada się ekscytujący weekend w rytmie końskich kopyt. Czy Parada Jeździecka oczaruje łodzian i gości specjalnie przybyłych na tę imprezę? Jedno jest pewne: podczas weekendu 18-20 listopada nie będzie się można nudzić. O ile hasłem przewodnim Łódzkiego Szlaku Konnego jest "końska dawka przygody", to program Parady Jeździeckiej wskazuje na "końską dawkę emocji".

* * * * *

Już w poniedziałek 20 czerwca do Dziennika Łódzkiego dołączona będzie mapa szlaków konnych w województwie łódzkim. A w najbliższych wydaniach gazety znajdą Państwo więcej informacji o Łódzkim Szlaku Konnym. Autorem cyklu jest Urząd Marszałkowski w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto