(© Agnieszka Olejniczak)

Grupa ZUE z Karkowa będzie wykonawcą przebudowy linii kolejowej Zduńska Wola - Łódź Kaliska. Spółka PKP PLK rozstrzygnęła przetarg ogłoszony w sierpniu ubiegłego roku.

Grupa ZUE o złożyła ofertę z najniższą w przetargu na "Prace na liniach kolejowych nr 14, 811, na odcinku Łódź Kaliska - Zduńska Wola - Ostrów Wielkopolski, etap I: Łódź Kaliska – Zduńska Wola”. Wartość brutto złożonej oferty to 345,6 mln zł. Przetarg rozstrzygnięto pod koniec 2016 roku.

Zadanie będzie wykonywane w systemie "zaprojektuj i wybuduj", dlatego prace na torach zaczną się dopiero w 2018 roku. Potrwają dwa lata.

Efektem modernizacji 42-kilometrowej linii kolejowej na trasie Łódź Kaliska - Zduńska Wola będzie możliwość szybszej jazdy pociągów. Po zakończeniu prac wzrośnie prędkość pociągów pasażerskich do 120 km/h. Pozwoli to na skrócenie czasu podróży na tym odcinku o około 15 minut.

Na stacjach i przystankach: Lublinek, Pabianice, Łask, Zduńska Wola, Chechło, Dobroń oraz Kolumna zostaną przebudowane perony. Będą także nowe wiaty, ławki, oświetlenie i oznakowanie.

Planowana jest także budowa na stacjach Pabianice i Zduńska Wola przejścia podziemnego, które wyposażone będzie w windy dla niepełnosprawnych.

Na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola przebudowanych i wyremontowanych zostanie także 5 wiaduktów, 12 mostów kolejowych i 12 przepustów oraz wybudowana nowa kładka. Płynność ruchu pasażerskiego i towarowego zapewni wymiana torów i sieci trakcyjnej. Przebudowa 35 przejazdów, w tym wyposażenie 13 z nich w nowe urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej podniesie poziom bezpieczeństwa podróży.

Inwestycja współfinansowana jest z unijnego instrumentu finansowania „Łącząc Europę” (CEF).

Grupa ZUE zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem budowy i modernizacji linii tramwajowych oraz kolejowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    czesław (gość)

    bardzo dobra wiadomość dla naszej okolicy remont linii pkp ze zduńskiej do łodzi tylko się zeby nie okazało ze brak jakiego zjazdu lub wjazdu na linię 131 to sie okaże jak czuwają nasze władze nad rewitalizacją i łczeniem z karsznicami . bardzo dobra wiadomość na temat geotermii tylko dlaczego tak długo zwlekana bo niektóre miasta nas w peletonie zostawią w tyle . czyżby u nas ludzie nie umieli liczyć pieniędzy ile trzeba energii do podgrzania zimnej wody ,a ile ciepłej z geotermii to by był rozwój miasta jak dobrze ktoś mądry pomyśli i zastosuje mądre rozwiązania.