Powiat zduńskowolski nie rezygnuje z planów rozbudowy szpitala. Zamierza starać się o unijną dotację i startować w ogłoszonym właśnie konkursie. Wniosek trzeba złożyć do 10 lutego.

Jak zapewnia starosta Wojciech Rychlik, trwają już ostatnie przygotowania, a szczegółowe plany i harmonogram działań zostaną przedstawione radnym na najbliższej sesji.

Powiat chce skorzystać z możliwości ubiegania się o dofinansowanie w konkursie, który nakierowany jest na poprawę infrastruktury ochrony zdrowia. W tym mieści się także budowa szpitala w Zduńskiej Woli, co ma poprawić dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. W tym przypadku postęp będzie znaczny, bo zduńskowolska placówka to obecnie cztery podstawowe oddziały z izba przyjęć, działające w kilku budynkach. Między innymi w pochodzącej z XIX wieku budowli, gdzie stworzono oddział chirurgiczny.

Po wzniesieniu nowego budynku, w nim maja mieścić się oddziały, a chorzy przebywać w niewielkich, dwu - trzyosobowych salach z łazienką. Do nowego obiektu zostaną przeniesione oddziały chirurgii i dziecięcy, które znajdują się teraz poza głównym budynkiem. Plan zakłada, by w historycznych murach chirurgii umieścić administrację. Budynek, gdzie obecnie są biura, zostałby zburzony. Powstałyby tam parkingi.

O dofinansowanie formalnie starać będzie się samorządowa spółka Zduńskowolski Szpital Powiatowy. Plany rozbudowy pojawiły się niemal natychmiast po jej powołaniu kilka lat temu. Od tamtej pory starano się nie tylko przygotować dokumentację, ale także umieścić inwestycje w strategicznych dokumentach dotyczących systemu ochrony zdrowia. Obecnie przygotowania do rozbudowy, jak zapewniają władze powiatu, są na ostatniej prostej.

– Mamy opracowaną dokumentację projektową, pozwolenia na budę, studium wykonalności i do 10 lutego chcemy złożyć wniosek – zapewnia starosta zduńskowolski. – Na sesji 3 lutego będziemy cały ten mechanizm przedstawiać radzie i będzie możliwość zapoznanie się z wszystkimi aspektami przedsięwzięcia.

Inwestycja ma kosztować około 52 mln zł. Maksymalne dofinansowanie, jakie można uzyskać z Regionalnego programu Operacyjnego to 85 proc. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów z zakresu lecznictwa szpitalnego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi około 104 mln zł.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!