Powstanie Styczniowe przybliżyli w Zduńskiej Woli rekonstruktorzy. W niedzielę na terenie MOSiR ,,za górką" można było się poczuć jak 150 lat temu.

Powstanie Styczniowe przybliżone zostały dzięki projektowi, jaki przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznych ,,Złoty Krzyż" w Zduśkiej Woli. Były walki, strzelanina, armata, stroje z epoki, powstańcze obozowisko - słowem, przy odrobinie wyobraźni, można było się poczuć jak w XIX wieku.
Rekonstruktorzy przybliżyli klimat walk powstańczych i historię potyczki pod Szadkowicami, do jakiej doszło 6 października 1863 r. oraz bitwy pod Sędziejowicami z 26 sierpnia 1863 r.

W sumie w widowisku przybliżającym Powstanie Styczniowe uczestniczyło około 70 osób z grup: 31 Pułk Strzelców Kaniowskich, 9 Rota, Klub Historyczny ,,Gloria victis" z Czastar, Bractwo Rycerskie z Radziejowa, Strzelec i Złot Krzyż ze Zduńskiej Woli oraz Stowarzyszenie Pospolite ruszenie Ziemi Karkowskiej.
- Bardzo mi się podobało. Więcej się dzisiaj dowiedziałam jak wyglądało i przebiegało Powstanie Styczniowego niż z książek i w szkole - mówi Marta, uczennica jednej ze szkół średnich w Zduńskiej Woli.

Chętni mogli zagrać w grę strategiczną inspirowaną Powstaniem Styczniowym, jaką stworzyli członkowie Pospolitego Ruszenia Ziemi Krakowskiej i obejrzeć wystawę banerową, która wcześniej była prezentowana w szkołach i przed biblioteką.

Widowisko było częścią projektu ,,Przystanek Historia: w hołdzie bohaterom powstania styczniowego 1863-1864 r.", współfinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura -Interwencje. Co działo się w jego ramach można zobaczyć tutaj: Przystanek historia, Zduńskowolanie w Powstaniu Styczniowym

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Szatan (gość)

Szkoda że miejscowe gwiazdy nie pokażą faktur za swoją działalność "patriotyczną" ... No i podatku nie zapomnijcie od zysku odprowadzić kiepszczaki ;)

jan (gość)

A w starostwie powstaje nowy Referat ds. zarządzania kryzysowego w Wydziale Organizacyjnym, i jego kierownikiem ma być strażak SAM, Leszek Błaszczyk, szef kampanii Joasi Promocji. I to nie jest prywata i polityka. Ten cały powiat to jedna wielka kpina, którą Rychlik robi ze wszystkich.

JA (gość)

Inscenizacje super, pomysł wspaniały. Podziękowania dla Złotego Krzyża i Miejskiej Biblioteki Publiczne i i nnych organizatorów.
GRH "Strzelcy" 31 pułku piechoty z Mszczonowa, to nie to samo co naoisać 31 pułk strzelców kaniowskich ludzie gotowi pomyśleć, że chodzi o te "gwiazdy" z 28 pp z Łodzi :D