(© Agnieszka Olejniczak)

Regionalna Izba Obrachunkowa, która miała zastrzeżenia dotyczące uchwały budżetowej Zduńskiej Woli, po wyjaśnieniach złożonych na posiedzeniu kolegium zawiesiła postępowanie wobec miasta.

Prezydent miasta Piotr Niedźwiecki i przewodniczący Rady Miasta Witold Gwiazda uczestniczyli w czwartek w posiedzeniu kolegium RIO. Izba rozpatrywała między innymi sprawę budżetu miasta Zduńska Wola na rok 2017 i zmian dokonanych przez radnych w prezydenckim projekcie. Według RIO w układzie wydatków znalazły się nieprawidłowości.

W RIO zapewniono, że sprawa zostanie wyprostowana i tak stało się na sesji zwołanej w piątek, gdzie radni dokonali poprawek, przyjmując uchwałę naprawczą do budżetu.

Przed spotkaniem w izbie, jak twierdzi prezydent, zaproponował radzie kompromis - znajdując dodatkowych 3,7 mln zł na wydatki majątkowe zamiast 9 proponowanych przez radnych z wydatków bieżących. propozycja nie znalazł akceptacji, ale jest dżentelmeńska umowa, że rada dołoży na palące wydatki.

- Od dzisiaj pełna odpowiedzialność za budżet przejmuje na siebie rada - uważa prezydent miasta.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Zduńska Wola jednogłośnie przyjęła poprawkę do budżetu na 2017 rok, wypracowaną wspólnie a zgłoszoną przez przewodniczącego Witolda Gwiazdę. Radni zdecydowali się, by zmniejszyć wydatki bieżące miasta o około 9 mln zł.

Zdjęto pieniądze m.in. z wydatków na oświatę, gospodarkę komunalną, opiekę społeczną, wykup usług komunikacyjnych czy utrzymanie dróg. Wygospodarowane tak pieniądze radni przeznaczyli niemal w całości na inwestycje. Tym sposobem z około 12 mln zł na wydatki majątkowe zaplanowanych przez prezydenta, kwota urosła do ponad 20 mln zł.

Oprócz planowanych wcześniej inwestycji takich jak rewitalizacja parku, informatyzacja urzędu, czy przebudowa dróg, rada dołożył aż kilkadziesiąt drobnych zadań, polegających w znacznej części na budowie oświetlenia czy przebudowie chodników. Na liście do realizacji w 2017 roku znalazło się około 50 inwestycji.

Czytaj także

  Komentarze (5)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  :) (gość)

  Do wyborca jak stanowisko przewodniczący rady nadzorczej w MPWiK widać że warto było zbierać podpisy pod referendum

  Wyborca (gość)

  Mam wrażenie że obecna rada miasta składa się z niedouczonych ludzi bez wyobraźni i na każdej sesji będą musiały być uchwalane poprawki budżetowe. Najlepiej jak by się samorozwiązali i w następnych wyborach ludzie zagłosowaliby nie na polityków z PiS czy PO , tylko na mądrych ludzi. I Żadnych listonoszy!