Policja, straż pożarna i straż miejska skontrolowała handlujących sztucznymi ogniami w Zduńskiej Woli. Zwracano uwagę na to, czy sprzedawane fajerwerki mają atesty, a sprzedawcy przestrzegają prawa.

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz Państwowej Straży Pożarnej kontrolowali punkty sprzedaży fajerwerków w Zduńskiej Woli.

Jak informuje policja, sprawdzali, czy sprzedawane fajerwerki posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Kontrolowano również wyposażenie punktów sprzedaży w odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy.

Wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Policja przypomina, że w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku.

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  mieszkaniec (gość)

  może i jest zakaz ale ludzie mają to w głębokim poważaniu. Od wigilii strzelają petardami gdzie się da, np. w parku, na Kępinie, w osiedlowych tzw. parkach. I straszą biedne zwierzęta, bo nie tylko psy umierają ze strachu ale boją się też koty i inne zwierzaki

  Centurion (gość)

  Artykuł zawiera poważny błąd, gdyż od 2009 roku nie obowiązuje już rozporządzenie wojewody Łódzkiego "zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku". Poza tym tam była jeszcze wielkanoc jako 3 dzień, a nie było to prawo ogólnopolskie. Pani Redaktor proszę wejść do sąsiadów i się spytać, oni to kontrolują co roku i znają podstawy prawne.

  bum (gość)

  O ile dobrze pamiętam w poprzednich latach z takimi kontrolami latała tylko Straż Miejska z Strażą Pożarną, a w tym roku z Policją to w przyszłym z kim jeszcze?