Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w sprawie ogrzewania i czystości powietrza [FOTO]

jj
Spotkanie w sprawie ogrzewania i czystości powietrza
Spotkanie w sprawie ogrzewania i czystości powietrza Jolanta Jeziorska
Jak właściwie rozpalić w piecach, czym nie wolno palić i jak eksploatować piece, by jak najmniej zanieczyszczać powietrze oraz o wymianie pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła - głównie tego dotyczyło spotkanie, jakie dla przedstawicieli TBS i wspólnot mieszkaniowych zorganizowały Straż Miejska i magistrat.

- Zaprosiliśmy administratorów budynków, bo są bliżej tych osób, które rozpalają w piecach - mówi Sylwester Witczak ze zduńskowolskiej Staży Miejskiej - Chcielibyśmy, robić szkolenia, jak należy palić w piecach.
Ze statystyk Straży Miejskiej wynika, ze w tym okresie grzewczym przeprowadzili 81 kontroli. W 8 przypadkach okazało się, ze palono śmieciami, natomiast w większości przypadków nadmierne zadymienie z kominów wynikało ze złego sposobu rozpalania w piecach. W dwóch przypadkach nadmierne zadymienie wynikało z pożaru sadzy w kominach. Sylwester Witczak mówił,że były takie przypadki w osiedlach Karsznice i Osmolin, gdzie po zostawieniu ulotek z instrukcjami , jak we właściwy sposób rozpalać w piecach, skończyły się telefony ze zgłoszeniami o nadmiernym zadymieniu. - To daje efekty więc zaczniemy serię spotkań edukacyjnych.

Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki poinformował, że nadal trwa nabór wniosków na dofinansowanie wymiany pieców węglowych na inne źródła ciepła, a że akcja daje rezultaty może świadczyć fakt podpisania już 300 umów z mieszkańcami. - Zaleciłem prezesowi TBS, żeby miejskie kamienice podłączać do MSC.

Mieszkańcy Karsznic zwracali uwagę, że były podejmowane próby podciągnięcia nitki gazowniczej.- Robiliśmy rozeznanie i okazało się, że nitka kończy się na ulicy Ceramicznej i podciągnięcie jej do Karsznic jest zbyt drogie i nieopłacalne dla spółki gazowniczej.
- Dlaczego nie wrócić do pomysłu wykonania odwiertu geotermalnego w Karsznicach? Kiedyś był taki plan i jet nawet wyznaczone miejsce. Chcieliśmy też podłączać budynki do MSC ale okazało się, że to jest nieopłacalne - dodaje kolejny karszniczanin.

Mieszkańcy zwracali uwagę, że bardzo niewielu ludzi stać na to, by nawet przy 40 procentach dofinansowania wymieniać piece węglowe na inne.
Jednaka z danych magistratu wynika, ze jest zainteresowanie programem. W tym roku przyznano dofinansowania 31 osobom. Nabór wniosków nadal trwa, a miasto będzie starało się o kolejne dofinansowanie programu z funduszu ochrony środowiska.

Uczestnicy spotkania otrzymali plakaty i ulotki informacyjne z prośbą o ich rozpowszechnienie wśród mieszkańców. Zapowiedziano te, że przed nowym sezonem grzewczym będą robione szkolenia dla mieszkańców, jak i czym palić w piecach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto