Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej kolizji, mniej wypadków. Jak było na drogach w 2017 roku?

Agnieszka Olejniczak
Miniony rok w powiecie zduńskowolskim, zdaniem policji był bezpieczniejszy. Zarówno przestępstw kryminalnych, jak i wypadków drogowych było mniej niż w 2016 roku. Nie brakowało jednak tragicznych zdarzeń.

W 2017 roku porównaniu do roku poprzedniego spadła liczba przestępstw kryminalnych. Jak podaje zduńskowolska Komenda Powiatowa Policji, spada liczba przestępstw w kategoriach, które są dla mieszkańców najbardziej uciążliwe, czyli bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze oraz uszkodzenie mienia.

Liczba odnotowanych w policyjnych statystykach zdarzeń spadła z 308 w roku 2016 do do 259 czynów w roku 2017. Było tych przestępstw o 49 mniej, a przy tym wykrywalność odnotowano na poziomie 61 proc. To z kolei poprawa w porównaniu do 2016 r., gdy wynosiła ona 52,3 proc.

W roku 2017 na drogach powiatu zduńskowolskiego doszło do 41 wypadków drogowych. Było ich o 22 mniej niż w 2016 r. Spadła również liczba osób, które zginęły na drogach. W ubiegłym roku na drogach w powiecie zduńskowolskim śmierć poniosły 3 osoby, podczas gdy w 2016 r. było 5 ofiar. Rannych w wypadkach zostało 48 osób. W roku 2016 poszkodowane były 73 osoby.

Pomimo tego, że na terenie powiatu zduńskowolskiego doszło do mniejszej niż rok wcześniej liczby wypadków, mieszkańcy obserwowali kilka tragedii.

Do jednego z najtragiczniejszych wypadków doszło w Wigilię w Marcelowie w gminie Zapolice. Zderzyły się tam dwa auta, którymi jechało sześć osób. Zmarła pasażerka jednego z nich.

Na drodze ze Zduńskiej Woli do Zapolic 24 grudnia po godz.17 zderzyły się daewoo matiz z audi A4. Jak ustaliła wstępnie policja, kierujący daewoo matiz był nietrzeźwy i to on doprowadził do czołowego zderzenia z audi, kierowanym przez 36-latka.

W tragicznym wypadku ofiarą stała się pasażerka matiza, 56 - letnia żona kierowcy auta, mieszkanka gminy Zduńska Wola. Kobieta zmarła w szpitalu. 56-latek miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.

W obu samochodach jechały po trzy osoby. W wypadku poszkodowane zostały dwie dziewczynki 13 oraz 14-letnia, które jechały audi. Zostały przewiezione do szpitala w Łasku. Ucierpiał także 25 -letni syn małżeństwa z matiza. Z urazem miednicy trafił do szpitala w Sieradzu.

Również tragiczny wypadek wydarzył się w czerwcu w Zduńskiej Woli. W niedzielny poranek 25 czerwca samochód młodego mężczyzny z dużą prędkością wjechał w budynek. Do wypadku doszło na skrzyżowaniu ulic Juliusza i Fabrycznej. Zginął 22-letni mężczyzna, który wyjechał oplem agila z ulicy Fabrycznej. Opel dachował, a ściana budynku częściowo się zawaliła. Mężczyznę wydobywać musieli strażacy, ale nie udało się go uratować.

Tragiczny w skutkach był również wypadek do jakiego doszło w maju ubiegłego roku na przejeździe kolejowym w Cechach w gminie Zduńska Wola. Auto osobowe jadące w kierunku Andrzejowa wjechało pod pociąg.

Samochód osobowy marki Volkswagen wjechał pod pociąg osobowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej relacji Łódź Kaliska - Sieradz.

Volkswagenem jechało dwóch mieszkańców gminy Zduńska Wola wieku 27 oraz 23 lat. Auto zostało rozerwane na pół, a mężczyźni wypadli z pojazdu. Obaj zostali przetransportowani śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala im. Kopernika w Łodzi.

W wypadku na ulicy Łaskiej w Zduńskiej Woli w październiku poszkodowana została rowerzystka. Doszło do niego tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Łódzką.Kobieta w wieku 79 lat jadąca rowerem wpadła pod naczepę TIR-a, jadącego w kierunku Sieradza.

Poszkodowana z otwartymi złamaniami ręki i nogi, w stanie ciężkim, została przetransportowana do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

O ile liczba wypadków drogowych w powiecie zduńskowolskim spadłą w porównaniu z poprzednimi latami, o tyle zrosła liczba odnotowanych kolizji. W 2017 roku było ich 647. To o około 14 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy policjantom zgłoszono 567 kolizji drogowych.

Główne przyczyny wypadków zawinionych przez kierujących pojazdami to według policji: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu da pieszych.

Dane te dotyczą województwa łódzkiego. Według nich największą liczbę sprawców wypadków w gronie kierujących pojazdami stanowią osoby w wieku 18 - 24 lata,a następnie osoby powyżej 60 roku życia. W powiecie zduńskowolskim w ubiegłym roku zanotowano jeden z najniższych wskaźników liczby wypadków w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto