Dwa razy więcej pieniędzy niż w poprzednich latach oznacza dwa razy więcej przebadanych kobiet. W 2018 roku w budżecie miasta na program profilaktyki raka piersi u kobiet przeznaczono 150 tys. zł.

W tym roku program badań profilaktycznych raka piersi w Zduńskiej Woli osiągnie pełnoletność. Prowadzone są od 2000 roku. Przez te lata skorzystały z badań tysiące mieszkanek Zduńskiej Woli i gminy Zduńska Wola. Maciej Milak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Zduńskiej Woli, nie waha się powiedzieć, że program uratował życie wielu kobietom, a dzięki dodatkowym pieniądzom, w tym roku ruszy pełną parą.

Już można się zapisywać na bezpłatne badania USG piersi, jakie prowadzone są w przychodni przy ul. Szadkowskiej w Zduńskiej Woli. Program profilaktyki raka piersi przeznaczony jest dla mieszkanek Zduńskiej Woli oraz gminy Zduńska Wola, która również przeznacza z budżetu pieniądze na bezpłatne USG. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, ważne jest tylko miejsce zameldowania.

Rada Miasta Zduńska Wola w przyjętym już budżecie nie zmieniła zapisu przygotowanego przez prezydenta o przeznaczeniu na profilaktykę zdrowotną 150 tys. zł. Kwota została podwyższona w ostatecznej wersji przedstawionej radnym 29 grudnia. Wcześniej plan zakładał tylko 95 tys. zł na takie badania.

– Nie będziemy się ograniczać z przyjęciem – cieszy się dyrektor Maciej Milak. – Zaangażowaliśmy już nawet drugiego lekarza, bo zainteresowanie jest olbrzymie.

Program badań ruszy od 2 lutego. Zapisy ruszyły ledwie w tym tygodniu, a terminy już są wyznaczane na koniec marca. To świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na bezpłatną profilaktykę. Dyrektor miejskiego POZ zapowiada, że kolejka nie obowiązuje kobiet, które same wykryły u siebie podejrzaną zmianę. Wtedy zduńskowolanka jest rejestrowana bez czekania.

Maciej Milak przyznaje, że dzięki zwiększeniu puli, pieniędzy powinno wystarczyć na około 4 tysiące badań. W poprzednich latach wykonywano ich około 2,4 tys. To także oznacza, że większej liczbie kobiet uda się uratować życie. Każdego roku lekarze wykrywają różne zmiany u co trzeciej pacjentki. Natychmiast kierują wtedy na biopsję. Dzięki programowi rocznie wykrywanych jest kilkadziesiąt nowotworów.

Zdrowie

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Suweren (gość)

Ale ta pisowska Rada jest niedobra. Teraz wiadomo że nie tylko na chodniki. A Platforma była przeciw.