Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduńskowolanie pod Grunwaldem [zdjęcia]

Redakcja
Zduńskowolanie wzięli udział już po raz piąty w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem
Zduńskowolanie wzięli udział już po raz piąty w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem Jarosław Stulczewski
Zduńskowolanie z bractwa rycerskiego ,,Złoty Krzyż" wzięli udział w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Uczestniczyli w niej juz po raz piaty.

Relacjonuje Jarosław Stulczewski ze ,,Złotego Krzyża":

Już po raz piąty członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bractwa Rycerskiego „Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli wzięli udział w największej inscenizacji historycznej z okresu późnego średniowiecza, która odtwarzana jest na polach wsi Grunwald.

Na grunwaldzie pola, 9 lipca wyjechało ze zduńskowolskiego bractwa osiem osób. Od trzech lat, niezmiennie członkowie bractwa biorą udział w inscenizacji pod barwami Chorągwi Ziemi Łęczyckiej (zwanej „Lekka II”). Również w tej chorągwi, liczącej w tym roku około 65 osób, prowadzili życie obozowe do czasu bitwy. Jednak tegoroczne obchody rocznicowej bitwy były dla wszystkich uczestników pechowe. W piątek rozpoczęły się intensywne opady deszczu. Tak intensywne, że co niektórzy odtwórcy historyczni podjęli decyzję o wcześniejszym powrocie do domu. To w konsekwencji doprowadziło do poważnego uszczuplenia niektórych chorągwi z zbrojnych uczestników do samej bitwy. Myślano nawet poważnie o odwołaniu inscenizacji. Była to pierwsza tak poważna sytuacja, od szesnastu lat odtwórstwa bitwy. Mimo znacznego nie doboru wielu rekonstruktorów, bitwa jednak się odbyła, jednak w znacznie zmienionym scenariuszu. Pomimo nieszczęsnej pogody, Chorągiew Ziemi Łęczyckiej wstawiła w tym roku w pole aż 43 lekko zbrojnych. Bractwo zduńskowolskie wystawiło do boju sześciu swoich członków: jednego pawężnika (Radosław Maniecki), jednego strzelca czarnoprochowego (Bogdan Górny) i czterech halabardników (Mateusz Rakowski, Dawid Urbaniak, Marcin Maciaszek, Jarosław Stulczewski). Ucztę chorągwianą, która jest zawsze szykowana na dzień przed bitwą, również nie można zaliczyć do udanych z powodu złej pogody. Jednak nie zabrakło na stole wina i mięsa w oprawie średniowiecznej. Mimo wszystko, członkowie bractwa „Złoty Krzyż” pozostali na polach Grunwaldu do samego końca i wrócili do Zduńskiej Woli dopiero w niedzielę, 14 lipca.

Ze względu na ogólną niepogodę, również pozostałe atrakcje w czasie obchodów rocznicowych bitwy pod Grunwaldem zostały odwołane lub odbyły się w sposób ograniczony m. in. turnieje starć rycerzy ciężkozbrojnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto