Chuck Berry w 2012 r Chuck Berry w 2012 r

Chuck Berry w 2012 r. By Michael Borkson - http://www.flickr.com/photos/protestphotos1/6933348267/in/set-72157629462562371/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18534656 (© Michael Borkson)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zmarł Chuck Berry, piosenkarz, twórca rock and rolla, jak o nim mówiono. Miał 90 lat. Miał w dorobku takie przeboje, jak „Maybellene,” „Roll Over Beethoven,” „Memphis,” „My Ding-a-Ling” i „Sweet Little Sixteen”.

W roku 1979 wystąpił w Białym Domu przed prezydentem Jimmy Carterem. - Jeśli chcesz nadać rock and rollowi inne imię, powinieneś go nazwać Chuck Berry – mówił o piosenkarzu John Lennon.

Był inspiracją dla takich zespołów, jak Rolling Stones, Beatles, Beach Boys, czy The Band.

Kontrakt na pierwszego singla podpisali z piosenkarzem Leonard i Phil Chess, bracia pochodzący z Polski, a była to piosenka „Maybellene” . Sprzedano ponad milion egzemplarzy płyty, która doszła na sam szczyt listy Billboardu.

Berry był czwartym z szóstki rodzeństwa, urodził się 18 października 1926 roku jako Charles Edward Anderson. Dorastał w St. Louis w dzielnicy zamieszkałej przez klasę średnią czarnoskórej społeczności.

Berry w roku 1948 ożenił się z Themettą Suggs i mieli czwórkę dzieci. Jednym z największych fanów Chucka jest Keith Richards z The Rolling Stones, który często wzorował się na twórczości czarnoskórego piosenkarza.Ogromny sukces odniósł album z roku 1972 The London Chuck Berry Sessions, sprzedał się w pół milionie egzemplarzy. Były na tej płycie takie przeboje, jak : „Let’s Boogie,” „I Love You,” „Johnny B. Goode” i „My Ding a Ling”.

Berry miał trudne zakręty w swoim życiu, jako uczeń trafił za kraty za kradzież samochodu. Wyszedł na wolność w wieku 21 lat. Potem trafiał do więzienia za utrzymywanie stosunków seksualnych z nieletnimi oraz unikanie podatków.

Okazjonalnie występowali z nim między innymi Bruce Springsteen i Steve Miller. Pismo Rolling Stone umieściło album The Great Twenty-Eight na pozycji 21 listy 500 największych płyt w dziejach muzyki. W roku 2012 Berry wyznał dziennikarzowi tego samego Rolling Stone: mój muzyczny czas skończył się, mój głos zaniknął, gardło jest okaleczone.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!