MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Brukalskich na Żoliborzu w Warszawie. Niemal stuletnia willa przyciąga oko spacerowiczów. Najdziwniejszy bliźniak stolicy?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Dom małżeństwa Brukalskich na Żoliborzu w Warszawie powstał z końcem lat 20.
Dom małżeństwa Brukalskich na Żoliborzu w Warszawie powstał z końcem lat 20. Aleksy Witwicki
Dom Brukalskich na Żoliborzu w Warszawie uważany jest do dzisiaj za jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej architektury modernistycznej okresu międzywojennego. Nieszablonowy obiekt o białych ścianach jednych zachwyca, innych natomiast zastanawia.

Dom małżeństwa Brukalskich na Żoliborzu w Warszawie powstał pod koniec lat 20., wówczas w Polsce dominował jeszcze nurt architektury dworkowej. Budynek, znajdujący się przy ulicy Niegolewskiego 8, ukończony został w 1929 roku. Jak na tamte czasy obiekt charakteryzował się niespotykaną dotąd formą architektoniczną i niecodziennymi rozwiązaniami.

Młodzi architekci stworzyli w Warszawie niecodzienny dom

Za projekt budynku na Żoliborzu odpowiada małżeństwo architektów – Barbara i Stanisław Brukalscy. Para była m.in. teoretykami architektury, profesorami Politechniki Warszawskiej, przedstawicielami funkcjonalizmu i członkami grupy Praesens, która propagowała na łamach czasopisma o takim samym tytule, dopiero co kształtującej się pod wpływem Le Corbusiera i innych przedstawicieli europejskiej awangardy, idee architektury nowoczesnej.

W momencie, gdy Stanisław rozpoczął prace projektowe domu, był tuż po dyplomie, ona natomiast – ukończenie studiów miała jeszcze przed sobą.

Dom małżeństwa Brukalskich na Żoliborzu w Warszawie powstał z końcem lat 20.

Dom Brukalskich na Żoliborzu w Warszawie. Niemal stuletnia w...

Dom, zlokalizowany na wąskiej działce, jest trzykondygnacyjny i jak twierdzą niektórzy – określenie willa nie do końca do niego pasuje. A wszystko przez to, że próżno tam szukać luksusowych udogodnień. Obiekt otoczony jest ogrodem, gdzie znajdziemy fragmenty rzeźb. Są one także widoczne w murach budynku.

Dom ma formę bliźniaka, jednak dwa segmenty znacznie się od siebie różnią. Taki projekt wynikał z upodobań sąsiadów, którzy nie chcieli aż tak odważnych rozwiązań architektonicznych u siebie.

Elewacja domu Brukalskich jest biała i gładka, jedynym urozmaiceniem są uskoki i niedużych rozmiarów balkon na drugim piętrze, jak też spory taras na ostatniej kondygnacji. Budynek na warszawskim Żoliborzu w 1937 roku nagrodzony został złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu. Do dnia dzisiejszego obiekt stworzony przez Brukalskich uważany jest za jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej architektury modernistycznej okresu międzywojennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto