MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydenci Zduńskiej Woli oddali osocze jako ozdrowieńcy. Tak można pomóc ZDJĘCIA

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Archiwum Konrada Pokory
Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora i wiceprezydent Paweł Szewczyk oddali osocze, które może pomóc chorym na koronawirusa. W ten sposób może pomóc niemal każdy, kto przeszedł chorobę i jest tak zwanym ozdrowieńcem.

Prezydenci Zduńskiej Woli oddali osocze

Konrad Pokora i Paweł Szewczyk, jako ozdrowieńcy oddali osocze, które może pomóc innym w przezwyciężeniu koronawirusa. Obaj przechorowali covid - 19 w październiku.

- Choroba obeszła się ze mną dość łagodnie. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia. Dlatego chcę pomóc tym, którzy zarażeni koronawirusem walczą o życie - twierdzi prezydent Konrad Pokora.

Prezydenci Zduńskiej Woli skorzystali z tej możliwości, jaką daje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Franciszkańskiej w Łodzi. Jak podkreśla Konrad Pokora, pojechali do Łodzi prywatnie. I nie są jedynymi zduńskowolanami - ozdrowieńcami, którzy się zdecydowali.

Przed oddaniem osocza, trzeba przejść wstępne badania i wypełnić kilka dokumentów. Po pobraniu preparatu jednak czeka nagroda: zestaw smacznych słodyczy. Do Łodzi trzeba jechać, by osocze oddać. Natomiast wstępne badania krwi, czy preparat będzie się nadawał do leczenia chorych na covid, można przejść w Zduńskiej Woli.

Osocze tylko w Łodzi, w Zduńskiej Woli badania wstępne

W Zduńskiej Woli punkt pobrań RCKiK w Łodzi działa w siedzibie przy ul. Dąbrowskiego 10. Punkt prowadzi pobrania pełnej krwi. Można w nim przeprowadzić badanie wstępne ozdrowieńców, kandydatów do oddania osocza.

W Zduńskiej Woli natomiast nie będzie możliwości oddawania samego osocza. Nie będzie tu bowiem sprzętu - tak zwanego separatora. To urządzenie, które pozwala na miejscu oddzielić osocze i pobrać tylko ten płyn od dawcy. Metoda pozwala na uzyskanie 750 ml osocza, a dawca może podzielić się nim nawet kilkakrotnie.

Karolina Trojan - Borczyńska, zastępca dyrektora RCKiK d/s medycznych wyjaśnia, że umieszczenie separatora w małym ośrodku nie jest wskazane, także z powodu procedury jaką musi przejść pobrane osocze. Nawet niewielką ilość trzeba przechowywać w specyficznych warunkach, a najlepiej natychmiast przewieźć do centrali w Łodzi.

Karolina Trojan-Borczyńska, p.o. z-cy dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Dlatego dla ozdrowieńców, którzy mogą pomóc innym, obecnie chorym na COVID - 19 uruchomiono dodatkowy kontakt telefoniczny dotyczący ozdrowieńców tel. 42 61 61 450, 609 255 599.

Zasady pobierania osocza od ozdrowieńców COVID-19

Kto to jest ozdrowieniec? To osoba u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, a obecnie nie wykrywa się obecności wirusa w testach.

Dawcą osocza mogą być wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone dla dawców krwi. To między innymi wiek od 18 do 65 lat, waga ciała co najmniej 50 kg, prawidłowe ciśnienie krwi i ogólny, dobry stan zdrowia.

Ponadto przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 albo są obecnie uznane za zdrowe, czyli przebyły potwierdzone zakażenie i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów czy zakończenia izolacji lub 18 dni od zakończenia izolacji jeżeli nie było ŻADNYCH objawów infekcji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),

Za ozdrowieńców uznaje się także osoby, które miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową) , u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR).

Jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie w RCKiK będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Osoby bez przeciwciał zostaną zaproszone na oddanie osocza.

Dodatkowo Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

Jak jest pobierane osocze?

Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza - zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza.

Prezydenci Zduńskiej Woli oddali osocze jako ozdrowieńcy. Ta...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto