Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślad pamięciowy, czyli niezwykła wystawa w Skansenie Lokomotyw w Karsznicach o ludzkiej tragedii ZDJĘCIA

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Ślad pamięciowy to  niezwykła wystawa o ludzkiej tragedii, jaką można oglądać w Skansenie Lokomotyw w Karsznicach
Ślad pamięciowy to niezwykła wystawa o ludzkiej tragedii, jaką można oglądać w Skansenie Lokomotyw w Karsznicach Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Ślad pamięciowy. Taki tytuł nosi niezwykła wystawa autorstwa prof. Izabeli Łapińskiej, jaką otwarto w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli Karsznicach.

Projekt „Ślad Pamięciowy” przenosi nas do wspomnień ludzi i o ludziach, którzy doświadczyli złego, ludzi, którzy przeżyli piekło, ludzi prześladowanych, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia: zesłańców na Sybir, dzieci wywiezionych na przymusowe roboty do III Rzeszy oraz więźniów politycznych w Polsce Ludowej.

To więzień polityczny okresu stalinowskiego, młody, bity, męczony psychicznie człowiek, to zwykły mały chłopiec zimową nocą wywieziony z rodzicami w głąb Rosji, to nastolatek pracujący ponad swoje dziecięce siły w berlińskiej fabryce samolotów - informuje Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Projekt składa się z trzech części:

  • Zesłańcy na Sybir – ta część wystawy ukazuje tragiczne losy Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię podczas sowieckiej okupacji wschodnich obszarów Polski. To opowieść o niezłomności i determinacji ludzi, którzy mimo trudnych warunków, nie utracili swojej tożsamości i dążyli do zachowania polskości w obcym kraju.
  • Dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty – druga część wystawy przybliża dramatyczne doświadczenia dzieci, które podczas II wojny światowej zostały wywiezione do Niemiec na przymusowe roboty. To opowieść o dzieciach, które musiały dorastać w obcych warunkach, z dala od swoich rodzin i ojczyzny.
  • Więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej – trzecia część projektu „Ślad Pamięciowy” przywołuje okres stalinizmu w Polsce Ludowej. To opowieść o ludziach, którzy walczyli o wolność słowa i prawa człowieka w czasach reżimu komunistycznego. Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40 stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.

Wystawa „Ślad pamięciowy” składa się z czarno białych studyjnych portretów wykonanych w konwencji fotografii policyjno-medycznej opartej na typologii twarzy. To forma bazująca na zasadach fotografii kryminalistycznej dającej obiektywny materiał o popełnionym przestępstwie. Rodzaj fotografii nacechowanej dokumentacyjnie, o charakterze śledczo-badawczym ujawnia fakt, że to ofiara uznana została za sprawcę i skazana. Obok dyptyków pojawia się notatka – zeznanie, sporządzona na podstawie nagranego wywiadu. Każda praca opatrzona jest imieniem i nazwiskiem konkretnego człowieka, jest to forma identyfikacji – fotograficzna ochrona przed jednostkowym zapomnieniem.

Prof. Izabela Łapińska, to artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej, w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Projekt Ślad pamięciowy

Projekt pokazany był w wielu miejscach, galeriach i muzeach, m.in: w Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, podczas Biegu Pamięci Sybiru we współpracy z Muzeum Sybiru w Białymstoku, w Noc Muzeów w dawnym więzieniu kieleckim na Wzgórzu Zamkowym, w Łodzi w Galerii FF i w Dzień Żołnierzy Wyklętych nocą w lesie brzozowym, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Prezentacje projektu objęte są stałym patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, IPN oddział w Łodzi, Wojewody Łódzkiego i medialnym TVP Historia.
W Skansenie Lokomotyw w Karsznicach wystawa została otwarta wczoraj, 17 września przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Można ją zwiedzać do 11 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto