Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie były zabawy karnawałowe w Zduńskiej Woli w ubiegłym wieku ZDJĘCIA

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
mat. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola/Zduńska Wola
Czas karnawału od zawsze wiązał się z organizowaniem zabaw i bali tanecznych. Nie inaczej było w Zduńskiej Woli. Lata 20. i 30. ubiegłego wieku były okresem bardzo hucznych balów, na których można było spotkać wszystkich najważniejszych i najzamożniejszych mieszkańców. W czasach PRL karnawałowe bale organizowały zakłady pracy i domy kultury. W galerii zdjęć przypominamy karnawałowy klimat sprzed 100 i 40 lat.

Balom karnawałowym organizowanym w Zduńskiej Woli w latach 20 i 30 ubiegłego wieku zazwyczaj przyświecał jakiś cel, na przykład zbiórka na pomoce naukowe, na rzecz stowarzyszenia. Praktycznie na każdy bal obowiązywały zaproszenia, które wysyłano ważniejszym gościom. Ceny biletów oscylowały w granicach 2-3 zł. Wyjątek stanowiły maskarady, gdzie w ramach wstępu (zamiast okazania biletu) wystarczyło nałożyć maskę.

Na balach o dobrą zabawę dbał, nieco już zapomniany dziś, wodzirej oraz orkiestra. Pierwszym znanym zespołem ze Zduńskiej Woli była orkiestra J. Dworzaka, a z Sieradza orkiestra braci Singer. Były to zespoły które powstały w latach 70- tych XIX wieku . Pierwszymi orkiestrami dętymi były zespoły straży pożarnych powstałe w Sieradzu w 1898 r., a w Zduńskiej Woli w 1906 r . Jednak organizatorzy nie ograniczali się jedynie do miejscowych zespołów. Na balu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na sali teatralnej bawiono się przy dźwiękach orkiestry 28 p. Strzelców Kaniowskich z Łodzi . Na balach tańczono głównie tradycyjne tańce. Rozpoczynano polonezem, później tańczono mazurki, oberki, walce, a gdy już świtało ruszano do „białego” mazura.- czytamy w publikacji zduńskowolskiego muzeum

Elementem damskich balowych kreacji były karneciki, które panie miały przywiązane do nadgarstka. Wpisywano na nich nazwiska panów proszących o przyszłe tańce. Nie tylko dorośli bawili się w okresie karnawału. Dotarłem do zaproszenia dla rodziców z dziećmi na zabawę przebieraną o motywie przewodnim „Cudowna Baśń tysiąca i jednej nocy”. Na bale kostiumowe tak dla dzieci, jak i dorosłych zawsze warto było się wybrać w przebraniu, ułatwiało to bowiem zdobycie cennych nagród.

Po II wojnie światowej, w czasach PRL idea zabaw sylwestrowych była już całkiem inna. Bale i zabawy karnawałowe przygotowywały organizacje i zakłady pracy. Miejscami takich imprez były zakładowe świetlice, szkolne sale gimnastyczne oraz restauracje i domy kultury. W latach 70 i 80. ubiegłego wieku bale były organizowane m.in. w Panoramie, Resursie czy w salach domów kultury. Modne były też prywatki, które dzisiaj nazywamy domówkami.
W tym czasie daniami obowiązkowymi na takich imprezach był bigos i sałatka jarzynowa. O muzykę dbały okolicznościowe zespoły, prezenterzy dyskotek lub widzireje.

W galerii zdjęć prezentujemy imprezy karnawałowe organizowane w Zduńskiej Woli przed 100 i 40 laty.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto