Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa podpisana! Węzeł przesiadkowy CPK będzie w Sieradzu ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Umowa podpisana! Węzeł przesiadkowy CPK będzie w Sieradzu
Umowa podpisana! Węzeł przesiadkowy CPK będzie w Sieradzu Fot. Dariusz Piekarczyk
W sieradzkim Urzędzie Miasta podpisano w piątek porozumienie w sprawie budowy węzła przesiadkowego CPK. Podpisy pod dokumentem złożyli Marcin Horała, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik Rządu ds. CPK oraz Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. Na uroczystości obecny był marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, pierwszy wojewoda łódzki Marcin Buchali oraz posłowie na Sejm RP Piotr Polak i Marek Matuszewski.

Inwestycja, dzięki współpracy z lokalnym samorządem, pozwoli na zagospodarowanie okolic stacji kolejowej w Sieradzu. Po wybudowaniu linii Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź - Sieradz - Wrocław/Poznań miasto stanie się regionalnym centrum przesiadkowym. Sieradz znajduje się u zbiegu linii dużych prędkości, które zostaną poprowadzone ze stolicy i CPK do Warszawy i Poznania z istniejącą już linią kolejową nr 14. Warto dodać, że włączenie stacji Sieradz do układu połączeń CPK znacznie skróci czas przejazdu pociągów, do Warszawy będzie można dojechać w nieco ponad godzinę.

- CPK ma służyć głównie rozwojowi gospodarczemu polskich wsi, miast, miasteczek, powiatów - mówił Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw CPK. - Jest grupa szczególnych beneficjentów tego programu, choć zyska cała Polska, w tym duże metropolie, ale szczególnie te miejscowości, gdzie sytuacja komunikacyjna poprawi się w setkach, tysiącach procent. Będzie to prawdziwy przełom. Nastąpi on w średnich ośrodkach, miastach takich jak Grudziądz, Włocławek, Ostrołęka, Jastrzębie Zdrój, czy właśnie Sieradz. Tu dzięki inwestycji CPK nie tylko pojawi się cały szereg nowych połączeń komunikacyjnych, ale powstanie tu węzeł komunikacyjny pozwalający na połączenie różnych środków transportu. Powstanie nowy fragment przestrzeni miejskiej. Do tego kilkadziesiąt nowych kilometrów dróg i bezkolizyjne przejazdy, popularnych szlabanów. Tu pojawią się tunele, wiadukty. Będzie pełna integralność CPK już z istniejącym układem komunikacyjnym. Było to możliwe dzięki otwartemu podejściu do współpracy władz miasta.

- Inwestycja ta, to pieczęć, którą stawia rząd pokazująca, że CPK to nie tylko inicjatywa ważna dla dużych miast, dla przebiegu trasy między Warszawa, a Łodzią, a potem ewentualnie Wrocławiem, ale także z naszej perspektywy niezwykle ważny element lokalny, dający możliwość rozwoju takim miejscowościom jak Sieradz - zauważył z kolei marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. - Ale nie tylko Sieradz, bo to wydarzenie buduje przecież wokół regionu sieradzkiego, impuls rozwojowy, bo mają otwarte okno na świat. Jako województwo budujemy całą sieć połączeń. To także narzędzie dla naszych kolei regionalnych.

- Sieradz otrzymał potężny impuls rozwojowy - nie ma wątpliwości prezydent Sieradza Paweł Osiewała. - Byliśmy od początku przekonani do tej inwestycji. Rozmowy wprawdzie nie były łatwe, ale mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i zrozumieli, że to co będzie się u nas działo w najbliższym czasie, da nam ogromną szansę na rozwój. Sieradz należy do miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze i szansa którą daje CPK, daje impuls abyśmy tracili na wartości. Od nas na wyciągnięcie ręki jest choćby do Wrocławia, Poznania, Warszawy. Dziś zresztą mój zastępca prowadzi rozmowy z dużą korporacją i zachęca aby zainwestowała u nas, a jednym z argumentów jest między innymi CPK.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto