Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

78. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA I VIDEO

oprac. jj
Getto Żydowskie w Zduńskiej Woli
Getto Żydowskie w Zduńskiej Woli mat. www.sztetl.org.pl
W tym roku przypada 78. roczniac likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli. Z tej okazji przypominamy tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w 1942 r. w Zduńskiej Woli, w wyniku których zginęła 1/3 mieszkańców.

Getto żydowskie w Zduńskiej Woli

Przygotowania do utworzenia getta trwały już od pierwszych dni okupacji w 1939r. Były poprzedzone licznymi represjami w stosunku do ludności żydowskiej, poczynając od ubliżania, bicia – aż do przypadków pozbawienia życia. Nie udało się do tej pory ustalić dokładnej daty utworzenia getta. Niektóre źródła podają, że prawdopodobnie miało to miejsce w maju lub czerwcu 1940 r.
Oprócz Żydów zamieszkujących Zduńską Wolę przed wybuchem II wojny światowej, było też ok. 3 tysięcy, którzy w latach 1939-42 przybyli do Zduńskiej Woli m.in. z Sieradza, Pabianic, Kalisza, Poddębic, Szadku.
W wyniku tych przemieszczeń liczba Żydów zamieszkałych w latach 1941–1942 w Zduńskiej Woli to od 10 do 12 tysięcy. Było to ich największe skupisko w Kraju Warty.
Granica getta przebiegała ul. Sieradzką od numeru 32 do numeru 2, zachodnią i południową stroną Placu Wolności, pomiędzy ul. Juliusza oraz ul. Dąbrowskiego, aż do zbiegu ul. Szadkowskiej z Opiesińską, a następnie słabo zabudowanym terenem miasta od ul. Opiesińskiej na zachód, wzdłuż rowu melioracyjnego, przecinała ul. Stęszycką (obecnie ul. Getta Żydowskiego), po czym skręcając na południe, dochodziła wzdłuż ul. Narwiańskiej do ul. Sieradzkiej. Do getta prowadziło pięć bram od pilnowanych wewnątrz przez żydowską policję porządkową, a od zewnątrz przez posterunki Schupo. Podobnie jak w innych gettach, władze hitlerowskie powołały w getcie zduńskowolskim Radę Starszych. Funkcję przełożonego sprawował dr Jakub Lemberg.

78. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli

Likwidacja getta żydowskeigo w Zduńskiej Woli rozpoczęła się w czerwcu 1942 r. od selekcji, jaką przeprowadzono na ul. Stęszyckiej ( obecnie Getta Żydowskiego i Stawowa). W wyniku tej selekcji wywieziono do getta w Łodzi 397 osób. Dodatkowo rozstrzelanych zostało ok. 150 osób.
Gehenna ludności żydowskiej miała swój finał między 22 a 24 sierpnia 1942 roku. Hitlerowcy przywozili Żydów na teren cmentarza żydowskiego i ich tam rozstrzeliwali. 24 sierpnia Hitlerowcy zaprowadzili na kirchol żyjących jeszcze mieszkańców getta bocznymi ulicami miasta i dokonali segregacji. Większość, ok. 10 tys. osób została wysłana do Chełmna nad Nerem, gdzie zamordowano ich w ciężarówkach zmienionych w komory gazowe. Ok, 1,2 tys. trafiła natomiast do łódzkiego getta. Zginęła wówczas 1/3 mieszkańców Zduńskiej Woli - taki procent stanowiła bowiem przed II wojna światową społeczność żydowska.

Lista zamordowanych Żydów podczas likwidacji getta w Zduńskiej Woli nie została do dziś zamknięta. Ustalono jedynie 119 nazwisk zamordowanych. W czasie kolejnych dwóch dni hitlerowcy wywieźli w specjalnych samochodach blisko 9 tys. ludzi do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. W tym czasie wiele osób zmarło z braku dostępu świeżego powietrza. Około 1 tys. osób wywieziono transportem kolejowym do getta w Łodzi.

Tak wyglądał cmentarz żydowski w 1942 roku, na fotografiach wykonanch przez jednego z niemieckich żołnierzy:

78. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli

Te tragiczne wydarzenia sprzed 78. lat zostaną przypomniane w niedzielę, 30 sierpnia podczas 11. Otwartego Dnia Cmentarza Żydowskiego w Zduńskiej Woli. Dzień otwarty na cmentarzu przy Kaczej organizowany jest od wielu lat, zawsze w sierpniu. 30 sierpnia kirchol zarasza w godz. 14-18. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 78. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA I VIDEO - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto