Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80. rocznica śmierci św. Maksymiliana. Sesja dyskusyjna o świętym zwieńczona plenerową mszą ZDJĘCIA

jj
80. rocznica śmierci św. Maksymiliana. Sesja dyskusyjna o świętym zwieńczona plenerową mszą
80. rocznica śmierci św. Maksymiliana. Sesja dyskusyjna o świętym zwieńczona plenerową mszą jj
Dzisiaj ( 14 sierpnia) mija 80. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe w obozie w Auschwitz. Z tej okazji w Zduńskiej Woli zorganizowana została sesja panelowa zatytułowana „Ojciec Maksymilian M. Kolbe – bohaterski zakonnik i wizjoner”. Po tej ciekawej lekcji historii była uroczysta polowa msza na placu Muzeum Domu Urodzin św. Maksymiliana.

Sesja panelowa „Ojciec Maksymilian M. Kolbe – bohaterski zakonnik i wizjoner” zorganizowana została w Ośrodku Pamięci św. M.M. Kolbego w Zduńskiej Woli.
Prelegentami byli znawcy historii związanej z pochodzącym ze Zduńskiej Woli świętym:

  • Teresa Wontor-Cichy z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
  • o. Grzegorz Klimczyk, franciszkanin, dyrektor Radia Niepokalanów
  • Katarzyna Helik z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
  • ks. Mariusz Budkiewicz , autor książki „Maksymilian M. Kolbe. Męczennik ze Zduńskiej Woli”.

Teresa Wontor-Cichy, która ma na koncie publikacje naukowe na temat św. Maksymiliana i jego brata Franciszka mówiła m.in., że obu braci łączyły nie tylko więzy krwi i pobożność ale także fakt, ze obaj, choć w innym czasie i okolicznościach byli w obozie KL Auschwitz i obaj zginęli w nazistowskich obozach. Przypomniała ostatni rok życia św. Maksymiliana, czyli rok 1941. Opowieść zaczęła od momentu, gdy w lutym 1941 roku gestapo pojawiło się w klasztorze Niepokalanów:

W lutym 1941 roku gestapo aresztowało 5 braci, w tym gwardiana ojca Kolbe. Wówczas zgłosiło się 20 braci z propozycją wymiany i z prośbą o podanie powodów aresztowania. [...] Gdy Kolbe przyjechał do obozu nie było jeszcze tatuowania numerów. Na początku była kwarantanna a po niej więźniowie budowali ogrodzenie pastwiska [...]15 czerwca ojciec Kolbe napisał pierwszy i jedyny list do swojej matki [...]. W lipcu Kolbe został pobity. Interweniował wówczas inny więzień, bokser Pietrzykowski.

opowiadała obozowe losy św. Maksymiliana Teresa Wontor-Cichy.

Sesja panelowa „Ojciec Maksymilian M. Kolbe – bohaterski zakonnik i wizjoner”

Natomiast o. Grzegorz Klimczyk przybliżył historię powstawania "Rycerza Niepokalanej" i Radia Niepokalanów oraz staraniach i determinacji, z jakimi św. Maksymilian dążył do rozpowszechnienia kultu Niepokalanej, którą czcił od dziecka:

Pierwszą rzeczą, jaką kupił sobie będący jeszcze dzieckiem Maksymilian Kolbe była figurka Niepokalanej na odpuście za zaoszczędzone pieniądze

Ojciec Klimczyk przypomniał też m.in. jak podczas studiów w Rzymie ojciec Kolbe założył stowarzyszenie Niepokalanej, jak wydał pierwszego "Rycerza Niepokalanej" oraz jak na podarowanej ziemi zbudował klasztor-wydawnictwo, gdzie później po wielu staraniach założył też Radio Niepokalanów.

Katarzyna Helik z IPN podkreślała, że dzięki swojej postawie św. Maksymilian stworzył ponadczasowy wzorzec człowieczeństwa poprzez swój patriotyzm i oddanie dla drugiego człowieka.

Ks. Mariusz Budkiewicz, który stworzył już drugą publikację na temat św. Maksymiliana także mówił m.in. o tym, że św. Maksymilian stał się symbolem człowieczeństwa i prawdziwej wiary. Cytował przy tym słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego:, który nazywał św. Maksymiliana "kwiatem katolickiej religijności polskiej":

Maksymilian jest taką postacią, z która świat się tak łatwo nie rozstanie. Bo nie jest to postać do archiwum.[...]To jest postać, która nie mieści się w archiwach. On zawsze będzie wychodził z półek, zawsze będzie się wychylać z okładek i opraw.

Po zakończeniu wystąpień prelegentów uczestnicy panelu rozmawiali o św. Maksymilianie. Była też przerwa na kwe i ciasto, którymi częstowały panie z KGW Czechy. Chetni mogli wyjść ze spotkania z nowa książka ks. Mariusza Budkiewicza zatytułowaną " Maksymilian M. Kolbe. Męczennik ze Zduńskiej Woli".

Sesja dyskusyjna o świętym zwieńczona plenerową mszą

Po spotkaniu , na jakie w ramach obchodów 80. rocznicy śmierci św. Maksymiliana zaprosiły Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli oraz parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli była uroczysta msza polowa na terenie Myuzeum-Domu Urodzin sw. Maksymiliana. Nabożeństwo odprawili proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ks. prałat dr Dariusz Kaliński, dyrektor Radia Niepokalanów ojciec o. Grzegorz Klimczyk oraz ks. Mariusz Budkiewicz.

Zobaczcie też:

Wystawa poświęcona świętemu przed Bazyliką Mniejszą w Zduńskiej Woli

80. rocznica śmierci św. Maksymiliana. Wystawa poświęcona św...

80. rocznica śmierci św. Maksymiliana. Sesja dyskusyjna o świętym zwieńczona plenerową mszą

80. rocznica śmierci św. Maksymiliana. Sesja dyskusyjna o św...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto