93 Batalion Lekkiej Piechoty WOT powstaje w Łasku

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Udostępnij:
Trwa formowanie trzeciego batalionu wchodzącego w skład 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak informuje Wojskowe Centrum Rekrutacji, jego szeregi zasilą terytorialsi, którzy służą już w 91 i 92 batalionie lekkiej piechoty. Do formacji zostaną także przyjęci ochotnicy, którzy zgłoszą chęć służby w batalionie w Łasku. Rozpoczęła się rekrutacja do wojska.

Trzeci batalion Wojsk Obrony Terytorialnej powstaje w Łasku. Kilkuset nowych terytorialsów będzie służyło w ramach 93 Batalionu Lekkiej Piechoty w Łasku.

W niedzielę, 10 lipca, nowi żołnierze dołączyli do 9ŁBOT, wstępując w szeregi 93 batalionu lekkiej piechoty w Łasku. Tego dnia odbyła się przysięga wojskowa w pięciu brygadach OT. Nowi żołnierze dołączyli do 3PBOT, 7PBOT, 9ŁBOT, 11MBOT i 13ŚBOT, powiększając szeregi WOT o ponad 440 terytorialsów.

Rozpoczęło się formowanie 93 batalionu w Łasku

Trwa formowanie trzeciego batalionu wchodzącego w skład 9ŁBOT. Jego szeregi zasilą terytorialsi, którzy służą już w 91 i 92 batalionie lekkiej piechoty oraz nowi ochotnicy, którzy zgłoszą chęć służby w łaskim batalionie.

93. Batalion Lekkiej Piechoty w Łasku rozpoczął swoje funkcjonowanie w czerwcu 2022 roku. Docelowo w batalionie ma służyć ponad 500 żołnierzy. Zakończenie formowania zaplanowano na koniec tego roku.

Najbliższe 16-dniowe szkolenie podstawowe dla ochotników rozpocznie się 2 września 2022 r. Zwieńczeniem tego szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa 17 września. Miejsce przysięgi zostanie podane w komunikacie okolicznościowym.

Dowódca batalionu w Łasku został już wyznaczony. Oficjalnego przedstawienia dokona dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz.

WOT w województwie łódzkim ma już bataliony z siedzibą w Zgierzu oraz w Kutnie.

Żołnierze WOT służą i szkolą się blisko swojego miejsca zamieszkania. Do batalionu rekrutowani będą żołnierze mieszkający w rejonie operacyjnym. Do stałego rejonu odpowiedzialności (SRO) 93blp w Łasku będą należały powiaty: sieradzki, zduńskowolski, łaski, wieruszowski, wieluński, pajęczański, bełchatowski i radomszczański. To także powiaty, jakie obejmuje swoim zasięgiem Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sieradzu.

Najbliższe szkolenie podstawowe dla nowych ochotników odbędzie się 2 września 2022 roku, a wyrównawcze dla osób będących już po przeszkoleniu wojskowym, 10 września 2022 r.

Aby dołączyć do 9ŁBOT trzeba skontaktować się rekruterem, który pomoże w złożeniu wniosku do terytorialnej służby wojskowej. To st. chor. szt. Paweł Kałdoński tel. 506 343 734. Można także znaleźć kontakt przez stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Wojska Oborny Terytorialnej

Docelowo Wojska Oborny Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy, wśród nich ma znajdować się 5 tys. żołnierzy zawodowychoraz 48 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej (Terytorialsów).

- Cel, który musi zostać zrealizowany i jednocześnie, który przyświeca każdemu żołnierzowi w czasie trzech lat szkolenia jest uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań, które są realizowane przez pododdziały terytorialne. Nie zawsze są to zadania wymagające użycia umiejętności i taktyki wojskowej, często wiążą się one z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju - informuje WOT.

Cykl szkolenia żołnierza WOT trwa 3 lata. Po tym czasie żołnierz osiąga tzw. status "combat ready" czyli pełną gotowość bojową.

Przez te 3 lata Terytorials przechodzi przez 4 etapy szkolenia: podstawowe, indywidualne, specjalistyczne, nauka pracy w zespole.

Chcąc zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej trzeba najpierw przejść przez szkolenie podstawowe. Szkolenie to skierowane jest zarówno do osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą jak i do tych, które miały już okazję poznać jej specyfikę. Dlatego różni się ono zakresem przygotowania i okresem trwania.

Szkolenie podstawowe, skierowane do osób, które nie miały do czynienia ze służbą wojskową, nazywane popularnie w WOT „szesnastką” ma charakter szkolenia wstępnego, którego celem jest wdrożenie ochotnika do służby w komponencie terytorialnym SZ RP. W praktyce szkolenie to będzie obejmowało zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich. Najpierw ochotnik musi uzyskać zaliczenie podstaw teoretycznych kursu podstawowego.

Dla osób, które nie miały do czynienia z wojskiem, szkolenie podstawowe realizowane jest w dwóch wariantach, których wybór zależy od ochotnika: szkolenie w trybie ciągłym, obejmujące 16 dni zajęć oraz szkolenie w trybie weekendowym obejmujące osiem 2-dniowych szkoleń.

Służba w WOT

Żołnierz szkoli się w jednostce wojskowej przez okres 11 miesięcy w systemie: jeden weekend w każdym miesiącu. W jednym z 12 miesięcy każdego roku służby odbywa 14-dniowe szkolenie podsumowujące. Łącznie daje to 36 dni szkolenia w roku. System został skonstruowany w taki sposób, by w ciągu pierwszych 3 lat służby żołnierz uczestniczył minimum w 124 dniach szkolenia. Służba w WOT trwa od 1 do 6 lat z możliwością przedłużenia.

O pełnienie służby w WOT może ubiegać się osoba, która spełnia następujące warunki:
- Posiada obywatelstwo polskie.
- Posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej.
- Posiada wiek co najmniej osiemnastu lat oraz osoba, która nie ukończyła 55 lat (szeregowi) i 63 lat (podoficerowie, oficerowie).
- Nie była karana za przestępstwo umyślne.
- Nie była przeznaczona do służby zastępczej.
- Nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego.
- Nie jest zwolniona z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przeznaczonej do militaryzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Płace kobiet w przedsiębiorstwach

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Witold Duch
Przywrócić normalny pobór, jaki został zawieszony w 2009r. przez ówczesnego ministra obr.narodowej i było by po kłopocie.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie