Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A jeśli będą głosować z Malezji? Radni o nowym regulaminie Budżetu Obywatelskiego w Zduńskiej Woli

Redakcja
Budżet Obywatelski 2020 w Zduńskiej Woli będzie realizowany już zgodnie z nowym regulaminem. Najpierw konsultowali go mieszkańcy, później przyjęli uchwałą radni. Ale nie obyło się bez uwag. Na przykład troskę wykazywano o głosowanie elektroniczne i to, czy nie zdarzy się głosowanie masowe z odległych zakątków świata.

Nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego w Zduńskiej Woli został zatwierdzony przez Radę Miasta Zduńska Wola podczas majowej sesji. Uchwała jeszcze nie weszła w życie. Stanie się to po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. Urząd liczy na to, że w wakacje zacznie się przyjmowanie wniosków, a we wrześniu będzie głosowanie.

Nowe prawo radni przyjęli, ale nie obyło się bez kontrowersji. Regulamin zakłada możliwość glosowania elektronicznego. Radni PiS dociekali jak będą weryfikowane takie głosy.

- Co jeśli pojawia się głosy na przykład z Malezji - martwił się radny Damian Kunert.

Radny Łukasz Gędęk proponował, by weryfikować głosowanie sprawdzając numery PESEL, czy głosują rzeczywiście mieszkańcy Zduńskiej Woli.

Tu wyjaśniano, że głosujący musi podać swoje dane, a także obywatelstwo i numer PESEL. To oznacza, że z Malezji można teoretycznie zagłosować, ale trzeba być obywatelem Polski, bo bez numeru identyfikacyjnego nadawanego w Polsce głosu system nie przyjmie. Wychwyci też próbę ponownego wykorzystania tych samych danych. Głosować jedna osoba może tylko jeden raz. Urzędnicy nie będą jednak sprawdzać każdego oddanego głosu i porównywać go z bazą PESEL, ponieważ nie ma takiej możliwości.

- Z jednej strony budżet obywatelski jest coraz bardziej regulowany przez ustawy, a jeszcze bardziej przez RODO. Takie są przeszkody jeśli chodzi o ochronę danych osobowych - przekonywał wiceprezydent Paweł Szewczyk. - Musimy wyjść też z zaufaniem do mieszkańców.

Co nowego w regulaminie Budżetu Obywatelskiego?

Nowy regulamin zakłada, że pula środków przeznaczona na projekty w budżecie obywatelskim wynosi co najmniej 0,5 proc. wydatków miasta zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta. Poprzednio była mowa o 0,5 proc., ale dochodów budżetowych.

Zmiana dotyczy też proporcji podziału pieniędzy w BO.Miałaby być dzielona jest na dwie kategorie w następujących proporcjach: inwestycje lokalne – 60 proc., wydarzenia – 40 proc. Poprzednio było 80 proc. na inwestycje i 20 proc. na wydarzenia.

Najważniejsza zmiana jest to, że znikają tzw. obszary konsultacyjne. Nie będzie więc dzielenia pieniędzy z BO na jeszcze mniejsze dla poszczególnych dzielnic miasta.

Wnioski w tym roku może składać każdy mieszkaniec Zduńskiej Woli w dowolnej liczbie, ale musi uzyskać poparcie. Na liście poparcia pod wnioskiem musi znaleźć się co najmniej 20 podpisów mieszkańców Zduńskiej Woli.

Projekty do BO Zduńskiej Woli mają jak dotąd podlegać weryfikacji i to komisja będzie ustalała ostateczną listę wniosków zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do głosowania. Ale mieszkańcy zyskują prawo do odwołania się od jej decyzji do prezydenta miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto