Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja „Niechronieni” policji w Zduńskiej Woli

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Zduńskowolscy policjanci 9 sierpnia 2022 roku przeprowadzili działania „Niechronieni”, by zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drogach naszego powiatu.

9 sierpnia 2022 roku funkcjonariusze „drogówki” z komendy w Zduńskiej Woli prowadzili działania „Niechronieni”. Mają one na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia na jakie w ruchu drogowym są narażeni piesi oraz rowerzyści i kierujący hulajnogami.

Jak wyjaśnia policja, to w wyniku potrąceń, właśnie ta grupa kierujących i piesi często tracą zdrowie i życie. Nie chroni ich karoseria pojazdu, przyjmują swoim ciałem całe uderzenie, dlatego tak bardzo istotna jest ostrożność, noszenie kamizelek odblaskowych, montowanie oświetlenia i innych czynności, które w oczywisty sposób ratują życie niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Od początku wakacji 2022 roku na drogach województwa łódzkiego śmierć poniosło 4 pieszych (47 rannych), 4 rowerzystów (62 rannych) i 2 użytkowników motocykli (24 rannych).

Działania zduńskowolskich policjantów są ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa „niechronionym” uczestnikom ruchu drogowego naszego powiatu.

Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę zbliżając się m. in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) osób korzystających z jednośladów i traktować ich po partnersku. Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać.

Piesi – od ich zachowania na drodze wiele zależy. W jaki sposób i gdzie piesi przekraczają jezdnie, czy zwracają uwagę na innych uczestników ruchu, czy respektują czerwone światło na sygnalizatorze. Czy dają się zauważyć, czy pozwalają kierującemu na bezpieczne zatrzymanie się. To właśnie te elementy mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Rowerzyści - to uczestnicy ruchu, którzy mają prawo znajdować się na drodze, ale nie powinni zapominać o swoich obowiązkach. Miejsce rowerzysty to droga dla rowerów, pas ruchu dla rowerów. W przypadku braku tych poprzednich – jezdnia. Chodnikiem może poruszać się tylko wyjątkowo i tylko w trzech przypadkach poza tym musi respektować prawo pieszych do swobodnego poruszania się.
Kierujący hulajnogami elektrycznymi – to kolejni uczestnicy ruchu których miejsce na drodze jest ściśle uregulowane przepisami. Powinni oni korzystać z dróg dla rowerów lub pasów ruchu rowerów, a w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, kierujący powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto