Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badawczy dron nad Zduńską Wolą wskaże trucicieli powietrza w mieście ZDJĘCIA, FILMY

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Badawczy dron nad Zduńską Wolą wskaże trucicieli powietrza w mieście
Badawczy dron nad Zduńską Wolą wskaże trucicieli powietrza w mieście fot. wry, sm zduńska wola
Nowy sposób mają strażnicy miejscy w Zduńskiej Woli na wykrycie sprawców zanieczyszczenia powietrza. Chodzi o mieszkańców ogrzewających domy niedozwolonymi materiałami, których spalanie powoduje dużą emisję trujących substancji. Pomiary poziomu zanieczyszczenia powietrza wykonywać będzie dron badawczy.

Badawczy dron nad Zduńską Wolą wskaże trucicieli powietrza

Z zainteresowaniem przyglądali się mieszkańcy osiedli Pastwiska i Karsznice działaniom realizowanym przez Straż Miejską. Strażnicy prowadzili kontrolę dymów wydobywających się z kominów przy użyciu drona badawczego. Urządzenie można określić mianem mobilnego laboratorium wykrywającym konkretne substancje. Znajdują się w nim sensory określające poziom występowania m.in. cząsteczek PM 2,5 i PM 10. Badanie dronem trwa kilka chwil. Urządzenie sterowane przez operatora kierowane jest w pobliże konkretnego komina. Za pomocą długiej, cienkiej rurki zasysany jest dym, który poddawany zostaje analizie. Określane są także inne parametry, takie jak temperatura u wylotu komina, wilgotność powietrza. Wyniki po kilku sekundach wyświetlane są na specjalnym urządzeniu i odczytywane przez strażników dokonujących pomiaru.

Badanie smogu dronem zyskuje na popularności ze względu na precyzję oraz wygodę pomiarów. Dron badawczy umożliwia dotarcie w miejsca niedostępne innymi metodami i pozwala jednocześnie uzyskać rzetelne dane w sposób bezpieczny dla osób wykonujących pomiary. Równie ważnym atutem tego rozwiązania jest dostęp do danych analizowanych w czasie rzeczywistym z poziomu urządzeń mobilnych – podkreśla Zbigniew Szulada, komendant Straży Miejskiej w Zduńskiej Woli.

Jeżeli wynik badania dronem wskazuje przekroczenie dopuszczalnych norm, można przypuszczać, że doszło do spalenia niedozwolonych materiałów. W takiej sytuacji strażnicy strażnicy mogą odwiedzić właściciela posesji i sprawdzić, co jest spalane w piecu. Mogą też pobrać próbki i wysłać je do specjalistycznego laboratorium w Jastrzębiu Zdroju. Osoba używająca nielegalnych materiałów zostanie ukarana mandatem w wysokości 500 zł. Jeśli nie przyjmie mandatu, sprawa trafi do sądu, a tam może zostać orzeczona grzywna do 5 tys. zł.

Kontrole dronem możliwe dzięki współpracy samorządów

Kontrole dronem możliwe dzięki współpracy z Pabianicami. To inicjatywa prezydenta Zduńskiej Woli Konrada Pokory. Pabianicka Straż Miejska dysponuje odpowiednią aparaturą i będzie wspomagać strażników w Zduńskiej Woli. Tak właśnie było na osiedlach Pastwiska i Karsznice.

Wybór kontrolowanych lokalizacji jest nieprzypadkowy i wynika z obserwacji strażników oraz ze zgłoszeń mieszkańców. Na kontrolowanym terenie mamy często do czynienia ze spalaniem odpadów. Niestety, jakość powietrza na terenie naszego miasta jest zła. Mamy nadzieję, że cykliczne kontrole z użyciem drona badawczego oraz kontrole osobiste spalania pozwolą poprawić jakość powietrza w Zduńskiej Woli – podkreśla komendant Zbigniew Szulada.

Od początku tego roku Straż Miejska w Zduńskiej Woli przeprowadziła 64 kontrole spalania. Wystawiono 8 mandatów karnych oraz pobrano 1 próbkę paleniskową. Nie kierowano wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli.

.

.

Badawczy dron nad Zduńską Wolą wskaże trucicieli powietrza w mieście

Badawczy dron nad Zduńską Wolą wskaże trucicieli powietrza w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto