Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białe noce, obłoki srebrzyste i zorza w Zduńskiej Woli? Tak to wygląda ZDJĘCIA

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Trzeba tylko bardzo wcześnie wstać, lub bardzo późno się położyć, by oglądać te niezwykłe zjawiska na nocnym niebie. Zorza i białe noce w środku Polski? Tak, to możliwe.

Białe noce i obłoki srebrzyste

Białe noce to zjawisko, które występuje w okresie wiosenno-letnim na dużych szerokościach geograficznych. W Polsce możemy obserwować w całym kraju tzw. białe noce astronomiczne.

- Podczas białej nocy astronomicznej Słońce chowa się na głębokość między 12 a 18 stopni pod horyzont. Na niebie możemy bez trudu dostrzec jasne gwiazdy, a na obszarach słabo zabudowanych i nieoświetlonych, również gwiazdy nieco słabsze. Nie zapada zupełna i ciemna noc astronomiczna, jednak w pobliżu miast i w miejscach rozświetlanych sztucznym światłem lamp najczęściej nie dostrzeżemy wielkiej różnicy - wyjaśnia dr Halina Prętka-Ziomek z Instytut Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki, Uniwersytetu Adma Mickiewicza w Poznaniu.

Terminy białych nocy przypadające w Polsce w 2021 roku: Łódź od 22 maja do 22 lipca.

Trwa także sezon na obserwowanie zjawiska obłoków srebrzystych. Obłoki srebrzyste to mnóstwo mikroskopijnych kryształków lodu i osadzonego na nich pyłu meteorowego. Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury, jakie możemy zobaczyć z Ziemi - sięgają 85 km. Widać je tylko wtedy, gdy Słońce znajduje się płytko pod horyzontem, czyli o zmierzchu lub o świcie.

Z reguły zjawisko to obserwujemy od końca moja do końca lipca, ok. 60-120 minut po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Zwykle należy wypatrywać ich nad połnocno-zachodnim lub północno-wschodnim horyzontem.

Zaćmienie słońca 10 czerwca

cześciowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce. Przypada 10 czerwca między godz. 11:55 a godz. 13:53. Księżyc częściowo przysłoni tarczę gwiazdy.

W centralnej Polsce zjawisko rozpoczyna się ok. 11:48, maksimum przypada na 12:49, a koniec zaćmienia następuje ok. 13:52. Faza maksymalna zależy od naszego położenia. Im dalej na północny zachód Polski, tym lepiej.

(źródło: źródło: amu.edu.pl, Z głową w gwiazdach, urania.edu.pl)

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto