Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Castoreum czy penicylina?" czyli o farmacji historycznie w muzeum [zdjęcia i video]

jj
"Castoreum czy penicylina?" - wystawę pod takim tytułem można ofglądać od wczoraj (26 września) w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Podczas wernisażu o ciekawostki i historie dotyczące zawodu aptekarza, jaki istnieje od wielu wieków opowiadał Mateusz Danielczyk z Bełchatowa - technik farmacji, specjalista z zakresu ziołolecznictwa i fitoterapii, członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, pasjonat botaniki, zoologii oraz historii farmacji. Z aptekarstwem nie rozstaje się na co dzień, a w swoim domu posiada własną recepturę i laboratorium.
Wśród ciekawostek, jakie przybliżył było na przykład, że kojarzona ze średniowieczem metoda leczenia polegająca na przykładaniu pijawek jest obecnie bardzo popularna. Jak mówił, Mateusz Danielczyk, od lat 90. ubiegłego wieku.

Mateusz Danielczyk mówił też o innych sposobach leczenia i lekarstwach, jakie w dawnych czasach stosowano powszechnie. To na przykład upuszczanie krwi, do czegio byuł nawet odpowiedni przyrząd oraz castoreum, rzw. lek bobrowy, czyli lek wytwarzany z wydzieliny bobra.

Mateusz Danieczyl mówił też m.in. o tym, że dawniej kążdy szanujący się aptekarz miał w swojej aptece głowę krokodyla, która miałą dodać temu zawodowi prestiżu. To był kolejny atrybut farmaceuty obok laski eskulapa, jaka jest symbolem medycyny.

Wśród cioekawwostek, o jakich mówił bełachctowski farmaceuta byóło m.in,., że zanim papież Klemens VII poświęcił w XVI w. kawę, uznawana była z powodu czarnego koloru za "diableski napój".

Termnin wernisażu wystawy "Castoreum czy penicylina?" wybrano nieprzypadkoweo. 26 września obchodzony jest bowiem Ogólnopolski dzień aptekarza.

Wystawę w Muzeum Historii Miasta Zduńśka Wola można oglądać do 25 października. Można tu zobaczyć m.in. żywą pijawkę, XIX-wieczny przyrząd do upuszczania krwi, korzeń mandragory, apteczny przyrząd do pomiaru stężenia glukozy we krwi z 1919 r., czy tytułowe castoreum. Wystawa obejmuje zbiory dotyczące historii farmacji i medycyny od wieku XV do lat 70-tych XX wieku. Koncepcją wystawy jest ocalenie od zapomnienia wspaniałych i wzniosłych dziejów farmacji oraz zachowanie tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Prezentowane są zbiory Mateusza Danielczyka.
Najcenniejszym z eksponatów jest pochodzący z Jerozolimy ozdobny pojemnik na olejek mirrowy z 1464 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto