Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co można zobaczyć na nocnym niebie? Kiedy przelot komety i stacji kosmicznej? Kiedy Starlinki?

Redakcja
W tym tygodniu na nocnym niebie przy dobrej pogodzie można oglądać niezwykłe zjawiska: przelot komety, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także satelitów konstelacji Starlink. Pojawiają się także planety Układu Słonecznego, tzw. giganty: Jowisz, Saturn i Uran.

Kiedy kometa NEOWISE?

Najciekawszym obiektem na nocnym niebie w tym tygodniu jest kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Można ją zaobserwować gołym okiem na północnym - zachodzie. Pojawia się gdy jest jeszcze widno, około godz. 20.50 około 30 stopni nad horyzontem. Obserwację można prowadzić do godz. 4. Najbliżej ziemi kometa ma znaleźć się 23 lipca. Do końca lipca znajdzie się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.
Godziny pojawienia się obiektów na niebie w GALERII ZDJĘĆ.

Start rakiety Falcon 9

Na poniedziałek, 20 lipca, zaplanowany jest kolejny start rakiety Falcon 9. Start ma nastąpić o godz. 23 czasu polskiego. Falcon 9 wystartuje z Cape Canaveral na Florydzie i wyniesie na orbitę geosynchroniczną koreańskiego wojskowego satelitę komunikacyjnego, ANASIS-II. Kilkanaście minut po stracie powinna być widoczna powracająca rakieta. Będzie się przemieszczać z zachodu na wschód.

Planety na nocnym niebie

W najbliższych dniach bardzo dobrze powinien być widoczny Jowisz. Pojawi się na nocnym niebie na południowym - wschodzie około godz. 20.41

Obserwację Saturna będzie można rozpocząć około godz. 20.43. Będzie tuż obok Jowisza na południowym wschodzie nieba.

Kolejny gigant, czyli Neptun, pojawić się powinien około godz. 22.38 na wschodzie.

Jak zobaczyć stację kosmiczną?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) na nocnym niebie powinna być widoczna kilkakrotnie. W poniedziałek, 20 lipca, pojawi się najpierw o godz. 22.38 a następnie o godz. 23.30. Będzie przemieszczała się z zachodu na wschód nad centralną Polską. Maksymalna wysokość to około 80 stopni. Przelot trwać będzie około 6 minut.

Kolejne dobrze widoczne przeloty stacji to wtorek, 21 lipca o godz. 1.07 oraz o godz. 22.43, a środa o godz. 0.19 i o godz. 21.55 oraz 23.31.

Kiedy lecą Starlinki?

Starlink to budowana przez firmę Elona Muska SpaceX konstelacja satelitarna, jaka ma służyć dostarczeniu Internetu na całej Ziemi. Uruchomienie planowane jest w 2024 roku.

Docelowo konstelacja ma się składać z około 12 tysięcy satelitów. Dotychczas wyniesiono ich na orbitę kilkaset. Z każdą misją trafia kolejnych 60 obiektów. Najbliższy start misji Starlink 10 planowany jest w lipcu.

Kiedy obserwować przelot Starlinków? W najbliższych dnach będą widoczne obiekty Starlink 7. By je zobaczyć trzeba jednak zarwać noc. We wtorek, 21 lipca, obserwacja będzie możliwa o godz. 3.50 i potrwa do godz. 4.08. Obiekty przelatywać będą z zachodu na wschód.

Starlinki widoczne będą także 22 lipca o godz. 2.51 oraz 23 lipca o godz. 3.25.

Sezon na Perseidy

Cyklicznie pojawiający się rój meteorów w konstelacji Perseusza to tzw. Perseidy. Największa aktywność to pierwsza połowa sierpnia, ale są już widoczne w lipcu.

Perseidy widoczne będą aż do 24 sierpnia. Maksimum nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Jak oglądać Perseidy?

Perseidy to rój meteorytów związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Pojawia się każdego roku o tej samej porze w okolicach gwiazdozbioru Perseusza.
Perseidy obserwować można na północno - zachodniej stronie nieba. Najlepiej widoczne są nad ranem.

Rój meteorów w kulminacyjnym momencie może być widoczny na całej powierzchni nieba. Może pojawiać się nawet do stu "spadających gwiazd" na godzinę.

Co można zobaczyć na nocnym niebie? Kiedy przelot komety i s...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto