Co się dzieje w Zduńskiej Woli i okolicy w tym tygodniu? Czas na Orszak Trzech Króli

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Co gdzie i kiedy w Zduńskiej Woli i okolicy? Oto nasz przewodnik po wydarzeniach w styczniu 2023 roku.

Co? Gdzie? Kiedy? Co się dzieje w najbliższym czasie w Zduńskiej Woli i okolicy? Oto nasz przewodnik po wydarzeniach w styczniu 2023 roku.

Spis treści

Zduńskowolski Orszak Trzech Króli

Zduńskowolski Orszak Trzech Króli odbędzie się 6 stycznia 2023 roku. Organizowany jest po raz ósmy przez zduńskowolskie parafie rzymskokatolickie w Uroczystość Objawienia Pańskiego.
Z parafii św. Antoniego wyjdzie czerwony orszak króla Kacpra. Dołączą do niego wierni z karsznickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z kościoła św. Pawła pomaszeruje niebieski orszak króla Baltazara. Parafia św. Maksymiliana to orszak zielony króla Melchiora, a wierni z bazyliki pójdą w białym orszaku Gwiazdy Betlejemskiej. Wszystkie połączą się u zbiegu ulic Łaskiej i Piwnej, by razem wejść na teren Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Dolnej 41. Tam rozpoczną się jasełka i wspólne kolędowanie. Organizatorzy proszą o przygotowanie strojów w kolorze danego orszaku.
Orszak przejdzie do Betlejem na Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, gdzie w jasełkach wystawionych przez Amatorski Teatr CULTUS zagości w pałacu Heroda i w grocie betlejemskiej, gdzie Mędrcy złożą pokłon i dary Jezusowi. Na placu w namiocie będzie wystawa kartek świątecznych oraz możliwość zakupienia okolicznościowej plakietki Zduńskowolskiego Orszaku 2023. Będzie ciepła zupa.
Patronat nad Zduńskowolskim Orszakiem Trzech Króli objęli Ordynariusz Diecezji Włocławskiej JE Krzysztof Wętkowski, Starosta Zduńskowolski Hanna Iwaniuk, Prezydent Miasta Zduńska Wola Konrad Pokora, Wójt Gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha.

Sędziejowicki Orszak Trzech Króli

Gmina Sędziejowice, Gminno - Strażacka Orkiestra Dęta "Druh" i Parafia Św. Marii Magdaleny i Św. Klemensa w Sędziejowicach zaprasza na tradycyjny, Sędziejowicki Orszak Trzech Króli. Ruszamy o 11.30 z Parku Powstańców 1863 r. w Sędziejowicach.
O oprawę muzyczną orszaku zadba Gminno-Strażacka Orkiestra Dęta "DRUH" i Zespół "Dzieci z Doliny Grabi".
Wszyscy jesteśmy królami! Na najlepiej przebranych "króli" czekają specjalne upominki.

Bieg Morsa w Sobiepanach

Klub Morsa Morsy-pany zaprasza na pierwszy Bieg Morsa w Sobiepanach.
Wydarzenie ma charakter rekreacyjno-towarzyski.
Zasady biegu:
1. startujemy w spodenkach/kąpielówkach (panowie), spodenkach i staniku sportowym/stroju kąpielowym (panie) oraz obuwiu sportowym
2. czapka, szalik/komin, rękawiczki wg uznania
3. start/meta Twierdza Orlik (baza Fundacji Orlik)
4. dystanse:
- Mini Morsik 0,6 km (dzieci)
- Morsik 1 km (dzieci i młodzież)
- Mors 3 km (młodzież i dorośli)
- Duży Mors 5 km (dorośli)
5. dystanse Morsik, Mors, Duży Mors do wyboru w wariantach:
- suche buty
- mokre buty (trasa obejmuje przeprawę przez rzekę około 30 metrów, woda do pasa)
Po zakończeniu biegu na uczestników czekać będzie ognisko na terenie Twierdzy Orlik.
Wpisowe:
- 15zł os. dorosła
- 10zł dzieci i młodzież

„Akademia Morsowania”

7 stycznia 2023 roku (sobota) planowane jest w Zduńskiej Woli, pierwsze tego typu wydarzenie pt. „Akademia Morsowania”. Organizatorem jest klub Morsa: „Morsy Pany”.

Będzie to jednodniowe spotkanie z mistrzem i rekordzistą Guinnessa w morsowaniu: Piotrem Marczewskim.

Wykład będzie zawierał wszelkie niezbędne informacje odnośnie morsowania i jego udowodnionego wpływu na ciało ludzkie.

Ponieważ bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu, drugim prelegentem będzie ekipa: Medyk Rescue Team – ekipa ratunkowa która specjalizuje się w ratowaniu ludzi ze stanów głębokiej hipotermii. Podczas warsztatów z gupą Medyk Rescue Team, uczestnicy dostaną porcję wiedzy jak rozpoznać i jak pomóc osobie która zaaplikowała sobie zbyt dużo morsowania. Warsztaty odbędą się w rozstawionym przez Straż Pożarną basenie na dworze.

Jako ciekawostka: mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia w Zduńskiej Woli będą mogli spróbować morsowania w basenie razem z Morsami, będą mogli również mogli skorzystać z mobilnej sauny i mobilnej podgrzewanej balii z wodą, które to zawitają do nas gościnnie w tym terminie.

Wydarzenie jest planowane na 8 godzin, startuje o godzinie 9.00 w Sali Widowiskowej Osiedla Tysiąclecia ul. Szadkowska 24. Podczas wydarzenia w cenie biletu organizator zapewnia wyżywienie oraz bufet kawowo-ciasteczkowy.

Koncert kolęd

Parafia św. Pawła, Parafia Wniebowzięcia NMP i parafia św. Maksymiliana zapraszają na KONCERT KOLĘD w wykonaniu parafialnych zespołów muzycznych.
Koncert 8 stycznia o godz. 12 parafia pw. św. Pawła
15 stycznia o godz. 12 w Bazylice Mniejszej
22 stycznia godz. 12.30 parafia św. Maksymiliana.

Koncert półroczny PSM

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli zaprasza na półroczny koncert uczniów.
Koncert rozpocznie się 12 stycznia o godz. 17 w sali widowiskowej Ratusza w Zduńskiej Woli.
W koncercie wystąpią soliści i zespoły uczniów oraz nauczyciele PSM I i II st. w Zduńskiej Woli.

Ferie w Ratuszu

Zapraszamy dzieci w wieku 7+ na warsztaty: stacjonarne w MDK Ratusz i w Filii MDK, os. Karsznice oraz terenowe: w Planetarium w Łodzi, PGE Giganty Mocy w Bełchatowie. W tym roku nasze ferie odbędą się pod nazwą „KOSMICZNE PRZYGODY I SKARBY ZIEMI”.

Termin ferii zimowych:
16 – 20 stycznia 2023 r. MDK RATUSZ, PL. WOLNOŚCI 26
23 – 27 stycznia FILIA MDK, OS. KARSZNICE

I tydzień ferii 16-20 stycznia, MDK Ratusz

PONIEDZIAŁEK
W GŁĘBI OCEANU
9:30 – 11:00 Życie w najciemniejszych głębinach – zajęcia plastyczne – prowadzenie: animatorki MDK: Wiola i Sylwia, sala choreograficzna, baletowa
11:15 – 12:30 Ocean w butelce – warsztaty kreatywne – prowadzenie animatorki MDK: Wiola i Sylwia, sala choreograficzna, baletowa
12:45 – 14:30 Zajęcia ruchowo – animacyjne z HAPPY KIDS, sala konferencyjna

Przez zajęcia plastyczne, eksperymenty i zabawy ruchowe dzieci dowiedzą się, co kryją morza i oceany w swych głębinach.
Poznają morskie potwory żyjące w najciemniejszych głębinach oceanu. Na co dzień stworzenia te są niedostępne dla oczu człowieka, ze względu na zamieszkiwanie najgłębszych i najciemniejszych zakątków dna oceanicznego. Te „potwory” wykształciły w toku ewolucji szereg mechanizmów pozwalających im na przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach, wielkim ciśnieniu, niskim stężeniu tlenu i ciemności.
Animatorzy z firmy HAPPY KIDS zabiorą uczestników warsztatów na piracki okręt pełen niezapomnianych przygód i zagadek.

WTOREK
PUSTYNNA BURZA
9:30 – 11:00 Afryka dzika przez nas odkryta – zabawy dramowe – prowadzenie animatorki MDK: Wiola i Sylwia, sala choreograficzna, baletowa
11:15 – 12:30 Zabawa piaskiem kinetycznym – zajęcia sensoplastyczne – prowadzenie animatorki MDK: Wiola i Sylwia, sala choreograficzna, baletowa
12:45- 15:00 Spotkanie z Afryką – autorskie warsztaty gry na bębnach afrykańskich , sala konferencyjna

Wykorzystując techniki zabaw dramowych (pantomima, ruch , słowo, improwizacja) dzieci wejdą w rolę przedstawiając świat tradycji afrykańskich. Spotkanie z Afryką oparte będzie na książce „Opowieści szeptane przez wiatr” , odkryjemy dziką Afrykę znanego podróżnika Kazimierza Nowaka. Na warsztatach dzieci przeniosą się również na pustynię – dosłownie, tworząc swój własny piach z artykułów spożywczych.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi bębniarz Krzysztof Wawrzyniak – charakteryzuje go wyczucie, uniwersalność, kreatywność i umiejętność grania ze słuchu bez wcześniejszych prób, z nowo poznanymi artystami.
Praca z ludźmi, a szczególnie z dziećmi i młodzieżą, jest dla niego satysfakcjonującym i rozwojowym kierunkiem, a także realizacją marzenia o pracy zgodnej z posiadanymi zdolnościami.
Krzysztof w dużym stopniu uczył i nadal uczy się sam studiując niezliczone lekcje czołowych bębniarzy świata, uwielbia wymyślać ćwiczenia sobie i swoim podopiecznym.
Instruktor nauczy dzieci rozróżniania tempa (szybko-wolno), dynamiki (cicho-głośno), siły (delikatnie-mocno). Naśladujemy dźwięki przyrody, biegamy, skaczemy, tupiemy, klaskamy. Poznajemy afrykańskie bębny djembe, dundun, arabskie doumbecki, ashiko, uczymy się wydobywania dźwięków, naśladujemy dźwięki przyrody, uczymy jak powstaje rytm, na czym się opiera, jaki rytm bije w każdym z nas. Śpiewamy autorskie piosenki instruktora.
Pojawi się kilka słów o budowie i pochodzeniu bębnów, dzieci będą ćwiczyć nadgarstki, aby grać luźno, bez wysiłku, dbając o jakość uderzeń. Będą miały wytłumaczone czym jest tempo i w jaki sposób zapisać to co gramy.

ŚRODA
DŻUNGLA W MIEŚCIE
9:30 – 11:00 Dżungla w słoiku – warsztaty kreatywne – prowadzenie – animatorki MDK: Wiola i Sylwia, sala choreograficzna
11:15– 12:45 Śladami drapieżników – ścieżka sensoryczna prowadzenie – animatorki MDK: Wiola i Sylwia, sala choreograficzna, baletowa
13:00 – 14:30 Zajęcia taneczno – rytmiczne – firma HAPPY KIDS, sala konferencyjna

Dowiemy się czy drapieżnicy żyją samotnie czy lubią towarzystwo? Jak wyglądają ich zaloty. W zabawie sensorycznej dzieci będą tworzyć ślady znanych drapieżników. Stworzymy ciekawe kompozycje florystyczne zamknięte w słoiku.

CZWARTEK – warsztaty terenowe ,,Ziemia drobinką w bezmiarze kosmosu” w Planetarium w Łodzi

10:00 – wyjazd spod MDK Ratusz.
10:15 – wyjazd spod Filii MDK

W czasie pokazu nieba pod kopułą wskażemy sposób wyznaczania kierunków świata przy pomocy Wielkiego Wozu i Gwiazdy Polarnej. Pomożemy zrozumieć skutki ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi prezentując pozorną wędrówkę Słońca po niebie oraz miejsca wschodu i zachodu Słońca w różnych porach roku. Pokażemy najciekawsze obiekty widoczne na niebie np. gromadę gwiazd Plejady oraz Wielką Mgławicę Oriona. Poszukamy najdalszego widocznego gołym okiem obiektu na niebie, jakim jest Wielka Mgławica Andromedy. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego Znaki Zodiaku zmieniają w czasie tysiącleci swoje miejsce na sferze niebieskiej. Wykorzystamy programy i gry edukacyjne do charakterystyki obiektów Układu Słonecznego oraz do porównania ich z Ziemią.

PIĄTEK
11:00 – 14:00 BAL KARNAWAŁOWY, sala kameralna, wejście bezpłatne.
Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Na dzieci będą czekać rozśpiewani i roztańczeni animatorzy.

II tydzień ferii 23 – 27 stycznia, Filia MDK, os. Karsznice
PONIEDZIAŁEK
KOSMICZNE PRZYGODY
9:30 – 11:00 Prace przestrzenne – RAKIETA – prowadzenie – animatorki Filii MDK: Paulina i Bożena
11:15 – 12:30 Kosmiczne malowanie – eksperymenty i ciekawostki – prowadzenie – animatorki Filii MDK: Paulina i Bożena
12:40 – 14:30 Gry i zabawy ruchowe z Happy Kids

Czas na zabawę i podróż w kosmos rakietą lub statkiem kosmicznym. Ta praca to będzie wspaniałe doświadczenie kosmiczno-plastyczne. Bo przecież każdy z nas przez chwilę marzył, żeby polecieć w kosmos. Przy okazji warsztatów o kosmosie zachęcimy i poszerzymy swoją wiedzę na temat odległego kosmosu.

WTOREK
SKARBY ZIEMI
9:30 – 11:00 Masa puchnąca 3D w- warsztaty kreatywne – prowadzenie – animatorki Filii MDK: Paulina i Bożena
11:15 – 12:30 Warsztaty tworzenia biżuterii z kamieniami – prowadzenie – animatorki Filii MDK: Paulina i Bożena
12:40 – 14:30 Zajęcia ruchowo – animacyjne – firma Happy Kids

Eksperymenty i twórcze zabawy zapewniają mnóstwo dobrej zabawy i pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Dlatego w naszych warsztatach chcemy zaproponować tworzenie masy puchnącej 3D.
Z rosnącej masy można wykonywać pracę na różne tematy a efekt końcowy na pewno zaskoczy i sprawi mnóstwo frajdy.

Uczestnicy warsztatów wykonają piękną, kolorową biżuterię. Poznają różne materiały oraz techniki tworzenia biżuterii.

ŚRODA
ARKTYCZNE MROZY
9:30 – 11:00 Zorza polarna nad lodowcem- zajęcia plastyczne – prowadzenie – animatorki Filii MDK: Paulina i Bożena
11.15- 12:45 Śnieżna lawina- warsztaty kreatywne – prowadzenie – animatorki Filii MDK: Paulina i Bożena
13:00 – 14:30 Warsztaty ,,Arktyczne mrozy z Atomem” – firma ATOM

Zorza polarna nad lodowcem to ciekawe zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów i narzędzi plastycznych. Zajęcia oraz warsztaty mają również zainteresować dzieci tematyką zorzy polarnej i środowiska przyrodniczego.

CZWARTEK – warsztaty terenowe w Bełchatowie – PGE GIGANTY MOCY

10:00 – wyjazd spod MDK Ratusz
10:15 – wyjazd spod Filii MDK

Uczestnicy odkryją pasjonujące historie, eksponaty, projekcje i emocje towarzyszące zaskakującym odkryciom w każdej z 11. sal. Widz nie tylko patrzy i słucha, ale niemal wszystkiego może dotknąć. Takie zwiedzanie wciąga i pobudza wyobraźnię, a jednocześnie uczy. Do dyspozycji zwiedzających w każdej chwili są przewodnicy, służący fachowymi komentarzami. Bliskość eksponatów muzealnych powoduje, że osoby odwiedzające „giganty”, niemal przenoszą się w odległe czasy, dostrzegając tym samym zmiany, jakie na przestrzeni wieków zaszły w historii tego miejsca.
Nowoczesne techniki multimedialne (projekcje, panele dotykowe) oraz środki interaktywne (modele przeznaczone do dotykania, obracania przesuwania i siadania, do słuchania i czucia) pomagają zwiedzającemu utrwalić w pamięci to co poznał i zobaczył.
Będą prezentowane technologie wydobycia węgla oraz produkcji energii elektrycznej. W jednej ze sal została uformowana na wzór wyrobiska kopalni, prezentowane w niej są modele maszyn biorących udział w procesie wydobycia.
Dzieci dowiedzą się jak przebiegał proces powstawania w okolicach Bełchatowa pokładów węgla brunatnego i jak wygląda jego wydobycie.

PGE Giganty Mocy to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Ekspozycja stanowi interaktywne centrum edukacji, które w sposób multimedialny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną.
Ideą ekspozycji jest ukazanie poprzez zabawę naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną (http://www.gigantymocy.pl)

PIĄTEK
11:00 – 14:00 BAL KARNAWAŁOWY „Kosmiczne przygody i skarby ziemi”, udział nieodpłatny

Na wszystkie warsztaty i zajęcia (również bal karnawałowy) obowiązują zapisy poprzez STREFĘ ZAJĘĆ (prosimy kliknąć w link) https://bit.ly/3v4YD85

Jeśli chcecie skorzystać z naszej feryjnej oferty, poprosimy o zapoznanie się z Regulaminem ferii oraz wypełnienie Deklaracji uczestnictwa i Oświadczenia o odbieraniu dziecka (dokumenty dostępne na www.mdk-zdunskawola.pl).

Wypełnione dokumenty prosimy dostarczyć przed rozpoczęciem warsztatów do sekretariatu MDK Ratusz lub Filii MDK, os. Karsznice.

Koszt uczestnictwa w warsztatach stacjonarnych to: 50 zł/ os. za 1 dzień, w warsztatach terenowych: 60 zł / os. za 1 dzień. Udział w balu karnawałowym jest bezpłatny.

Podana wyżej cena zawiera również posiłek, a w przypadku wyjazdów dodatkowo opłatę za przejazd i ubezpieczenie.

Jeśli macie pytania, prosimy o kontakt tel. MDK RATUSZ, pl. Wolności 26: nr tel. 607 14 11 11 (nr tel. do kasy kinowej, kasa czynna na godzinę przed pierwszym seansem).
Filia MDK, os. Karsznice, ul. 1 Maja 5-7, tel. 43 823 31 90.

Repertuar kina w Ratuszu

4 stycznia (środa)
Sala kinowa:
13:00 Avatar: Istota wody 2D dubbing
16:45 Avatar: Istota wody 3D dubbing
20:30 Avatar: Istota wody 2D dubbing

Sala kameralna:
13:30 Pan Zabawka
15:45 Simona
17:45 Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody
20:30 Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

5 stycznia (czwartek)
Sala kinowa:
11:30 Avatar: Istota wody 3D dubbing
16:45 Avatar: Istota wody 2D dubbing
20:30 Avatar: Istota wody 2D dubbing

Sala kameralna:
13:30 Simona
15:30 Pan Zabawka
17:45 Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody
20:30 Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

6 stycznia (piątek)
Sala kinowa:
13:30 Kot w butach
15:30 Kot w butach
17:30 Kot w butach
19:30 I wanna dance
Sala kameralna:
13:00 Pan Zabawka
15:15 Pan Zabawka
17:30 Fabelmanowie
20:15 Na twoim miejscu

7 stycznie (sobota)
Sala kinowa:
13:30 Kot w butach
15:30 Kot w butach
17:30 Kot w butach
19:30 I wanna dance
Sala kameralna:
13:00 Pan Zabawka
15:15 Pan Zabawka
17:30 Fabelmanowie
20:15 Na twoim miejscu

8 stycznie (niedziela)
Sala kinowa:
13:30 Kot w butach
15:30 Kot w butach
17:30 Na twoim miejscu
20:00 I wanna dance
Sala kameralna:
13:00 Pan Zabawka
15:15 Pan Zabawka
17:30 Kot w burach
19:30 Fabelmanowie

9 stycznia (poniedziałek)
Sala kinowa:
13:30 Kot w butach
18:00 Na tewoim miejscuyu
20:15 Fabelmanowie
Sala kameralna:
15:30 Kot w butach
17:30 Kot w butach
19:45 Na twoim miejscu

10 stycznia (wtorek)
Sala kinowa:
13:30 Kot w butach
15:30 Kot w butach
17:30 Kot w butach
19:30 Na twoim miejscu
Sala kameralna:
14:00 Pan Zabawka
16:15 Pan Zabawka

20:45 Fabelmanowie

11 stycznia (środa)
Sala kinowa:
14:00 Kot w butach
16:00 Kot w butach
18:00 Fabelmanowie
20:45 Na twoim miejscu
Zajęta do 14:00
Sala kameralna:
13:00 Pan Zabawka
15:00 Pan Zabawka
17:30 Kot w butach
19:30 Na twoim miejscu

12 stycznia (czwartek)
Sala kinowa
Zajęta

Sala kameralna:
13:30 Kot w butach
15:30 Kot w butach
17:30 Kot w butach
19:30 Na twoim miejscu

Co się dzieje w Zduńskiej Woli i okolicy w tym tygodniu? Cza...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie