Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje w Zduńskiej Woli w weekend. Przewodnik imprezowy

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Co? Gdzie? Kiedy? Oto przewodnik na weekend w Zduńskiej Woli.

Co? Gdzie? Kiedy? Oto przewodnik na weekend w Zduńskiej Woli. Szczegóły także na plakatach w GALERII ZDJĘĆ.

„Prawdziwa natura nietoperzy”

Wernisaż wystawy pt. „Prawdziwa natura nietoperzy” odbędzie się 18 listopada o godz. 17.00 na otwarcie wystawy w filii Miejskiego Domu Kultury.

Sylwetki nietoperzy podczas wylotu z kryjówek, polowania, ekwilibrystycznych lotów godowych w czasie rojenia oraz innych aktywności w locie. Fotografie nietoperzy w czasie odpoczynku i hibernacji. W filii MDK już niebawem pojawi się nowa wystawa.

Autorem wystawy jest Maurycy Ignaczak, absolwent Policealnego Studium Leśnego w Porażynie. Studiował na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od ponad 25. lat zajmuje się badaniem i ochroną nietoperzy. Między innymi prowadzi badania rojenia, oraz hibernacji nietoperzy w jednym z największych stanowisk nietoperzy w Polsce, w Jaskini Szachownica. Jest autorem ok. pięćdziesięciu artykułów naukowych w dziedzinie chiropterologii oraz wielu wystąpień, plakatów i referatów na konferencjach naukowych. Fotografią interesuje się od początku swojej przygody z nietoperzami. W ciągu ostatnich lat udoskonalił warsztat oraz metodykę fotografowania nietoperzy w locie. Wszystkie zdjęcia wykonuje etycznie, w naturalnym środowisku bytowania gatunków chronionych, na podstawie zezwoleń: Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– Nietoperze należą do zwierząt tajemniczych i nadal mało poznanych. Są jedynymi ssakami, które wykształciły umiejętność aktywnego lotu. Rozwinęły również wyjątkową zdolność do przemieszczania się i polowania na owady w zupełnej ciemności, stosując echolokację, czyli system orientacji w przestrzeni, polegający na wykorzystaniu emitowanych przez nie ultradźwięków – mówi Maurycy Ignaczak.

– Nietoperze wykazują też oryginalną zdolność do przetrwania niekorzystnego okresu, gdy brak jest pokarmu – owadów i niektórych innych bezkręgowców. Potrafią „przespać” zimę, zapadając w stan hibernacji. W poszukiwaniu odpowiednich miejsc do zimowania, niektóre gatunki odbywają migracje na dość duże odległości. W Polsce stwierdzono do tej pory 27. gatunków tych wyjątkowych ssaków. Ich różnorodność wyraża się w wielkości i szczegółach budowy ciała, specyficznej diecie, sposobach lotu i użytkowania przestrzeni podczas żerowania, a także rodzajach schronień wybieranych w okresie pełnej aktywności i zimowania. W czasie zimy najłatwiej jest przyjrzeć się nietoperzom z bliska. Śpią wtedy nieruchomo w nieprzemarzających miejscach. Jednak ich prawdziwą naturę możemy podziwiać dopiero wtedy, gdy latają – dodaje fotograf.
Wystawę zwiedzać będziecie mogli w filii Miejskiego Domu Kultury os. Karsznice (główny hol od ul. 1 Maja 5-7) do 28 listopada.

„Oswajamy raka”

Wernisaż wystawy prac artystycznych kobiet ze Stowarzyszenia ,,Teraz ja” pt. „Oswajamy raka” odbędzie się 18 listopada o godzinie 18.00. MDK Ratusz, hol na I piętrze, wejście od strony kina.

Zapraszamy do odwiedzania wystawy prac artystycznych kobiet ze Stowarzyszenia ,,Teraz ja”.

– Wystawa pt. ,,Oswajamy raka” ma na celu przybliżyć temat raka piersi. Oswoić z tym tematem, zachęcić do badań profilaktycznych. Chcemy pokazać, jak różne emocje towarzyszyły nam po usłyszeniu diagnozy, podczas leczenia i po jego zakończeniu. Wszystko w formie plakatów, kolaży, wierszy – mówi Joanna Gajewczyk, współautorka wystawy.

– Zdajemy sobie sprawę, że samo słowo RAK brzmi przerażająco i niesie ze sobą ogromną dawkę strachu i niewiadomej. Ponieważ przeszłyśmy przez to, czujemy potrzebę, by zachęcać innych, szczególnie kobiety, do dbania o siebie, do profilaktyki, która naprawdę ratuje życie. Chcemy mówić o tym głośno, by pokazać, że diabeł nie taki straszny, jak go malują. Można z nim walczyć i można wygrać. Wiele straciłyśmy, ale też dużo zyskałyśmy – dodaje Gajewczyk.

W programie wydarzenia odbędzie się również panel tematyczny:
– spotkanie z podolożką Anną Serwetą – prelekcja na temat wpływu chemio-radioterapii na paznokcie;
– spotkanie z fryzjerką Pauliną Łyczkowską – prelekcja na temat pielęgnacji włosów i skóry głowy przed, podczas i po leczeniu;
– spotkanie z rehabilitantką Magdaleną Ogińską Miśkiewicz – prelekcja na temat masażu powięziowego;
– spotkanie z położną Joanną Woźniak – prelekcja na temat profilaktyki raka piersi i samobadania się.
– Zapraszamy także na poczęstunek, wino i miłe rozmowy. Będą ciasteczka w kształcie piersi od cukierni Dolce Vita. Wino od Firmy Handlowej Gajewczyk – zapraszają autorki wystawy.
Wystawę zwiedzać będziecie mogli do 1 grudnia.

Koncert jubileuszowy Chóru ,,Złota Jesień”

Koncert jubileuszowy z okazji 45-lecia działalności Chóru ,,Złota Jesień” odbędzie się 19 listopada o godzinie 17.00, sala widowiskowa MDK Ratusz.
Wiele nagród zdobytych na ogólnopolskich i regionalnych przeglądach oraz festiwalach. Mnóstwo występów! To już ponad 45 lat, to już historia! Chór ,,Złota Jesień” przygotowuje się do koncertu jubileuszowego.

Chór ,,Złota Jesień” powstał w październiku 1976 r. Zaczął działać jako chór przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zduńskiej Woli pod patronatem Miejskiego Domu Kultury. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru od samego początku była mgr Halina Hesse, nauczycielka PSM I i II st. w Zduńskiej Woli. Funkcję tę pełni bezustannie do dziś.

– Na początku działalności w chórze śpiewało 20. osób. Z czasem liczba ta rozrastała się i oscylowała w najlepszych latach wokół 45. Od kilku lat w chórze śpiewa 33 – 35 osób. Należy się cieszyć, że gdy odchodzą starsi, przychodzą nowe osoby i uzupełniają w ten sposób brakujące głosy – mówi Halina Hesse.

– Przez 45 lat akompaniatorami chóru byli: Maria Syrewicz, Zygmunt Gotkowicz, Przemysław Ruta. Od 14. lat natomiast współpracujemy ze wspaniałym muzykiem – akordeonistą Witoldem Furmańczykiem. Wspomnieć należy również wielu znakomitych solistów i solistki, którzy swoimi głosami ozdabiali nasze występy. Należeli do nich już nieżyjący: Irena Suchańska, Antonina Pawłowska-Kalinowska, Janina Konik, Tadeusz Kade. Solistką chóru była również Krystyna Grabowska, a aktualnie partie solowe śpiewają: Stanisława Potasiak, Tadeusz Gąsiorowski i Stanisław Ulatowski – dodaje dyrygentka.

W swoim repertuarze chór posiada pieśni patriotyczne, artystyczne, religijne, kolędy, ludowe i okolicznościowe. W ostatnich latach chór często wykonuje utwory skomponowane przez samą dyrygentkę oraz aranżacje utworów np. z radia. ,,Złota Jesień” występuje na różnego rodzaju spotkaniach patriotycznych, okolicznościowych i okazjonalnych. Śpiewa pieśni świeckie oraz religijne np. kolędy, pieśni Maryjne i inne np. o św. Maksymilianie. Najbardziej jednak znany jest z tego, że uświetnia swoimi występami miejskie uroczystości, jubileusze małżeńskie – ,,Złote gody”.

W 2007 roku chór został odznaczony medalem św. M. M. Kolbego ,,Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola”. Dyrygentka, Halina Hesse za swą działalność artystyczną została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką ,,Zasłużony Działacz Kultury”, a w ubiegłym roku Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Zduńska Wola.

Przez 45 lat chór prezentował zawsze wysoki poziom artystyczny i reprezentował godnie Zduńską Wolę, a dyrygentka, pomimo tego, że od 17. lat jest emerytką, nadal jest osobą pełną optymizmu i chęci do wszelkich działań artystyczno-kulturalnych.

– Od samego początku swej działalności chór brał udział w różnego rodzaju przeglądach regionalnych, wojewódzkich czy ogólnopolskich, gdzie zdobywał czołowe nagrody i wyróżnienia. Nie sposób zliczyć ilości zdobytych nagród i otrzymanych dyplomów, których w ciągu 45. lat było bardzo dużo – wspomina Halina Hesse.

Bilety: 15 zł do nabycia w kasie MDK Ratusz oraz online: https://bit.ly/3CcMam3

Świat Warhammer w Lokatorze

19 listopada zapraszamy na pierwsze spotkanie, podczas którego zanurzymy się w świat Warhammer 40 000!

Główny wątek wielopłaszczyznowej fabuły krąży wokół zmagań rządzącej się bezwzględną doktryną ludzkości z innymi kosmicznymi potęgami i z własnymi konfliktami wewnętrznymi. Ludzie od tysiącleci utrzymują hegemonię zorganizowani w ogromnym organizmie państwowym zwanym oficjalnie Imperium Ludzkości ze stolicą na Ziemi zwanej inaczej Terra.
Pierwsze spotkanie pokazowe wprowadzi nas w arkana gry - wszystko zostanie wyjaśnione.
Jeśli chcesz dobrze spędzić czas - zapraszamy! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Spotkanie o godz. 16 w sobotę, 19 listopada w DK Lokator w Zduńskiej Woli.

Spektakl „Śmierć na gruszy”

Spektakl „Śmierć na gruszy” w reż. Łukasza Kosa odbędzie się 21 listopada o godzinie 18.00, sala widowiskowa MDK Ratusz, pl. Wolności 26.

Ponownie towarzyszyć nam będą wielkie emocje teatralne, refleksja i wzruszenie! Bardzo się cieszymy, że TEATR POLSKA powraca do nas ze swoim projektem!

W czasach, gdy po dekadach względnego pokoju i poczucia bezpieczeństwa trzech kolejnych pokoleń stajemy na naszym kontynencie wobec zagrożenia życia i wszystko wymyka się spod kontroli. Ostatnie dwa lata zostały naznaczone piętnem pandemii, poczuciem odosobnienia, lękiem przed nieznanym. Dziś wojna staje się realnym losem narodów Europy. Śmierć krąży wokół a jej znaczenie wydaje się mieć wymiar inny niż zwykle. W takich czasach obowiązkiem każdego artysty jest szukanie i odnajdywanie wspólnych i najważniejszych ludzkich wartości, które by zatrzymały eskalację nienawiści i strachu i pozwalały odbudowywać elementarny szacunek dla ludzkiej godności. W tych poszukiwaniach natknęliśmy się na wyjątkowego autora, aktywistę i twórce teatru robotniczego, poezji oraz dramatów antywojennych – Witolda Wandurskiego.

Witold Wandurski – legenda międzywojennej Łodzi, rewolucjonista, stwórca Teatru Robotniczego, przyjaciel Tuwima i Broniewskiego, którzy wstydzili się, że nie są tak radykalni, konsekwentni i rewolucyjni jak on.
Zostawił po sobie tekst „Śmierć na gruszy” – oparty na historii „o której dowiedział się z klechdy ludowej, co jeszcze wtedy tłukła się po wsiach wielkopolskich” – bardziej scenariusz teatralnego ekscesu, wydarzenia, bardziej plan ludowej zabawy, bardziej projekt skandalu, niż stricte sztukę teatralną. Podążamy tropem jego marzenia, opowiadamy baśń o śmierci, która nagle straciła swą moc, o świecie bez śmierci / bez umierania, o świecie który trudno wytrzymać.

Artyści Teatru CHOREA, wraz z reżyserem Łukaszem Kosem, natrafili na wyjątkową postać -Witolda Wandurskiego, który zajmuje ważne miejsce w historii polskiego teatru międzywojennego, lecz jest postacią niemal całkowicie zapomnianą. Sztuka Wandurskiego -będąca satyrą na kapitalizm i militaryzm – oparta została na ludowej baśni o uwięzieniu Kostuchy i spowodowanych nim negatywnych konsekwencjach dla ludzkości, zmuszonej wywołać wojnę dla zabicia kilku milionów osób. Obok Śmierci, ukazanej jako baba z kosą, w dramacie występują też Święty Piotr, Archanioł, małżeństwo Wyrobników, wiejscy urwisi – Antek, Wojtek i Kaźmirek – którzy wraz z wybuchem wojny przeobrażają się w generałów, Policjanci-tajniacy, Handlarz, Pachciarz, Ksiądz, Kapitaliści, Żołnierze i Baby. Dramat traktuje o pomylonych porządkach, niestandardowych relacjach i sposobach radzenia sobie z sytuacją zachwiania zasad związanych z naturą i normami społecznymi. Wobec trwającej wojny, kryzysu uchodźczego oraz humanitarnego, który dotyka nas wszystkich, chcemy by teatr stał się w tym trudnym czasie schronem dla idei i wartości ponad podziałami.

Teatr CHOREA realizuje „Śmierć na gruszy”, najbardziej znany dramat Wandurskiego, bo odnajduje w tej sztuce niezwykłe zderzenie tradycji z nowoczesnością, ludowej baśni z palącymi problemami społecznymi Polski lat dwudziestych. Odnajdujemy w niej ducha buntu, ducha niezgody społecznej, ducha przewrotu, ale i ducha zabawy, ironii i absurdu. Tak jak Wandurski posłużył się baśnią i jarmarczną komedią, aby skonfrontować się ze światem międzywojennej Polski, z niesprawiedliwością, głupotą, społeczną inercją – tak my chcemy posłużyć się jego scenariuszem, by zderzyć się realiami otaczającego nas świata i z samymi sobą. A w centrum tej „komedii” stoi uwięziona figura Śmierci, która zbiera swoje żniwo…

Premiera spektaklu została zrealizowana w ramach programu Przestrzenie Sztuki.

,,Spektakl może wywoływać dyskomfort u widzów z doświadczeniem wojennym”.

Reżyseria: Łukasz Kos
Muzyka: Grzegorz Fajngold (syntezatory), Piotr Gwadera (perkusja, perkusjonalia), Piotr Andrzejewski (gitara, bass, moog)
Choreografia: Sara Kozłowska, Teatr CHOREA
Konsultacje kostiumograficzno-scenograficzne: Daria Szymańska
Wideo, kamera live, plakat, grafika: Kamil Wallace
Obsada: Joanna Chmielecka, Joanna Filarska, Paweł Głowaty, Daria Szymańska, Michał Jóźwik, Sara Kozłowska, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Elina Toneva, Tomasz Rodowicz
Światło: Kamil Urbanowicz
Dźwięk: Marcin Dobijański
Kierowniczka produkcji: Ewa Otomańska
Produkcja: Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi
Premiera: 20 sierpnia 2021, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy
Czas trwania: 120 minut
Wiek widzów: 16 +

http://www.chorea.com.pl

Bilety: 20 zł grupowy ( od 10. osób), 30 zł indywidualny do nabycia w kasie MDK Ratusz i online: https://bit.ly/3fX9DQG

Targi Rękodzieła ,,Lokalsi Handmade”

Jesteś rękodzielnikiem? Wykonujesz wyroby użytkowe, dekoracyjne? Chcesz nieodpłatnie zaprezentować swoje wyroby podczas targów rękodzieła? Zgłoś się do nas!

Już po raz czwarty przygotowujemy Targi Rękodzieła ,,Lokalsi Handmade”, które będą wspaniałą okazją do zakupu wyjątkowych, niepowtarzalnych ręcznie tworzonych wyrobów.

Zapraszamy lokalnych rękodzielników do wzięcia udziału w naszych Targach.

– Przedmiotem ekspozycji wystawienniczej mogą być ręcznie wykonane wyroby użytkowe i dekoracyjne, takie jak: jubilerstwo, grafika, serwety, obrusy, bieżniki, gobeliny, kilimy, ceramika, biżuteria, obrazki malowane na szkle, kartki, rzeźba, stroje, stroiki, ręcznie robione ozdoby świąteczne, wycinanki, kosmetyki handmade, hafty, malarstwo, snycerstwo, modelarstwo, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne, wyroby drewniane, metaloplastyka – mówi Wioletta Jagiełło z MDK.

Targi Rękodzieła ,,Lokalsi Handmade” odbędą się 10 grudnia (sobota).

Jeśli chcesz wziąć udział w naszych Targach, wyślij do nas swoje zgłoszenie karta ZGŁOSZENIA TARGI RĘKODZIĘŁA na adres: [email protected]

Zapoznaj się z regulaminem REGULAMIN LOKALSI

Prześlij nam zdjęcia swoich prac, logo marki oraz informacje po sobie.

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 listopada.
Do 29 listopada dokonamy wyboru uczestników, na podstawie nadesłanych zgłoszeń.
Liczba miejsc wystawowych jest ograniczona!

Turniej Jednego Wiersza ,,O Laur Topoli”

Lubisz pisać wiersze? Masz nie mniej niż 15 i nie więcej niż 25 lat? Jesteś mieszkańcem województwa łódzkiego? Zgłoś się do nas!

Zachęcamy do nadsyłania prac na Turniej Jednego Wiersza ,,O Laur Topoli”.
Celem Turnieju jest wyłonienie nowych talentów poetyckich.
Turniej rozstrzygnięty zostanie w jednej kategorii wiekowej: młodzież i dorośli 15-25 lat.

Na Turniej należy przesłać jeden wiersz nigdzie dotąd niepublikowany i nienagradzany, opatrzony godłem (godło to pseudonim, inna nazwa niż nazwisko i imię, z dopiskiem – „Turniej Jednego Wiersza” wraz z oświadczeniem załączonym do regulaminu.

Utwory można nadsyłać wyłącznie pocztą elektroniczną w następujący sposób:

PLIK 1) Wiersz należy opatrzyć godłem i nadesłać w formie cyfrowej (pliki tekstowe w formacie doc., docx.), jako załącznik do e-maila, o temacie ,,Turniej Jednego Wiersza”, na adres
[email protected]

PLIK 2) Dane autora, tj.
– godło,
– imię i nazwisko,
– rok urodzenia,
– adres zamieszkania,
– adres e-mail,
– telefon kontaktowy.

PLIK 3) Należy zamieścić w nim zeskanowane (może być zdjęcie), czytelnie podpisane oświadczenie, które stanowi załącznik do niniejszego Regulaminu.

Wyklucza się godła graficzne i rysunkowe!

Termin nadsyłania prac upływa 23.11.2022 r.

Ogłoszenie wyników oraz podsumowanie Turnieju przewidziane jest na grudzień 2022 r.
Organizatorzy:
Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli i Klub Literacki ,,Topola”.
Patronat medialny: Dziennik Łódzki

Repertuar kina w Ratuszu

18 listopada (piątek)
Sala kinowa:
15:00 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu
17:15 Czarna Pantera 2D DUBBING
20:15 Listy do M. 5
Sala kameralna:
13:00 Czarna Pantera 2D DUBBING
16:00 Świąteczny cud
18:00 Prorok
20:30 Czarna Pantera 2D NAPISY

19 listopada (sobota)
Sala kinowa:
11:00 Prorok
17:00 Jubileusz Chóru Złota Jesień
20:30 Czarna Pantera 3D DUBBING
Sala kameralna:
11:00 Świąteczny cud
13:00 Czarna Pantera 2D DUBBING
16:00 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu
18:00 Czarna Pantera 2D NAPISY
21:00 Listy do M. 5

20 listopada (niedziela)
Sala kinowa:
11:00 Prorok
13:30 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu
15:15 Czarna Pantera 3D DUBBING
18:15 Prorok
20:45 Czarna Pantera 2D NAPISY
Sala kameralna:
12:00 Świąteczny cud
14:00 Świąteczny cud
16:00 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu
18:00 Czarna Pantera 2D DUBBING
21:00 Listy do M. 5

21 listopada (poniedziałek)
Sala kinowa:
18:00 Śmierć na gruszy. Teatr Chorea
Sala kameralna:
13:00 Czarna Pantera 2D DUBBING
16:00 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu
18:00 Czarna Pantera 2D DUBBING
21:00 Listy do M. 5

22 listopada (wtorek)
Sala kinowa:
Zajęta do 17:00
17:00 Czarna Pantera 2D NAPISY
20:00 Listy do M. 5
Sala kameralna:
12:30 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu
14:00 Świąteczny cud
16:00 Prorok
20:45 Czarna Pantera 2D DUBBING

23 listopada (środa)
Sala kinowa:
Sploty teatralne
Sala kameralna:
12:30 Czarna Pantera 2D DUBBING
15:30 Prorok
18:00 Czarna Pantera 2D NAPISY
21:00 Listy do M. 5

24 listopada (czwartek)
Sala kinowa:
Zajęta do 14:30
14:30 Prorok
17:00 Czarna Pantera 2D DUBBING
20:00 Czarna Pantera 2D NAPISY
Sala kameralna:
13:00 Czarna Pantera 2D DUBBING
16:00 Przytul mnie. Poszukiwacze miodu
18:00 Listy do M.
20:30 Prorok

Co się dzieje w Zduńskiej Woli w weekend. Przewodnik imprezowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto