Czy literatura zbawi świat? Audiobooki i podcasty o przyszłości

Materiał informacyjny Audioteki
Nie rozmawiajmy o tym, ile konfliktów rozbija w tym momencie świat. Ani jak mało zostało zrobione, by poprawić kondycję umierającej Ziemi. Ani ile zostało nam lat w pseudo-normalnym świecie. Porozmawiajmy natomiast, czy literaturze uda nam się zapewnić chociaż odrobinę ukojenia.

O czasie i wodzie Andri Snær Magnason, czyta: Bartosz Głogowski

Jednak będzie trochę nieprzyjemności. Andri Snær Magnason podjął się pisania o klimacie, ponieważ czuł, że musi uświadomić ludziom, w jakim stanie kryzysowym żyjemy. Podczas rozmowy z naukowcem przyznał, że czuje się bezsilny, będąc “tylko” pisarzem, od którego nic nie zależy. Naukowiec odpowiedział mu wówczas, że to właśnie głosu pisarzy, języka poetyckiego, najbardziej brakuje w obecnym kryzysie. Naukowcy mogą prezentować statystyki, grafy, rozwijać wizje, ale one nie przemawiają do człowieka, a tym bardziej do szerokiej publiczności. Potrzeba innego języka i innego sposobu - takiego, by pokazać, na czym dokładnie polega ten kryzys. I dlatego powstała O czasie i wodzie.
Trudno przypisać ją do jednego gatunku literackiego - to trochę esej, trochę saga rodzinna, mamy też garść islandzkiej poezji i reportażu. Ale dzięki temu ten wielogłos pokazuje nam, czym tak naprawdę jest czas i jak wyglądamy w jego perspektywie, co szczególnie obrazuje pierwsza scena, gdy autor tłumaczy wnuczce, ile lat minęło od czasów jej babci, a ile minie, gdy ona sama będzie babcią. Nagle okazuje się, że my sami i nasze rodziny dotykamy o wiele większej ilości światła, niż może się nam wydawać. Dzięki temu Magnason pokazuje, że aby zrozumieć problem globalnie, trzeba zacząć go traktować lokalnie. Przygląda się także współczesnym Chinom, Izraelowi, mitologii hinduskiej, obserwuje upadek flory i fauny na Karaibach, ale wciąż wraca do swojej Islandii. Jako ludzie mamy tendencję do ignorowania globalnych problemów, ponieważ trudno nam zrozumieć, że mogą nas osobiście dotknąć. Ale audiobook na podstawie Magnasona uświadomi nam, że zmiany zachodzą na naszym podwórku i od nas zależy, czy coś z tym zrobimy. Ale pokazuje nam również, że w tym mroku jest także nadzieja.

Nadzieja w mroku Rebecca Solnit, czyta: Joanna Gajór

Właśnie - jak radzić sobie z przejmującym kryzysem współczesnego świata? W jaki sposób znaleźć nadzieję, skoro wszystko zmienia się tylko na gorsze? Odpowiedź ma na to Rebecca Solnit. „Nadzieja tkwi w założeniu, że nie sposób przewidzieć, co się stanie w przyszłości, i że w tej szczelinie niepewności powstaje przestrzeń do działania”. Eseje te mają za zadanie zmienić nasze myślenie o świecie i zmianach, a konkretnie wobec dominującej “mitologii słabości”, którą lansują media głównego nurtu. Solnit pokazuje, że ludzie mają moc sprawczą. Nie powinniśmy myśleć, że istnieje ktoś w stylu “superbohatera”, który uratuje masy przed kryzysem. Nie ma przywódcy, który w magiczny sposób pokieruje naszymi losami. To my - zwykli ludzie - jesteśmy za nie odpowiedzialni. Solnit pokazuje liczne przykłady, w których to głos tłumu wywierał wpływ na decyzje o globalnej skali. I nagle okazuje się, że protesty i manifestacje, których tak wiele w ostatnim czasie, mają znaczenie. To w nich możemy odnaleźć nadzieję w mroku.

Tak wiele zależy od czerwonej taczki Filip Springer, Julia Fedorowicz, Dyba Lach

Czy literatura faktycznie może uratować świat? Na to pytanie odpowiadają Filip Springer, Julia Fedorowicz i Dyba Lach w dziesięcioodcinkowym podcaście. Autorzy podkreślają w nim, że nie musimy pisać jak najwięcej książek o katastrofie klimatycznej. Ważniejsza jest opowieść i metafora, która pomaga ludzkości zrozumieć jej relację ze światem. Świat się zmienia, a razem z nim opowieści i słowa. Amerykański poeta William Carlos Williams, od którego pochodzi tytuł podcastu, zwracał uwagę, jak wiele zależy od tego, żeby zauważyć świat i przytomnie go opisać. I właśnie o tym jest nasza opowieść. O ponownym spotkaniu ze światem, na nowych warunkach, za pomocą słów.
Czy twórcy znajdują sposób na poradzenie sobie z kryzysem w literaturze? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź podczas słuchania dziesięciu odcinków, które zabiorą Was w świat ciszy, poetyckich laboratoriów, antropocienia, pokażą, czym jest koncepcja antropocienia, dlaczego z łatwością możemy wyobrazić sobie apokalipsę, ale nie przetrwanie i czego możemy nauczyć się od grzybów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy literatura zbawi świat? Audiobooki i podcasty o przyszłości - Nasze Miasto

Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie