Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Zduńskiej Woli powstanie spalarnia śmieci?

Redakcja
Agnieszka Olejniczak
Czy w Zduńskiej Woli powstanie spalarnia śmieci? Z planami wykorzystania odpadów jako paliwa do produkcji energii nosi się Elektrociepłownia Zduńska Wola. O planach inwestycji poinformowano już Urząd Marszałkowski w Łodzi. Sprawa wypłynęła też na obradach miejskich radnych.

Spalarnia śmieci w Zduńskiej Woli mogłaby powstać na terenie Eelektrociepłowni. Z planem takiej inwestycji nosi się spółka SFW Energia, która jest właścicielem zduńskowoskiego przedsiębiorstwa. Do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w styczniu wpłynął wniosek o wpis takiej instalacji do wykazu instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Spółka zwróciła się o wpisanie na listę inwestycji polegającej na „Budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych lub odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych w Zduńskiej Woli”. Jak informuje Urząd Marszałkowski, wniosek ten zostanie przekazany Ministrowi Klimatu, bo to on jest obecnie organem właściwym w tej sprawie.

O pomysł umieszczenia spalarni śmieci w Zduńskiej Woli na sesji zapytał władze Zduńskiej Woli radny Damian Kunert. Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora przyznaje, że o takim pomyśle słyszał. Ocenia jednak, że inwestycja warta kilkaset milionów złotych nie powstanie w mieście prędko.

– Jest taki pomysł, ale myślę, że do wdrożenia go jeszcze bardzo daleko – ocenia Konrad Pokora.

Władze spółki SFW Energia i Elektrociepłowni Zduńska Wola o wykorzystaniu śmieci komunalnych do spalania i wytwarzania z nich energii myślą jednak całkiem poważnie. Jak twierdzi dyrektor do spraw technicznych EC Zbigniew Płuciennik ma być to sposób na odejście od spalania węgla.

– Przedsiębiorstwo Elektrociepłownia Zduńska Wola planuje znaczną redukcję zużycia węgla w produkcji ciepła. W przyszłości planowane jest wykorzystywanie głównie niskoemisyjnych oraz bardziej przyjaznych środowisku i otoczeniu źródeł energii. Wskazana zmiana paliwa jest kluczowa nie tylko z uwagi na regulacje prawne podnoszące wymagania emisyjne, ale przede wszystkim ze względu na potrzebę ochrony klimatu i ograniczenie zanieczyszczania powietrza – podkreśla dyrektor Zbigniew Płuciennik. – Chcemy przyspieszyć dekarbonizację w zakresie zapewnienia ogrzewania sieciowego, aby mieszkańcy Zduńskiej Woli i regionu czerpali energię z ekologicznej, nowoczesnej instalacji.

Jak twierdzi dyrektor EC, właśnie dlatego jednym z rozważanych scenariuszy jest powstanie nowoczesnej i energooszczędnej elektrociepłowni wykorzystującej tzw. RDF-paliwo alternatywne na bazie odpadów komunalnych.

– Koncepcja zakłada powstanie instalacji na terenie dzisiejszej elektrociepłowni przy ul. Murarskiej, obszarze przemysłowym, posiadającym odpowiednią infrastrukturę energetyczną – zaznacza.

O jaki obiekt konkretnie chodzi? Według informacji podanych przez EC zduńska Wola, założenia są takie, by rocznie zużywać ok. 100 tys. ton nowego paliwa. To ma zmniejszyć o około 80 proc. ilość spalanego obecnie węgla. I dać ograniczenie emisji dwutlenku węgla o ponad 60 tys. ton rocznie. Przy tym instalacja produkująca ciepłoi energię elektryczną spełniałby restrykcyjne polskie i europejskie normy środowiskowe.

– Koncepcja zakłada realizację przedsięwzięcia we współpracy z przedsiębiorstwem gospodarki odpadami Remondis, która posiada wieloletnie doświadczenie w budowie i eksploatacji tego typu instalacji. Partner byłby odpowiedzialny m.in. za dostawy przyjaznego dla klimatu paliwa z lokalnego rynku, przede wszystkim na bazie odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Zduńskiej Woli i regionu, co pozwoliłoby na domknięcie łańcucha przetwarzania lokalnych odpadów.W planowanej elektrociepłowni odpady komunalne, które nie nadają się do dalszego recyklingu i nie mogą być składowane, miałyby zostać poddane termicznemu przekształceniu. Projekt jest na wstępnym etapie analiz i uzgodnień z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego oraz Ministerstwem Klimatu. Jego ewentualna realizacja będzie podlegała także konsultacjom społecznym – zapewnia dyrektor Zbigniew Płuciennik.

Jak podaje dyrektor Płuciennik, Elektrociepłownia Zduńska Wola mogłaby wytworzyć około 45.000 MWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu ponad 20.000 gospodarstw domowych,czyli zaspokojeniu potrzeb wszystkich mieszkańców Zduńskiej Woli.

Dla Elektrociepłowani Zduńska Wola interes leży w tym, że wytwarzanie energii w ten sposób nie jest obciążony kosztami związanymi z systemem handlu emisjami CO2 oraz rosnącymi kosztami węgla. Dla odbiorców w Zduńskiej Woli ma to natomiast oznaczać stabilne ceny.

– Elektrociepłownia zasilana odpadami komunalnymi wpisuje się również w założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Stanowi uzupełnienie recyklingu odpadów i umożliwia odzysk energetyczny z paliwa alternatywnego – przekonuje dyrektor EC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto