Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dialog Obywatelski w Szadku [zdjęcia]

red
„Myśleć po polsku - działać po europejsku” - nowa perspektywa finansowa impulsem do rozwoju Polski lokalnej - pod takim hasłem 15 listopada w Szadku odbyło się spotkanie z Witoldem Naturskim, zastępcą dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Spotkanie miało formę Dialogu Obywatelskiego, formuły umożliwiającej bezpośredni kontakt komisarzy z obywatelami krajów Unii Europejskiej, wsłuchiwanie się w ich opinie i reagowanie na uwagi.

Spotkanie w Szadku cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział prawie 80 osób, wśród których znaleźli się rolnicy, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji społecznych, samorządów oraz uczniowie szkół rolniczych.

Pytania z jakimi zwracali się uczestnicy do gości prowadzących Dialog dotyczyły głównie przyszłego finansowania i środków na rozwój drobnych, lokalnych przedsiębiorstw rodzinnych, ich szanse na pozyskiwanie funduszy europejskich będących gwarantem dalszego rozwoju, finansowanie Lokalnych Grup Działania a także wyzwania stojące przed wspólnotą oraz Komisją Europejską po 2020 roku.

Spotkanie rozpoczął burmistrz Szadku Artur Ławniczak, który powitał wszystkich zebranych. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Szadku wraz z uczestnikami spotkania odśpiewali hymny Polski i Unii Europejskiej. Po czym głos zabrał Witold Naturski, który przedstawił najistotniejsze założenia nowej perspektywy budżetowej na lata 2021-2027. Gościem spotkania była również Pani Natalia Brzezina z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, która omówiła zagadnienia związane z badaniami i innowacjami w sektorze rolno-spożywczym.

Okazją do rozmów i rozważań dotyczących sektora rolno-spożywczego był także zorganizowany w ramach Dialogu wyjazd studyjny do lokalnych przedsiębiorstw, będących przykładem dobrych praktyk w tym sektorze:

- „Malbert” Rafał Maliszewski z Szadku- przetwórstwo owoców;

- Piekarnia Tomasz Lipiński z Szadku- przetwórstwo zboża;

- „Klimeko” z Dionizowa- przetwórstwo mleka z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Podczas wyjazdu studyjnego omówione zostały problemy z jakimi borykali się właściciele tychże przedsiębiorstw kiedy rozpoczynali swoją działalność oraz ich plany na własny rozwój w kontekście nowej perspektywy finansowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto