Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drastyczne załamanie pogody z soboty na niedzielę. Są ostrzeżenia od Łowców Burz

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Pojawiły się ostrzeżenia od Łowców Burz przed nadchodzącym drastycznym załamaniem pogody zapowiadanym na ten weekend. Niebezpieczeństwo niosą niezwykle silne porywy wiatru, jest także duże prawdopodobieństwo wystąpienia burz.

Jak zapowiada Marcin Głodek z Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz, bardzo silne porywy wiatru, a nawet burze przyniesie głęboki niż Nadia i orkan Kalik. Jak brzmi szczegółowa prognoza?

2. STOPIEŃ OSTRZEŻENIA POGODOWEGO PRZED SILNYM WIATREM (górne wartości stopnia!)

  • WAŻNOŚĆ: Od 29.01, godz. 20:00 do 31.01, godz. 00:00 (+/- 2h).
  • OMÓWIENIE SYTUACJI: W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin nad regionem i krajem pojawi się bardzo duży poziomy gradient ciśnienia atmosferycznego pomiędzy głębokim niżem #Nadia (#Orkan_Malik) znad okolic Zatoki Fińskiej, a silnym i rozległym wyżem #Friedrich znad zachodniej części Europy. W takiej sytuacji synoptycznej w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę należy się liczyć z wiatrem o ŚREDNIEJ PRĘDKOŚCI AŻ 36 - 50 KM/H I W PORYWACH DOCHODZĄCYCH DO 90 - 110 KM/H!!
  • Najsilniejsze podmuchy związane z silną falą wiatrową dochodzące do 100 -110 km/h wystąpią w drugiej części nocy z soboty na niedzielę i w pierwszej części niedzieli i związane będą przede wszystkim z przechodzeniem chłodnego frontu atmosferycznego oraz struktur konwekcyjnych i burzowych (wtedy możliwej pojedyncze porywy nawet powyżej 110 km/h!)! Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są mniej więcej między godziną 4:00, a 13:00!
  • Silne i bardzo silne podmuchy wiatru z kierunków zachodnich i północno-zachodnich przyczyniać się będą do łamania konarów, gałęzi lub powalenia drzew, zerwania linii energetycznych i powalenia słupów energetycznych, uszkodzenia pokryć dachowych i zerwania dachów, a także powalenia reklam lub innych obiektów wielkopowierzchniowych, itd.
  • Podczas tak silnych porywów wiatru należy posprzątać lekki i luźne przedmioty z tarasów i balkonów, przeparkować pojazdy spod drzew i innych obiektów wielkopowierzchniowych, posprawdzać i podomykać okna i drzwi, mieć naładowany telefon i inne przydatne rzeczy, a także ograniczyć do minimum jeśli to możliwe przebywanie na świeżym powietrzu!

MOŻLIWOŚĆ BURZ z potencjałem wiatrowym dla 2 stopnia zagrożenia

  • WAŻNOŚĆ: Od 29.01, godz. 20:00 do 30.01, godz. 20:00. (+/- 2h)
  • SYTUACJA SYNOPTYCZNA: Jak zapewne każdy już wie w ciągu najbliższej nocy i niedzielnego dnia wpływ na pogodę w regionie będzie miał głęboki ośrodek niskiego ciśnienia umiarkowanych szerokości geograficznych #Nadia (według DWD #Orkan_Malik) znad okolic Zatoki Fińskiej. Z niżem związany będzie chłodny front atmosferyczny przed i za którym pojawi się pewna ilość energii CAPE, co może wystarczyć do rozwoju głębszej konwekcji.
  • OMÓWIENIE SYTUACJI: W związku z tym że w środowisku mocno nasilonego przepływu powietrza w środkowej i górnej części atmosfery, a także silnych czynników wymuszających ruchy wznoszące pojawi się energia CAPE rzędu 50 -150 J/kg zaistnieją warunki do rozwoju pasm konwekcyjnych, a nawet pełnoprawnych burz! Przy dobrych, a nawet bardzo dobrych warunkach kinematycznych (LLS do 20, DLS do 25 - 35, SRH 1 do 300 - 400) należy się liczyć z rozwojem dość szybkich pasm konwekcyjnych lub burz wielokomórkowych o charakterystyce liniowej, a nawet nie można wykluczyć powstania superkomórek burzowych. Warunki które pojawią się w nocy i w ciągu jutrzejszego dnia mogą mieć kilka scenariuszy: może powstać jedna rozległa liniowa formacja konwekcyjna z wbudowanymi burzami/linią szkwału, linia kilku superkomórek burzowych z dużym potencjałem wiatrowym lub kilka krótszych liniowych formacji z punktowymi zjawiskami burzowymi również w formie liniowej. Podczas przechodzenia konwekcji i burz należy się liczyć z bardzo silnymi porywami wiatru dochodzącymi do 100 - 110 km/h (a nawet nie można wykluczyć pojedynczych porywów ponad 110 km/h!!) oraz krótkotrwałymi, lecz intensywnymi opadami mieszanymi (deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu), krupy śnieżnej lub drobnego gradu o średnicy do 1 cm!

Prosimy o przekazanie informacji dalej. Aby mogła dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto